Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiązary we wlasnym zakresie
#1
Witam. 
Czy ktoś się może interesował jakby wyglądało cenowo aby zmienić dach na dwuspadowy i we wlasnym zakresie zamówić drewno i wykonac wiązary? Będzie to jeden powtarzalny element więc nie taka skaplikowana konstrukcja jak przy czterospadowym.
Odpowiedz
#2
Zastanawia mnie to, czy podpisze się pod nimi kierownik. Bez pkt. podparcia.
Zgadzam się, że przy dwuspadowym zrobić porządnie jeden szablon i heja, da się to ogarnąć. Oczywiście nie będzie to na płytkach kolczastych
 W starych warsztatach często widuję takie wiązary "home made". Pewnie jak by był projekt wykonawczy to temat do ogarnięcia Smile
Z ciekawości skonsultuję to z konstruktorem.
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#3
Myślę ,że to ciekawy pomysł. Ja rozmawiałem z szefem firmy lokalnie tu u nas koło Rzeszowa. Firma Fudali która robi przepiękne altany z drewna i domki itp. Szef powiedział, że nie ma problemu z wykonaniem wiązarów, tylko musiałby być projekt, bo nie można oczywiście robić tego na oko. i tak zastanawiałem się, skąd by taki projekt wziąć, aby to było wyliczone i rozrysowane do wykonania. Firmy które wykonują dachy w technologii płytek kolczastych robią to wykorzystując dedykowane oprogramowanie do szczegółowego zaprojektowania i wyliczenia wiązarów w tej technologii.. Podobnie rozmawiałem z panem lokalnie tu z Brzózy Królewskiej który trudni się budową domków letniskowych i twierdzi ,że taki dach dwuspadowy na wiązarach nie byłby dla niego problemem. Przydałaby się jakaś informacja od konstruktora (jak Łukasz zasugerował) ,czy może dałoby się stworzyć taki projekt wykonawczy takiego dachu..
Ciekawy też jestem czy takie firmy czy wykonawcy robią to też w technologii blach, czy może jakoś inaczej jeżeli chodzi o łączenie elementów i jak to np wygląda cenowo..
Odpowiedz
#4
Znajomy cieśla wycenił mi wstępnie wiązary na mój dwuspadowy dach:

około 7000,- deski
2500,- za zbicie wiązarów
około 1000,- potrzebne akcesoria do montażu
dźwig 100-120 za godzinę

Max 12000,- za wszystko

Wycena u Burkietowicza z montażem 17000,-

Czekam jeszcze na wycenę wiązania od firmy Mabudo z mojej miejscowości.
Tak się składa że fabrykę mają kilometr od mojej działki, więc odchodzi dojazd.
Odpowiedz
#5
Przy dachu dwuspadowym faktycznie może to mieć sens ale z drugiej strony producenci wiązarów też wezmą dużo mniej za dwuspadowy dach niż za czterospadowy. Mi Burkietowicz wycenił czterospadowy na 8tys więcej niż np firma SAWE z Rzeszowa i o 4tys więcej niż WPWInvest z Łodzi. Różnica w transporcie też jest spora bo SAWE ma do mnie 70km, Burkietowicz pewnie 350 a WPW koło 300. Mimo to Burkietowicz wychodzi bardzo drogo - okolice Rzeszowa powinni się rozpytać w SAWE. WPW Invest cenowo też bardzo podobnie (kwestia transportu tylko wchodzi w grę). Podejście do klienta w WPW i SAWE bardzo dobre - odpowiadają na każde pytanie na bieżąco i wszystko starają się wyjaśnić.
Odpowiedz


#6
Możliwe jest wykonanie wiązarow we własnym zakresie na budowie. Najlepiej jakby to przeliczył konstruktor gdzie gwoździe/śruby, jakie przekroje i w jakiej ilości. Z tego co słyszałem to kiedyś zbijano na płyty OSB, nawet mój kierbud ma takie na domu.
Nie zapominajcie, że drewno z firmy to C24 z certyfikatem i podatkiem, nieporównywalnie lepsze jakościowo od mokrej tarcicy kupowanej na składzie (oczywiście bez papieru).
Odpowiedz
#7
Czy zatanawiał się może ktoś nad wykonaniem wiązarów samodzielnie? Spotyka się na forach budowlanych ,że dla dachów dwuspadowych ludzie robią to samodzielnie łącząc elementy wiązara za pomocą płytek perforowanych zbijając za pomocą gwoździ anchor.. Kubatura drzewa nie jest duża a i cena łączników płytek poniżej 2 tys. Wyszłoby dużo taniej niż wiązary prefabrykowane.. Zastanawiam się czy można by to wykonać ze zwykłej tacicy zwiększając przekrój np do 7cm..? (Poszło by może 6m3 drzewa co daje 6*750=4500zł + łaczniki blachy poniżej 2000zł, czyli całe wiązary za ok 7tys)
Łukasz co sądzisz o takim rozwiązaniu, czy rozmaiwałeś z konstruktorem, czy ma to sens i czy byłoby to bezpieczne i zgodne ze sztuką budowlaną ?? Czy nie warto by było wyposażyć projekt w projekt takiego dachu robiony na piechotę wtedy byłoby byłoby napradę optymalnie pod względem kosztów całości domu...
pozdrawiam Smile
Odpowiedz
#8
A to w projekcie domu brakuje projektu dachu ?
To chyba żart.
Odpowiedz
#9
Jest projekt dachu...
Odpowiedz
#10
a możnaby coś więcej, jest to projekt wykonawczy, rozrysowane są poszczególne wiązary? w jaki sposób przewiduje łączenie elementów na płytki kolczaste ? czyli jest to projekt wiązarów prefabrykowanych MITEK defacto ? czy może jakoś inaczej??
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu