Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompa ciepła tańsza niż kocioł na paliwo stałe
#51
Będę robił identycznie tylko zamiast kominka zbudowanego będzie dekoracyjna koza w ładnym stylu.
Odpowiedz
#52
Będę robił identycznie tylko zamiast kominka zbudowanego będzie dekoracyjna koza w ładnym stylu.

Ze wzgledu na dzieci i poparzenia nie bedzie kozy (tez o tym myslalem)
Odpowiedz
#53
(21.08.2017, 08:12)fenixus napisał(a): Czyli warto tylko na takim ogrzewaniu się opierać czy pomyśleć też o czymś innym ??. Bo oprócz pompy będę mieć też kominek i przy dużych mrozach też będę palił w kominku a pompa będzie do podgrzania i ogrzewania wody.
Ja policzyłem, że jeżeli zrezygnuję z komina i kosztów przyłącza gazu (notabena w planowanej lokalizacji nie ma na razie opcji gazu) to inwestycyjnie pompa ciepła wyjdzie porównywalnie do kotła gazowego. Za to rachunki mniej więcej o połowę niższe.
Aktualnie nowczesne inwerterowe pompy ciepła bez problemu radzą sobie z niskimi temperaturami. Owszem ich wydajność w czasie dużego mrozu mocno spada, ale w rocznym rozrachunku to groszowe różnice (statystycznie poniżej 25 stopni jest tylko kilka godzin w roku).

(21.08.2017, 09:30)sierzant napisał(a): Zaraz mnie zakrzycza, ale ja zdecydowanie robie gaz (100% podlogowki) i kominek bez plaszcza.
Spkojnie, jeszcze trochę nad Tobą popracujemy i zamontujesz pompę ciepła Smile
Odpowiedz
#54
(22.08.2017, 09:47)marcinur napisał(a):
(21.08.2017, 08:12)fenixus napisał(a): Czyli warto tylko na takim ogrzewaniu się opierać czy pomyśleć też o czymś innym ??. Bo oprócz pompy będę mieć też kominek i przy dużych mrozach też będę palił w kominku a pompa będzie do podgrzania i ogrzewania wody.
Ja policzyłem, że jeżeli zrezygnuję z komina i kosztów przyłącza gazu (notabena w planowanej lokalizacji nie ma na razie opcji gazu) to inwestycyjnie pompa ciepła wyjdzie porównywalnie do kotła gazowego. Za to rachunki mniej więcej o połowę niższe.
Aktualnie nowczesne inwerterowe pompy ciepła bez problemu radzą sobie z niskimi temperaturami. Owszem ich wydajność w czasie dużego mrozu mocno spada, ale w rocznym rozrachunku to groszowe różnice (statystycznie poniżej 25 stopni jest tylko kilka godzin w roku).

Na Podlasiu bywają takie temperatury przez kilka dni i co wtedy ? Ja akurat jestem z Podlasia. Dojrzewać się kominkiem ? Pompa pociągnieogrzewanie podłogowe + podgrzania wody do kąpieli ?

(21.08.2017, 09:30)sierzant napisał(a): Zaraz mnie zakrzycza, ale ja zdecydowanie robie gaz (100% podlogowki) i kominek bez plaszcza.
Spkojnie, jeszcze trochę nad Tobą popracujemy i zamontujesz pompę ciepła Smile
Odpowiedz
#55
(22.08.2017, 21:54)fenixus napisał(a): Na Podlasiu bywają takie temperatury przez kilka dni i co wtedy ? Ja akurat jestem z Podlasia. Dojrzewać się kominkiem ? Pompa pociągnieogrzewanie podłogowe + podgrzania wody do kąpieli ?
Spokojne da radę. Owszem, sprawność pompy przy takich temperaturach mocno spadnie. Możliwe, że pompa będzie musiała włączyć grzałki, ale na 100% w domu nie bedzie zimno i CWU nie zabraknie.
Odpowiedz


#56
(23.08.2017, 08:14)marcinur napisał(a):
(22.08.2017, 21:54)fenixus napisał(a): Na Podlasiu bywają takie temperatury przez kilka dni i co wtedy ? Ja akurat jestem z Podlasia. Dojrzewać się kominkiem ? Pompa pociągnieogrzewanie podłogowe + podgrzania wody do kąpieli ?
Spokojne da radę. Owszem, sprawność pompy przy takich temperaturach mocno spadnie. Możliwe, że pompa będzie musiała włączyć grzałki, ale na 100% w domu nie bedzie zimno i CWU nie zabraknie.

Rozwiązaniem jest PC z gruntowym lub wodnym wymiennikiem ciepła. Powietrzna jak wiadomo ma najmniejszą sprawność.
Odpowiedz
#57
Rozwiązaniem jest PC z gruntowym lub wodnym wymiennikiem ciepła. Powietrzna jak wiadomo ma najmniejszą sprawność.
Lecac dalej w koszta (i tak nigdy sie nie zwroci) to ja proponuje wykorzystac zrodła geotermalne. Jeden taki z Torunia ma i
podobno daje rade.  Big Grin Malutki odwiercik (1,5–3,5 km)za pare złotych i pompa dziala jak nalezy cały rok.

to inwestycyjnie pompa ciepła wyjdzie porównywalnie do kotła gazowego
Kolego fenixus nie wyjdzie,nie ma szans.
Odpowiedz
#58
Nie wiem jak można wierzyć w bajki o pompach ciepła i ich opłacalności... jak może się zwrócić inwestycja rzędu 30tys i w górę np z odwiertem pionowym? Ale lobby sprzedawców jest szerokie...
Odpowiedz
#59
(01.09.2017, 20:00)bcgarage napisał(a): Nie wiem jak można wierzyć w bajki o pompach ciepła i ich opłacalności... jak może się zwrócić inwestycja rzędu 30tys i w górę np z odwiertem pionowym? Ale lobby sprzedawców jest szerokie...

a czemu piszesz 30 tysiecy ? porządna pompa powietrze-woda ( duzo , duzo lepsza niz LG czy panasonica bo z kompresorem Mitsubishi ! ) INVERTOROWA 10kw pracujaca do minus 25stopni ( a ponizej ma grzalke 3kw , ktora w razie potrzeby wspomaga grzanie ) kosztuje 10500zl brutto do tego montaz + zasobnik z podwojna wezownica + pompki itp = okolo 16,5 tysieca na gotowo !
Odpowiedz
#60
okolo 16,5 tysieca na gotowo
a smieciuch 3 tys. na gotowo
i 13.5 tys na wyngiel gratis  Smile
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu