Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
#41
Maciej, można Cię prosić o przykładowy projekt do Naszego domu(chodzi mi o reku, rury itd itp.) ? Sam jestem na etapie pozwoleń, pierwsze wbicie łopaty planuję na kwiecień 2018, też rezygnuję z kominów i chce założyć WM i PC. Niestety nie znam się na tym aż na tyle żeby samemu skompletować WM,Pozdrawiam i powodzenia.
Odpowiedz
#42
(22.10.2017, 11:57)tomzet napisał(a): Maciej, można Cię prosić o przykładowy projekt do Naszego domu(chodzi mi o reku, rury itd itp.)  ? Sam jestem na etapie pozwoleń, pierwsze wbicie łopaty planuję na kwiecień 2018, też rezygnuję z kominów i chce założyć WM i PC. Niestety nie znam się na tym aż na tyle żeby samemu skompletować WM,Pozdrawiam i powodzenia.
Przeczytaj ten wątek, może coś pomoże:
http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-322.html
Odpowiedz
#43
Dzięki Marcin, przyznam się szczerze że mi umknęło.
Odpowiedz
#44
Cześć,

Mam zamiar również zainstalować w swoim domu rekuperację. W związku z tym ma kilka pytań do kolegów po fachu ;]

1) Chce wykonać GWC jednak wizja kopania tylu tunelów oraz możliwość wystąpienia niechcianych zapachów (pleśń, grzyb) skłania mnie ku innemu pomysłowi. Mianowicie rezygnacja z "Gruntowego" na poczet "Piwnicznego" PWC ;] tzn. w związku że posiadam częściowe podpiwniczenie budynku chce poprowadzić rury spiro (aluminiowe fi 200 ) pod sufitem piwnicy w nich to następowało by wstępne podgrzanie powietrza.
Jako że ciepło w piwnicy jest ciepłem można by powiedzieć odpadowym (w wyniku grzania (pracy) pieca ) i nie jest aż tak pożądanym może panować tam zimniejsza atmosfera nawet lepiej dla przechowywanych owoców warzyw weków itp. dlatego wykorzystałbym to ciepło.
Co o tym sądzicie ? jak mocno wyziębi pomieszczenie w przypadku mroźnych dni (-15 na zew.) ?
Dodatkowo wymiany/czyszczenie/odgrzybianie przewodów w porównaniu do GWC to bajka.

2) będę robił kominek poczytałem "powęszyłem" i już wyleczyłem się z kominka z płaszczem wodnym natrafiłem na ciekawy (sprawdzony w praktyce) pomysł z kominkiem ale z zamkniętą komorą spalania (wymóg dla rekuperacji) kominek ten byłby z rozprowadzeniem powierza. Jednak przy wykorzystaniu rekuperacji w taki sposób że dodatkowo w unstalacji (patrz na początku tego postu schemat ) znajduje się anemostat wyciągowy podłączony do kominka ( z zasuwa regulującą(on/off) przepływ) w przypadku rozpalenia kominka ustawiamy on ciepło jest wyciągane i przekazywane do rekuperatora celem ogrzania powietrza świeżego zasysanego z zew. po zakończeniu palenia w kominku zamykamy zasuwę i mamy standardowy obieg. Podsumowując wyciągamy nieświeże powietrze + ciepłe z otoczenia kominka które ogrzewa nam zassane z zew. świeże zimne. Sprytnie tanio i efektywnie rozprowadzane ciepło po całej chałupie

3) W przypadku gdyby rozwiązanie z (pkt 1) prowadziło do drastycznego wychłodzenia piwnicy. Rozważam zastosowanie nagrzewnicy podłączonej do pieca żeby elektrycznie nie podgrzewać wymiennika ( skoro i tak palę w piecu to mogę tańszym kosztem dogrzać powietrze jak prądem) układ wyglądał by następująco: [rura nagrzewnica rura] ==<||>== jako nagrzewnice wykorzystałbym np chłodnice klimatyzacji --> tani element ( z passata b4 cena za nową 150 zł) b. duża powierzchnia wymiany do tego wytrzyma spokojnie ciśnienie z instalacji CO. Jedynie (ewentualnie) wywalił bym lamele co by tak mocno nie dławić przepływu powietrza.

4) Rażony impulsem chwili oraz chwytliwej reklamy "zostały ostatnie dwa" zakupiłem rekuperator od użytkownika "artur1" widzę że użytkownik ten ostatnio otrzymał bana na forum. Czy wie ktoś może czy oferowany ( a zakupiony przeze mnie) rekuperator to faktycznie coś w miarę użytecznego ? czy może dałem sfrajerować się na totalny bubel ? Z tego co pamiętam to wydajność niby 350 m3/h wymiennik krzyżowy 7 stopni regulacji.

Przy okazji życzę wszystkim szczęśliwego nowego roku oraz szybkiej realizacji/dokończenia projektu budowy własnego domu

Pozdrawiam
Odpowiedz
#45
Mam syndrom dnia wczorajszego, ale chyba dobrze załapuję, że masz Leszku NOWY podpiwniczony dom?
Skąd się bierze ciepło w piwnicy? W starych, poniemieckich domach, jakich mam wokoło pełno i w jakim do niedawna mieszkałem, brało się ono z gruntu, przechodząc przez NIEOCIEPLONE i nieizolowane niczym ściany. Skąd będzie u Ciebie i w czy wystarczających ilościach? Piec masz w piwnicy ? Jeśli jest to wysokotemperaturowe ustrojstwo, to nie lepiej zamontować nagrzewnicę wodną przed reku i nie kombinować z piwnicą? Co będzie, jak odpukać, z pieca jakieś nieporządane gazy się uwolnią i wciągniesz rekuperatorem do mieszkania
Odpowiedz


#46
(01.01.2018, 19:57)Leszek85 napisał(a): Cześć,

Mam zamiar również zainstalować w swoim domu rekuperację. W związku z tym ma kilka pytań do kolegów po fachu ;]

1) Chce wykonać GWC jednak wizja kopania tylu tunelów oraz możliwość wystąpienia niechcianych zapachów (pleśń, grzyb) skłania mnie ku innemu pomysłowi. Mianowicie rezygnacja z "Gruntowego" na poczet "Piwnicznego" PWC ;]  tzn. w związku  że posiadam częściowe podpiwniczenie budynku chce poprowadzić rury spiro (aluminiowe fi 200 ) pod sufitem piwnicy w nich to następowało by wstępne podgrzanie powietrza.
Jako że ciepło w piwnicy jest ciepłem można by powiedzieć odpadowym (w wyniku grzania (pracy) pieca ) i nie jest aż tak pożądanym może panować tam zimniejsza atmosfera nawet lepiej dla przechowywanych owoców warzyw weków itp. dlatego wykorzystałbym to ciepło.
Co o tym sądzicie ? jak mocno wyziębi pomieszczenie w przypadku mroźnych dni (-15 na zew.) ?  
Dodatkowo wymiany/czyszczenie/odgrzybianie przewodów w porównaniu do GWC to bajka.

2) będę robił kominek poczytałem "powęszyłem" i już wyleczyłem się z kominka z płaszczem wodnym natrafiłem na ciekawy (sprawdzony w praktyce) pomysł z kominkiem ale z zamkniętą komorą spalania (wymóg dla rekuperacji) kominek ten byłby z rozprowadzeniem powierza. Jednak przy wykorzystaniu rekuperacji w taki sposób że dodatkowo w unstalacji (patrz na początku  tego postu schemat ) znajduje się anemostat wyciągowy podłączony do kominka ( z zasuwa regulującą(on/off) przepływ) w przypadku rozpalenia kominka ustawiamy on  ciepło jest wyciągane i przekazywane do rekuperatora celem ogrzania powietrza świeżego zasysanego z zew. po zakończeniu  palenia w kominku zamykamy zasuwę i mamy standardowy obieg. Podsumowując wyciągamy nieświeże powietrze + ciepłe z otoczenia kominka które ogrzewa nam zassane z zew. świeże zimne. Sprytnie tanio i efektywnie rozprowadzane ciepło po całej chałupie

3) W przypadku gdyby rozwiązanie z (pkt 1)  prowadziło do drastycznego wychłodzenia piwnicy. Rozważam zastosowanie nagrzewnicy podłączonej do pieca żeby elektrycznie nie podgrzewać wymiennika ( skoro i tak palę w piecu to mogę tańszym kosztem dogrzać powietrze jak prądem) układ wyglądał by następująco: [rura nagrzewnica rura]   ==<||>== jako nagrzewnice wykorzystałbym np chłodnice klimatyzacji --> tani element ( z passata b4 cena za nową 150 zł)  b. duża powierzchnia wymiany do tego wytrzyma spokojnie ciśnienie z instalacji CO. Jedynie (ewentualnie) wywalił bym lamele co by tak mocno nie dławić przepływu powietrza.

4) Rażony impulsem chwili oraz chwytliwej reklamy "zostały ostatnie dwa" zakupiłem rekuperator od użytkownika "artur1" widzę że użytkownik ten ostatnio otrzymał bana na forum. Czy wie ktoś może czy oferowany ( a zakupiony przeze mnie) rekuperator to faktycznie coś w miarę użytecznego ?  czy może dałem sfrajerować się na totalny bubel  ? Z tego co pamiętam to wydajność niby 350 m3/h  wymiennik krzyżowy 7 stopni regulacji.

Przy okazji życzę wszystkim szczęśliwego nowego roku oraz szybkiej realizacji/dokończenia projektu budowy własnego domu

Pozdrawiam
Przy wentylacji mechanicznej powietrze wyciaga sie tylko z pomieszczen brudnych tj kuchnia i lazienka przy zamontowaniu dodatkowego wyciagu przy kominku bedzie ci ciezko zbilansowac stosunek powietrza nawiewanego do powietrza wywiewanego. W wielkim skrocie bedziesz musial dostarczyc tyle swiezego powietrza ze wentylacja bedzie bardzo glosna i bedzie chodzila na wysokich obrotach... pomysl z gwc podwieszonym pod sufitem to tez jakis niewypal ile masz tej piwnicy ze zmiesci ci sie 50 m rury bez ostrych zakretow aby nie zwiekszac oporow powietrza?
Odpowiedz
#47
(01.01.2018, 21:19)Easy Driver napisał(a): Mam syndrom dnia wczorajszego, ale chyba dobrze załapuję, że masz Leszku NOWY podpiwniczony dom?
Skąd się bierze ciepło w piwnicy? W starych, poniemieckich domach, jakich mam wokoło pełno i w jakim do niedawna mieszkałem, brało się ono z gruntu, przechodząc przez NIEOCIEPLONE i nieizolowane niczym ściany. Skąd będzie u Ciebie i w czy wystarczających ilościach? Piec masz w piwnicy ? Jeśli jest to wysokotemperaturowe ustrojstwo, to nie lepiej zamontować nagrzewnicę wodną przed reku i nie kombinować z piwnicą? Co będzie, jak odpukać, z pieca jakieś nieporządane gazy się uwolnią i wciągniesz rekuperatorem do mieszkania

Właśnie  nie wiem czy w wystarczających ilościach (na ile starczy) ;/ dlatego zadałem pytanie na forum, ale faktycznie chyba lepiej będzie po prostu zainstalować nagrzewnice i nie kombinować - ziębić pomieszczenia.

p.s chodziło mi o powietrze czerpane z zew. budynku a jedynie ogrzewane wew. piwnicy.

"Przy wentylacji mechanicznej powietrze wyciaga sie tylko z pomieszczen brudnych tj kuchnia i lazienka przy zamontowaniu dodatkowego wyciagu przy kominku bedzie ci ciezko zbilansowac stosunek powietrza nawiewanego do powietrza wywiewanego."

Dla mnie jest to nie logiczne.  A co w przypadku gdybym miał dwie łazienki ? wentylacja mechaniczna odpada ?

"W wielkim skrocie bedziesz musial dostarczyc tyle swiezego powietrza ze wentylacja bedzie bardzo glosna i bedzie chodzila na wysokich obrotach.."

Natura nie cierpi pustki - zatem nie dokona się jakieś magiczne dławienie.  Według mnie nastąpi porostu zmniejszenie przepływu (wyciągu) w pozostałych czerpniach o wartość proporcjonalną do wielkości zaczerpywanego powietrza z nad kominka.


"pomysl z gwc podwieszonym pod sufitem to tez jakis niewypal ile masz tej piwnicy ze zmiesci ci sie 50 m rury bez ostrych zakretow aby nie zwiekszac oporow powietrza?"

Nie przypominam sobie żebym pisał o 50m rury. Jedynie o materiale " spiro (aluminiowe fi 200 ) " jak powszechnie wiadomo po pierwsze przewodność cieplna tego materiału jest o wiele wyższa od przewodności rur tworzywowych stosowanych w GWC po drugie temperatura w piwnicy była by na wiele wyższym poziomie a niżeli w ziemi wiec dystans również był by o wiele krótszy po 3 rura SPIRO dzięki swojej budowie daje się w sposób elastyczny wyginać nie powodując ostrych załamań (o ostrym promieniu) przez co zmniejszone są straty spowodowane załamaniami. Jedynie charakter jej powierzchni może powodować większe opory przepływu ale tylko w bardzo niewielkim stopniu gdyż powietrze jest mało lepkim medium ( chyba nie potrzeba się tu rozpisywać).


Ale jak już napisał kolega "Easy Driver" po wykorzystaniu ciepła z otoczenia a w wyniku dobrej  izolacji ścian ciężko było by o pozyskanie nowej energii po jej wykorzystaniu - i taki argument ma dla mnie sens wiec zostaje zastosowanjie nagrzewnicy.

Odpowiedz
#48
Witam,
A może tak ktoś podzieli się wrażeniami z użytkowania WM z reku (opcja gwc) w tym projekcie ? Jakie ma parametry reku/ ew. koszty całości bo w większości postów co czytam, to każdy tylko robi przymiarki a opinii użytkowników jak na lekarstwo
Odpowiedz
#49
Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z PE-FLEX zarówno jeśli chodzi o WM jak i GWC https://cennik.peflex.pl/rekuperacja/rur...ex-50mb-39 przykładowo podział takiej rury na dwa odcinki 25 m zakopane w ziemi podłączone do czerpni w ogrodzie? Montaż takiej rury wraz z czerpnią to koszt w granicach 2600 zł, szukając informacji w internecie nie trzeba przy tym rozwiązaniu wykonywać odpływu skroplin z kondensatu, z uwagi na brak łączenia pod ziemią rur również nie ma możliwości zalania wodami gruntowymi, kondensat na pewno będzie się wytrącać bo tego zjawiska nie da się uniknąć jednak powinna być to niewielka ilość która sama powinna odparować. Ma ktoś z Was jakieś doświadczenia z tym systemem albo słyszał sprawdzone opinie użytkowników?
Odpowiedz
#50
Witam. Zaczynam montaż rekuperacji. Co sądzicie o takim rozmieszczeniu? Porszę o porady. Spiżarni nie ma. W jej miejscu kominek. Czy w komunikacji jest potrzebny wyciąg? Czy w kotłowni nie musi być nawiewu/wyciągu? Ogrzewanie podłogowe wodne gazowe, kocioł i rekuperator firmy Vailant w kotłowni. Osprzęt i rury zender.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu