Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ściany działowe - sucha zabudowa Gkb czy tradycyjne murowane?
#1
Witam. Obecnie mam do wykonania ściany działowe w nowo wybudowanym domu. Inwestor zdecydował się na wykonanie ścian działowych z płyt kartonowo gipsowych. Decyzje ta podjął po długich przemyśleniach.
Ciekawią mnie Państwa opinie i ewentualne doświadczenia na ten temat.

Osobiście nie uważam tego pomysłu za nietrafionego z uwagi na podstawową zaletę jednocześnie przewagę nad zabudową tradycyjna murowaną, Mianowicie izolacyjność akustyczna ścian jest zdecydowanie lepsza przy zabudowie Gkb.

Z ciekawości zrobię porównanie kosztowe oby rozwiązań aby zobaczyć jak to wygląda. Zakładam ścianę działową 12cm beton komórkowy oraz zabudowę gkb na profilu 10cm.
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#2
Witam Smile

Brak czasu absolutnie na wszystko w obecnej chwili. Nie mniej jednak zlecenie na zabudowę gkb zostało już dawno skończone.
Jeśli chodzi o koszta to wyszło bardzo podobnie. Największa zaleta to czas wykonania prac. Nieporównywalnie szybszy do zabudowy tradycyjnej murowanej. Lepsza izolacyjność akustyczna.
Mity na temat braku możliwości zawieszenia mebli w kuchni etc... wyrzucam do śmietnika.
Sufit wykonany na całej powierzchni domu parterowego w 3 dni. Jedna powierzchnia, dopiero kolejnym etapem była zabudowa ścian działowych. Oszczędność czasu i materiału spora.
Do wykonania był tylko jeden obrys na całości, a nie każde pomieszczenie z osobna.
Zabudowa wykonywana w ten sposób stosowana powszechnie na zachodzie od wielu lat.

Pozdrawiam
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#3
Nie ukrywam ze pomysł wykończenia środka domu w technologia szkieletowej z karton gipsu bardzo by mi ułatwia sprawę gdyż w tej technologia bardzo dobrze się czuje wiec z konstrukcjami i wykończeniem płytami nie miał bym większego problemu, nie będę ukrywam ze nie potrafię kłaść tynku wiec te roboty musiał bym zlecić osobom trzecim. Zlecił bym tylko budowę domu do stanu surowego otwartego ekipie która się na tym zna bo nie chciał bym czegoś spaprać sam jako nie doświadczony murarz.
Odpowiedz
#4
Cały czas bije się z myślami czy po zakupie projektu środek wykończyć tradycyjne murowanym ścianami czy lekkimi ścianami z drewna + płyta osb 8mm i na to płyta karton gipsu. Technologia szkieletowej jest spoko i dobrze wygłusza wnętrze jak miedzy szkielet użyje się aku płyty. Ja myślałem jeszcze nad takim rozwiązaniem żeby miedzy sypialniami wykonać szafy w zabudowie co dodatkowo wygluszy odgłosy miedzy pokojami. Ale ciągle się zastanawiam czy na początku wykonać sufit na całej płaszczyźnie domu czy stelaż kręcić do stropu dachu i czy to nie wpłynęło by na niekorzyść ścian jak strop w zimie by pracował pod naporem śniegu i czy wtedy nie pękała by regipsy na ścianach.
Odpowiedz
#5
@blazejos
Jeśli chodzi o tynki uważam, że nie warto wykonywać ich we własnym zakresie nie mając doświadczenia w tym temacie. Zlecić tynki ścian nośnych i wykonać zabudowę gkb we własnym zakresie na pewno przyczyni się do sporej oszczędności. Ściany nośne bez wyłączenia otworów to ~120 metrów kwadratowych.

Ja jeśli zdecyduję się na zabudowę gkb to na pewno wykonam cały sufit i dopiero ściany działowe. Nie mam żadnej obawy o pękanie sufitów. Jeśli zabudowę wykona się poprawnie nie ma praktycznie mowy o pęknięciach. (jedyne słuszne rozwiązanie wg. mnie to podwójny ruszt )
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz


#6
Już sprawdzałem jak się wykonuje ten podwójny ruszt wiec bez żadnego z tym wykonaniem nie będę miał problemu a myślę ze jak wszystkie ściany wykonam w karton gipsowe to i tynk cienki potrafię na nich położyć, bo już mam to sprawdzone na obecnym mieszkaniu bo tez sam ze znajomym i małżonką robiliśmy cały remont własnymi rękami, elektryka i hydraulike tez mam opanowana wiec z tym tez nie będę miał problemu tylko odbiór elektryki będę musiał zlecić znajomemu żeby szczelił pieczątkę ze jest wszystko Oki. Czekam już na otwarcie forum z budowy pierwszego etapu, bo jestem bardzo ciekawy rezultatów.
Odpowiedz
#7
A może spróbować pomyśleć o zapomnianych już trochę promonta. Trochę droższe, ale łatwe w budowie.
P. Łukaszu proszę o odpowiedź. Piotr B.
Odpowiedz
#8
(20.04.2016, 00:21)Łukasz napisał(a): @blazejos
Jeśli chodzi o tynki uważam, że nie warto wykonywać ich we własnym zakresie nie mając doświadczenia w tym temacie. Zlecić tynki ścian nośnych i wykonać zabudowę gkb we własnym zakresie na pewno przyczyni się do sporej oszczędności. Ściany nośne bez wyłączenia otworów to ~120 metrów kwadratowych.

Ja jeśli zdecyduję się na zabudowę gkb to na pewno wykonam cały sufit i dopiero ściany działowe. Nie mam żadnej obawy o pękanie sufitów. Jeśli zabudowę wykona się poprawnie nie ma praktycznie mowy o pęknięciach. (jedyne słuszne rozwiązanie wg. mnie to podwójny ruszt )

Czyli tynkowanie na początku a dopiero póżniej sufit i ściany działowe z gk?
A jak tak rozwiązanie ma się do instalacji (głównie elektrycznej)?
Trzeba będzie to podzielić na etapy. Kable w ścianach nośnych położyć przed tynkowanie a w ścianach działowych po zamontowaniu profili (przed przykręceniem płyt).
Odpowiedz
#9
(07.02.2016, 12:21)Łukasz napisał(a): Witam. Obecnie mam do wykonania ściany działowe w nowo wybudowanym domu. Inwestor zdecydował się na wykonanie ścian działowych z płyt kartonowo gipsowych. Decyzje ta podjął po długich przemyśleniach.
Ciekawią mnie Państwa opinie i ewentualne doświadczenia na ten temat.

Osobiście nie uważam tego pomysłu za nietrafionego z uwagi na podstawową zaletę jednocześnie przewagę nad zabudową tradycyjna murowaną, Mianowicie izolacyjność akustyczna ścian jest zdecydowanie lepsza przy zabudowie Gkb.

Z ciekawości zrobię porównanie kosztowe oby rozwiązań aby zobaczyć jak to wygląda. Zakładam ścianę działową 12cm beton komórkowy oraz zabudowę gkb na profilu 10cm.

Witam. Pytałem kiedyś o zapomniane trochę promonta. Spróbuj Łukaszu policzyć jak się to ma (cenowo) do ścian wewnętrznych murowanych (+tynkowanie) i do płyt karton-gips.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#10
Witam, w swoim mieszkaniu mam wszędzie ściany GKB (1x płyta, profil 7cm, wypełnienie wełną mineralną, 1x płyta), nie narzekam, wszystko się trzyma kupy, jedynie jak któreś z dzieci trzaśnie drzwiami, mam wrażenie że wszystko się rusza :)
W kuchni stabilnie wisi ciąg szafek (tylko że w tym miejscu pomiędzy "regipsami" do którego przykręciłem szynę na szafki, jest łata drewniana).
Można kręcić GKB podwójnie (2x płyta, profil, wełna, 2x płyta), wiadomo, większy koszt ale stabilniej...
W przyszłym roku będę stawiał dom właśnie z tego projektu i chyba zdecyduje się na murowane z ytonga 12cm + tynk...
Wszystko wyjdzie w praniu :D
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu