Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przekształcenie działki z rolnej
#1
Witam!

Powoli myslimy o  budowie, własnie z tego projektu.

Możemy dostać działkę od teściów, a raczej kawałek pola, ma ktoś doświadczenie z przekształceniem ziemi rolnej na działkę budowlaną?

Przybliżone koszty, czas?

W koło są domki, woda, prąd,  gaz praktycznie w granicy działki (u sąsiada obok)
Odpowiedz
#2
(06.08.2017, 15:33)mariop4 napisał(a): Witam!

Powoli myslimy o  budowie, własnie z tego projektu.

Możemy dostać działkę od teściów, a raczej kawałek pola, ma ktoś doświadczenie z przekształceniem ziemi rolnej na działkę budowlaną?

Przybliżone koszty, czas?

W koło są domki, woda, prąd,  gaz praktycznie w granicy działki (u sąsiada obok)
JEŻELI DZIAŁKA GRANICZY Z ZABUDOWANIAMI MIESZKALNYMI TO NIE MUSISZ PRZEKSZTAŁCAĆ DZIAŁKI NA BUDOWLANĄ TYLKO ZŁÓŻ DO GMINY WNIOSEK O WARUNKI ZABUDOWY(CZAS OK 2 MIESIĄCE).
JEŻELI DZIAŁKA ROLNA JEST WIĘKSZA NIŻ 30 ARÓW TO ZNOWU NIE DOSTANIESZ KREDYTU, JA MAM TAKĄ SYTUACJĘ. MUSZĘ PODZIELIĆ SWOĄ DZIĄLKĘ NA 2 MNIEJSZE.
Odpowiedz
#3
w chwili obecnej jest to calosc ok 3h
z tego chccemy wydzielic max 1000m2

czyli jak wydzielimy te 1000m2, wystarczy ze udam sie z wnioskiem o warunki zabudowy?
czy moge to zrobic przed podzialem?
Odpowiedz
#4
(06.08.2017, 16:31)mariop4 napisał(a): w chwili obecnej jest to calosc ok 3h
z tego chccemy wydzielic max 1000m2

czyli jak wydzielimy te 1000m2, wystarczy ze udam sie z wnioskiem o warunki zabudowy?
czy moge to zrobic przed podzialem?

JAK MASZ CZAS TO SOBIE NAJPIERW PODZIEL A PÓŻNIEJ PRZYSTĄP O WARUNKI ZABUDOWY. Z TEGO CO WIEM TO MOŻESZ PRZYSTĄPIĆ O WARUNKI ZABUDOWY PRZED PODZIAŁEM I WE WNIOSKU ZAZNACZYĆ PODZIAŁ DZIALKI NA MAPCE. NAJLEPIEJ JAK UDASZ SIE DO GMINY I TAM DOWIESZ SIĘ KONKRETÓW, CO GMINA TO INNA INTERPRETACJA PRZEPISÓW.
Odpowiedz
#5
mariop4 prosze opisz mi sytuacje z tym kredytem jaka wielkosc dzialki. I dlaczego jest problem???
Odpowiedz


#6
(06.08.2017, 18:03)Sapus23 napisał(a): mariop4 prosze opisz mi sytuacje z tym kredytem jaka wielkosc dzialki. I dlaczego jest problem???

Witam. 
Ustawa określająca zasady obrotu nieruchomościami rolnymi uchwalona w kwietniu 2016 r. jednym zapisem wprowadzonym do aktu o księgach wieczystych i hipotece znacznie utrudniła życie kredytobiorcom. Banki, do których wpływały wnioski o kredyt na sfinansowanie budowy domu na działce rolnej, nie mogły ustanowić odpowiedniego zabezpieczenia hipotecznego. Problem dotyczył kwoty wpisywanej do księgi – ustawa stanowiła, że suma hipoteki nie może przewyższać wartości rynkowej nieruchomości ustalonej na dzień ustanowienia hipoteki.
Jednym słowem jeśli ktoś ma działkę wartą 50 tys. zł a chce wybudować dom, to potrzebuje 200 tys. zł a Bank może wpisać wartość hipoteki w wysokości 50 tys. zł, więc nie mógł pożyczyć 200 tys. zł. Problematyczny zapis usunięto z ustawy w nowelizacji uchwalonej 6 lipca 2016 roku. I już od 16 sierpnia banki ponownie mogły udzielać kredyty osobom, które chciałyby wybudować dom na działce rolnej.

W przypadku dużej działki, powyżej 3 tys. m kw. sprawa jest zupełnie inna i wiadomo, chodzi o pieniądze. Pieniądze banku oczywiście Smile  można na takiej działce (powyżej 30 arów) ustanowić hipotekę, ale ustawa ogranicza możliwość sprzedaży takiej działki.  I dotyczy to banku, który jeśli w przypadku zaprzestania spłaty kredytu chce sprzedać działkę, to w pierwszej kolejności musi ją oferować rolnikowi. !!!  Ten tymczasem może oferować mniejsza cenę, i bank boi się, że nie odzyska swoich pieniędzy. A to oznacza, że w dalszym ciągu trudno będzie uzyskać kredyt w przypadku działek powyżej 3 tys. m kw. Trochę to przydługawe ale zdaje się temat wyczerpuje. Smileozdrawiam
Odpowiedz
#7
Po pierwsze jeśli występujesz o warunki zabudowy to robisz to na konkretna działkę. Jeśli podzielisz i będzie inny numer działki to już chyba warunki nie obowiązują. Do warunków przeważnie chcą zapewnia od dostawców mediów. Jeśli chodzi o czas oczekiwania na warunki to w moim przypadku jest to już prawie 3 miesiące i ma potrwać jeszcze półtora...
Pytania w sprawie tynków maszynowych http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-338.html
Odpowiedz
#8
"Do warunków przeważnie chcą zapewnia od dostawców mediów"
Niczego nie chca,powiem wiecej do pozwolenia tez nie chca,
chyba ze jakies zryte starostwo
Adhibe rationem difficultatibus
Odpowiedz
#9
Musisz mieć pismo od dostawcy mediów że sa warunki do podłączania ci prądu, wody, kanalizacji itd ..
Odpowiedz
#10
mrlukasz litosci:
od 28 czerwca 2015 r., zniesiony został obowiązek dołączania do projektu budowlanego oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych.

W tym miejscu należy zauważyć, że od dnia 28 czerwca 2015 r. (dnia wejścia w życie ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw; zob. art. 1 pkt 12 lit. a tiret pierwszy) ustawodawca zniósł obowiązek dołączania do projektu budowlanego oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych (do dnia 28 czerwca 2015 r., zgodnie z art. 34 ust. 3 pkt 3 lit. a pr. bud., projekt budowlany musiał zawierać, stosownie do potrzeb, wskazane wyżej dokumenty).
W związku z powyższym, należy stwierdzić, że w toku postępowania przed właściwym organem administracji architektoniczno-budowlanej poza zainteresowaniem tego organu pozostają kwestie związane z wydaniem warunków przyłączenia, czy zawarciem umowy o przyłączenie, a tym bardziej kwestie związane późniejszym wykonaniem przyłączy (np. kwestia zgody na podłączenie projektowanej inwestycji, do infrastruktury technicznej objętej współwłasnością inwestora i innych podmiotów, które na tym etapie nie wyrażają na to zgody).
Adhibe rationem difficultatibus
Odpowiedz
Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu