Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
#1
Witam Wszystkich, kupiłem już działkę, teraz jestem w fazie załatwiania dokumentów i myślę, że od września ruszę już z budową J
Jako, że jestem instalatorem Pomp Ciepła i systemów Rekuperacji, postanowiłem dorzucić „3-grosze” od siebie.

PS - Osoby, które uważają, że rekuperacja jest niepotrzebna , nic nie daje,  zbyt dużo kosztuje, lub jest to wyciąganie pieniędzy od inwestorów proszę o nie wprowadzanie niepotrzebnego zamieszania.
    
W wolnej chwili opracowałem propozycję rekuperacji dla domu za 150tyś. 
W tak prostej konstrukcji budynku instalacja rekuperacji będzie bardzo prosta do wykonania oraz nie powinna kosztować zbyt dużo (na razie mówimy tylko o rozprowadzeniu instalacji). 
W późniejszym czasie postaram się również dobrać optymalne urządzenie.

Moja koncepcja:

01. Wiatrołap 3,56m²                  Wyciąg 20m3
 
02. Łazienka + wc 9,48m²           Wyciąg 70m3
 
03. Wc 1,82m²                            Wyciąg 15m3
 
04. Spiżarnia 1,57m²                   Wyciąg 15m3
 
05. Kuchnia 13,77m²                   Wyciąg 60m3
 
06. Salon + jadalnia 22,37m²       Nawiew 2x 30m3
 
07. Pokój 11,05m²                       Nawiew 30m3
 
08. Pokój 16,37m²                       Nawiew 30m3
 
09. Komunikacja 10,77m²             brak
 
10. Pokój 10,11m²                        Nawiew 30m3
 
11. Kotłownia 5,19m²                   Jeśli kocioł na paliwo stałe – brak (przy P.C. wyciąg 30m3)
Odpowiedz
#2
Gdzie najlepiej zamontować czerpnie i wyrzutnie? Pod dachem na podsiebitce będzie ok?
Odpowiedz
#3
Photo 
Zgadza się, w takiej konstrukcji domu najlepsze miejsce na czerpnię i wyrzutnię to podbitka.

Poniżej zamieszczam moją propozycję rozmieszczenia zaworów (anemostatów).

Kolor ZIELONY - nawiew
Kolor CZERWONY - wyciąg

Jeśli w kotłowni będzie piec to nie umieszczamy tam żadnego wyciągu, natomiast jeśli będzie Pompa Ciepła (pomieszczenie może wówczas pełnić rolę suszarni) to dajemy 1 wyciąg.


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz
#4
Wind7 dzięki za przejrzysty wykaz co i ile i gdzie. Prośba do Ciebie jakbyś znalazł wolny czas, i zrobił projekt WM, z opisem gdzie najlepiej umieścić reku w domu, na strychu, czy zakładać odrazu GWC, jeśli tak to czy rurowy, żwirowy, glikolowy.

Dzięki byłeś szybszy niż ja

Czy jeżeli dodamy do kotłowni jeden wyciąg, to musimy dodać w którymś pomieszczeniu jakiś dodatkowy nawiew, różne zasady na forach już wyczytałem że ile nawiewów tyle wywiewów
Odpowiedz
#5
1. Najlepszym miejscem na zamontowanie rekuperatora to garaż, niestety w naszym projekcie nie ma, pozostaje więc kotłownia. Montaż na strychu też wchodzi w grę pod warunkiem, że zapewnimy temp. na plusie (co również jest problematyczne). 
Moim zdaniem najlepszym możliwym miejscem jest kotłownia.

2. GWC oczywiście warto, ale to już kolejne koszta (poza tym zawsze można zamontować dodatkowy trójnik z przepustnicą i GWC dołożyć później). Najprostszy i najszybszy w montażu to zwykły rurowy. Im lepszy rekuperator kupimy, tym GWC mniej potrzebne, chociaż w upalne dni to GWC fajnie schłodzi temp. w domu.

3. Jeśli dodamy w kotłowni wyciąg to absolutnie nie ma potrzeby dodawać nawiewu! Liczba nawiewów i wyciągów powinna być dobrana do pomieszczeń a nie do ich liczby. Poza tym dajemy skrzynki rozprężne z różnymi wydatkami, no i na koniec i tak całą instalację regulujemy anamostatami i wykonujemy pomiary.
Odpowiedz


#6
Widzę że reku umieszczone w kotłowni. Też bym umieścił w kotłowni. Nie lepiej umieścić skrzynki rozprężne gdzieś na środku domu niż ciągnąć kanały z narożnika?
Rozumiem że jak będzie kocioł na gaz z zamkniętą komorą spalania to najlepiej dać wywiew w kotłowni (można tam suszyć ubrania a przy suszeniu wiadomo że lepiej wywiew), jednak w takim przypadku nie dawałbym wywiewu w wiatrołapie bo powietrze by szło korytarz=>wiatrołap=>kotłownia=>anemostat wywiewny. Nawet bez nawiewu i wywiewu byłaby zapewniona wentylacja wiatrołapu.

Co myślisz o zamontowaniu wywiewu do pochłaniacza (okapu), a w zasadzie obudowy bo środek bym wypatroszył, a zostawił tylko filtry te stalowe i może bym dołożył mate filtracyjna G4. Wydaje mi się że kanałów by nie zasyfiło.
Odpowiedz
#7
Wind7
Czy aby dobrać reku pod nasz projekt to musze nawiew 180m3 + wywiew 180m3 dodać, czyli szukać takiego 360m3 żeby było idealnie, czy wystarczy suma nawiewu czyli 180m3 i takie reku 200m3?
Jak można to jeszcze podał byś ilość, rozmieszczenie i jakie skrzynki rozprężne stosować do twojej koncepcji.
Jakie przewody (rury) zastosować, jakie fi, itp.
Tak jak napisałeś, jesteś monterem PC i reku, więc może byś się pokusił żeby w firmie w której pracujesz zrobić jakiś gotowiec tylko pod nasz projekt, i klepać taki gotowy system zrób to sam, z jakimś mega rabatem przy kilkudziesięciu zamówieniach
Odpowiedz
#8
(10.03.2017, 02:04)raxon napisał(a): Widzę że reku umieszczone w kotłowni. Też bym umieścił w kotłowni. Nie lepiej umieścić skrzynki rozprężne gdzieś na środku domu niż ciągnąć kanały z narożnika?
Raczej skrzynki rozdzielcze Smile
Myślę, że rysunek jest na razie schematyczny a lokalizacja skrzynek rozdzielczych będzie tak dobrana, żeby odległości do poszczególnych anemostatów były podobne.

(10.03.2017, 00:17)wind7 napisał(a): Moja koncepcja:
 
03. Wc 1,82m²                            Wyciąg 15m3
11. Kotłownia 5,19m²                   Jeśli kocioł na paliwo stałe – brak (przy P.C. wyciąg 30m3)
Czy 15 m3/h w WC to nie za mało?
Jeżeli kotłownia nie bedzie na paliwo stałe i będzie pełniła funkcję pralni to wyciąg czy nawiew?
Im więcej czytam na ten temat tym spotykam się coraz większą ilością podzielonych zdań.
Jedni twierdzą, że w pralni powinien być wyciąg - odprowadzanie wilgoci z suszących się ubrań.
Inni twierdzą, że powinien być nawiew - ubrania lepiej schną jak są przewietrzone.
I po długiej lekturze obstawiałbym raczej drugą opcję.
tym bardziej - dając wywiew w wiatrołapie - zrobimy "mały obieg" z kotłowni do wiatrołapu, który ładnie by się bilansował.
Co o tym sądzisz?
Odpowiedz
#9
Raxon - jeśli masz na myśli skrzynki rozprężne w pomieszczeniach to dla ułatwienia montażu można zamontować je na środku pomieszczeń (ale lepiej byłoby aby były dalej od drzwi). Jeśli chodzi o rozdzielacze to muszą być możliwie blisko rekuperatora.
No widzisz, a ja myślę, że lepiej dać wyciąg w wiatrołapie i kotłowni (zauważ że zimą i jesienią zostawiamy mokre buty, a wilgoć powinniśmy jak najszybciej wyciągnąć z pomieszczenia a nie pchać do innego). Nie będzie z tym żadnego problemu. 
Natomiast absolutnie nie wolno podłączać okapu kuchennego do rekuperacji - jest to błąd w sztuce!

ŁukaszSchick - dla naszego projektu przyjmujemy 180m3, natomiast przewymiarowany rekuperator w cale nie musi być błędem (tyle że będzie drożej), dla przykładu reku Aeris 350m3 na sterowniku można obniżyć wydajność do ok 150m3 i wtedy jest naprawdę bardzo cichy. Oczywiście jak znajdę trochę więcej czasu to zrobię taki secik (lista materiałów, ceny i dostawcę z dużym rabatem).

Marcinur - WC jest dobrane prawidłowo, ma kubaturę ok 4,55m3, więc przy wydatku 15m3 mamy ok 3 pełne wymiany powietrza na godz., poza tym WC to miejsce gdzie nie przebywamy cały czas tylko sporadycznie... Kotłownia - tak jak pisałem tylko wyciąg, nie patrz na ubrania, tylko na rekuperator (rekuperator potrzebuje wilgotnego powietrza na wejściu aby jego sprawność była jak najwyższa). Przy tak małych wydatkach i pomieszczeniach bilans wiatrołap-kotłownia to sprawa drugorzędna, nie widzę tu problemu.
Odpowiedz
#10
Dlaczego nie wolno podłączyć okapu do rekuperacji? Oczywiście mam na myśli okap bez silnika i wentylatora. Przecież nic się dziać nie powinno. Jakieś tłuszcze zatrzymają się na filtrze i powietrze dalej poleci do reku, po drodze natrafiając na kolejny filtr właściwy w reku. Jeśli dam tylko wywiew w suficie to całe powietrze poleci prosto do anemostatów i brudne np ze smażenia na filtr w reku. Wydaje mi się że opcja z okapem nic nie psuje, a co najwyżej poprawia, oczywiście okap byłby bez silnika czyli sama obudowa by została.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu