Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytania różne na temat metod budowania Łukasza
#1
Na wstępie chciałbym przywitać wszystkich forumowiczów oraz Łukasza (z góry przepraszam za śmiałość pisania per "Ty"Smile) i jego ekipę Dyrektora Kawę oraz Koguta. Robicie chłopaki świetną robotę!

Łukaszu Tobie chciałbym przekazać szczególne podziękowania za natchnienie mnie do budowy własnego domu. Przyznam się od razu bez bicia, że nie skorzystałem z Twojego projektu ale tylko dlatego, że chcę zbudować dużo większy dom i mam na niego troszkę inną koncepcję, za dużo trzeba by adaptować, taniej wyjdzie mi projekt indywidualny. Będę jednak garściami czerpał z wiedzy, którą przekazujesz.

Pragnę z góry zaznaczyć, że przedstawione poniżej pytania nie mają na celu krytykę sposobów wykonania poszczególnym elementów przez Łukasza, gdybym kiedykolwiek miał taką ekipę jak Wy do wynajęcia to bym nawiązał współpracę w ciemno! Chciałbym rozpocząć jedynie polemikę lub dowiedzieć się czemu „tak a nie inaczej”. Jestem amatorem, jeszcze żadnego domu nie zbudowałem więc proszę o „łagodne traktowanie”Smile

1) Łukaszu przedstawiłeś nam w jakiś sposób opierzasz komin. Bardzo podobał mi się pomysł z ukryciem taśmy wakaflex pod dachówką jest to bardzo estetyczne rozwiązanie. Mam jednak dwa pytania:

- płytę OSB pod struktonit położyłeś bezpośrednio na dachówce. Czy nie będzie ona narażona na wilgoć i z czasem spęcznieje i dojdzie do jej degradacji? Czy nie warto byłoby obić ją membraną dookoła nie tylko po wierzchniej stronie i jeszcze dodatkowo zabezpieczyć dolną krawędź jakąś wodoodporną taśmą?
- w celu szczelnego montażu blacharki naciąłeś dookoła komin na głębokość 1 cm . Czy w przypadku komina systemowego nie powoduje to utraty gwarancji na system? Czy niezbyt mocno osłabia to jego konstrukcję?
- wspomniałeś o tym, że blacha zakończona jest rynienkami co w odniesieniu do blach zamontowanych po bokach komina uniemożliwia wodzie rozlanie się na boki na membranę. Wspomniałeś, że w kawałku taśmy wakaflex poniżej komina tez wykonasz taką rynienkę po bokach bo w przeciwnym razie będzie się lało na boku na membranę. Niestety nie mieliśmy okazji zobaczyć jak wykonać taką rynienkę. Czy przy okazji kolejnej budowy mógłbyś zrobić szybką migawkę jak to jest wykonane?


2) Ławę fundamentową lejesz bezpośrednio w grunt przy szczątkowym deskowaniu górnym. Nie widziałem jednak abyś stosował folię budowlaną zabezpieczającą przed nadmiernym wysysaniem wody z betonu przez grunt. Czy mógłbyś się do tego jakoś odnieść technicznie?


3) Zauważyłem, że nie stosujesz (przynajmniej na przesłanych filmach) pasa podrynnowego tylko na gołą deskę czołową nabijasz struktonit, natomiast membranę wywijasz na pan nadrynnowy. Nie mam uwag co do szczelności ale czy takie rozwiązanie nie jest gorszym wyjściem niż zastosowanie pasa podrynnowego i na niego wywinąć membranę? Przy Twoim rozwiązaniu są dwa problemy – jeśli dojdzie do awarii poszycia dachu to woda będzie spływać po membranie do rynny i nie będziemy wiedzieć, że jest awaria, dwa jeśli napada śniegu i zawali rynnę to nie będzie możliwa wentylacja połaci dachu. Przy zaproponowanym przeze mnie rozwiązaniu oba problemy nie wystąpią – w razie awarii poszycia dachu woda spływać będzie po pasie podrynnowym = od razu wiemy o awarii, dwa szczelina wentylacyjna jest pod rynną więc śnieg jej nie zatka. Czy mógłbyś odnieść się technicznie do tego aspektu?

4 ) Na filmach zauważyłem, że malujesz dysperbitem fundamenty od wewnątrz. Mam pytanie jaki jest tego cel?

5) Budując dom chciałbym od razu położyć instalację pod klimatyzację (na przyszłość). Znając przyszłe rozmieszczenie klimatyzatorów warto od razu pociągnąć odpływy pod skropliny. Aby się nie bawić w puszczanie rury odpływowych w wylewce chyba warto rozprowadzić je w zasypie jako element kanalizacji poziomej. I tutaj moje pytanie – pod skropliny to wystarczyłaby rura PN32 ale z tego co widzę rury kanalizacyjne zewnętrzne najmniejsze są PN110. Czy można zasypać w piachu zwykłą rurę PN32 „szarą” albo „białą”? Duży byłby to duży błąd w sztuce? Z tego co wiem to rury zewnętrzne od wewnętrznych różnią się jedynie grubością ścianki. Skoczkiem i tak się przecież już po tych rurach nie jeździ bo zagęszcza się nasyp na nich wodą.


Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi Twoje oraz innych forumowiczów.


Pozdrawiam Łukasz.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu