Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ogrzewanie na podczerwień.
#31
Nie sądziłem ze to kiedyś powiem, ale cieszę się że rozważasz pompę.
To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż podczerwień.  Wink
Odpowiedz
#32
(14.03.2018, 16:26)Koval5891 napisał(a): No i się zaczęło, podczas wyszukiwania wpadłem na pompy resublimacyjne, ktoś coś wie? Smile

Witam. W 2016 roku natknąłem się na ten rodzaj pompy ale oprócz tego że producent bardzo ją zachwalał ze względu na dosyć wysokie cop, cichą pracę itd to za cholerę nie mogłem znaleźć innych informacji czy opinii od np. użytkowników. Jedyne co można było znaleźć to info że pracuje bezawaryjnie kilka lat w danej firmie i spisuje się znakomicie, oraz dostępne były zdjęcia aby się przekonać że nie wygląda to specjalnie ładnie. Ale nie o wygląd tu chodzi więc można to pominąć. Cena tez była kosmiczna gdzie na chwilę obecną ceny są mocno zbliżone do pomp powietrze/woda i oscylują w granicach 26-28 tysięcy za pompę 8kw wraz z montażem. Na uwagę zasługuje fakt że jest to podobno w całości wytwór polskiej myśli technicznej co się chwali Smile
 ..Istota wiedzy polega na tym, by posiadając ją korzystać z niej..
Odpowiedz
#33
ja to tak na prawdę chciałbym wybudować dom pasywny ale im dłużej szukam w internecie info tym częściej wpadam na różnego rodzaje alternatywy. Uważam że można wybudować projekt "domu za 150 tys" w technologi pasywnej z "domrzeczywisciepasywny.pl".
Konstrukcje domów są bardzo podobne dodatkowo możliwość wprowadzenia zmian w naszym projekcie pozwala na uzyskanie zadowalających wyników.
Odpowiedz
#34
(20.03.2018, 15:14)Koval5891 napisał(a): ja to tak na prawdę chciałbym wybudować dom pasywny ale im dłużej szukam w internecie info tym częściej wpadam na różnego rodzaje alternatywy. Uważam że można wybudować projekt "domu za 150 tys" w technologi pasywnej z "domrzeczywisciepasywny.pl".
Konstrukcje domów są bardzo podobne dodatkowo możliwość wprowadzenia zmian w naszym projekcie pozwala na uzyskanie zadowalających wyników.
Tylko jaki jest sens budowania domu pasywnego, gdy różnica poniesionych nakładów będzie Ci się zwracać 100 lat.
Moim zdaniem optymalny jest kompromis pomiędzy poniesionymi nakładami a energooszczędnością domu. Inwestowanie w dom pasywny nie aktualnie ekonomicznego sensu. Natomiast dom energooszczędny o zapotrzebowaniu powiedzmy 50-70 kWh/m²/rok jest rozsądnym kompromisem.
Odpowiedz
#35
(20.03.2018, 16:02)marcinur napisał(a):
(20.03.2018, 15:14)Koval5891 napisał(a): ja to tak na prawdę chciałbym wybudować dom pasywny ale im dłużej szukam w internecie info tym częściej wpadam na różnego rodzaje alternatywy. Uważam że można wybudować projekt "domu za 150 tys" w technologi pasywnej z "domrzeczywisciepasywny.pl".
Konstrukcje domów są bardzo podobne dodatkowo możliwość wprowadzenia zmian w naszym projekcie pozwala na uzyskanie zadowalających wyników.
Tylko jaki jest sens budowania domu pasywnego, gdy różnica poniesionych nakładów będzie Ci się zwracać 100 lat.
Moim zdaniem optymalny jest kompromis pomiędzy poniesionymi nakładami a energooszczędnością domu. Inwestowanie w dom pasywny nie aktualnie ekonomicznego sensu. Natomiast dom energooszczędny o zapotrzebowaniu powiedzmy 50-70 kWh/m²/rok jest rozsądnym kompromisem.

Może chodzi o to że nie od razu należy porywać się na dom pasywny ale pomyśleć czy można zastosować alternatywne, jak kolega zauważył, rozwiązania. Choćby ciepła ramka z xps w otworach pod stolarkę i rolety, taka jak prezentuje Łukasz i inne "patenty" które można samemu zastosować. Myślę że np "ciepły" parapet też można wykombinować samemu a nie kupować gotowe profile. Do pełnego pasywu będzie daleko ale jak się wszystko pozbiera do kupy to myślę, że można będzie znacznie obniżyć zapotrzebowanie domu na ciepło. Smile
 ..Istota wiedzy polega na tym, by posiadając ją korzystać z niej..
Odpowiedz


#36
(20.03.2018, 18:24)gregorrek napisał(a): Może chodzi o to że nie od razu należy porywać się na dom pasywny ale pomyśleć czy można zastosować alternatywne, jak kolega zauważył, rozwiązania. Choćby ciepła ramka z xps w otworach pod stolarkę i rolety, taka jak prezentuje Łukasz i inne "patenty" które można samemu zastosować. Myślę że np "ciepły" parapet też można wykombinować samemu a nie kupować gotowe profile. Do pełnego pasywu będzie daleko ale jak się wszystko pozbiera do kupy to myślę, że można będzie znacznie obniżyć zapotrzebowanie domu na ciepło. Smile
Mi własnie dokładnie o to chodziło. Potrzebne są kompromisy.
Można wykonać ciepły montaż okien z zastosowaniem taśm, ale nie widzę ekonomicznego sensu montażu okien w warstwie ocieplenia.
To samo dotyczy płyty fundamentowej, która kosztuje 20-25 tysięcy więcej niż tradycyjne fundamenty a da oszczędność rzędu 100 czy 200 pln rocznie.
Odpowiedz
#37
Wybudowanie domu pasywnego za pośrednictwem firmy specjalizującej się w tego typu budownictwie będzie na pewno droższe. Ale jeżeli np wybudujemy plyte fundamentowa w standardzie pasywnym (ok będzie drogo bo aż 50 tys - takie oferty najniższe dostałem) do tego odpowiednia izolacja i okna (poprawny montaż i same ich parametry) to okaże się że nie trzeba budować kominów instalacji centralnego ogrzewania, żadnych pieców. Ogrzewanie odbywa się za pomocą działających wspólnie systemów: rekuperacji + GWC + mała pompa ciepła do CWU co w sumie jest właśnie kosztem wspomnianych wcześniej instalacji tradycyjnych. Jeżeli różnica w budowie takiego domu wyniesie 50 tys (a tyle zazwyczaj ona wynosi) to różnica w racie kredytu np na 30 lat będzie większa o około 100 - 200 pln miesięcznie.
Koszt ogrzania domu wybudowanego metodą tradycyjną to około 2-2.5 tys, a takiego pasywnego tysiąc - to juz z górką. Wychodzi na to że się prawie opłaca Smile
Odpowiedz
#38
Mam wątpliwości dotyczące pomp ciepła
Niech wypowie się ktoś co ogrzewa dom chociaż jeden sezon ile zużywa prądu...
Droga instalacja ,wątpliwa wydajność przy dużych mrozach i myślę że koszty niewyobrażalne
Ewentualnych napraw i wątpliwych umiejętności serwisantów .
Naciąganie i tyle
Odpowiedz
#39
(29.03.2018, 14:42)Franek napisał(a): Mam wątpliwości dotyczące pomp ciepła
Niech wypowie się ktoś co ogrzewa dom chociaż jeden sezon ile zużywa prądu...

http://ghs-polska.pl/odczyty/app/ tu masz podgląd na żywo kilu różnych pomp. Różnych domów
Odpowiedz
#40
Pompy ciepła są ok. Do domu o takiej powierzchni to koszt okolo 20-25tys plus instalacja. Czy trwałe? Pewnie za jakiś czas elementy mechaniczne będą wymagały wymiany. 20 lat temu mój ojciec kupił stary kocioł gazowy - teraz są oczywiście inne i lepsze. Warto zmienić na coś energooszczędnego.
Prawda jest taka że taka pompa ciepła zużyje więcej prądu przy wentylacji grawitacyjnej niz przy rekuperacji. Podobno o jakies 30 procent, a to duzo.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu