Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompa Ciepła LG 9kW Therma V
#71
Naturalnym jest że gdy istnieje możliwość to trzeba minimalizować koszty eksploatacji i dotyczy to każdego źródła ciepła gdyż każde z nich pochłania sporą część budżetu przeznaczonego na utrzymanie domu. Jeżeli będę już użytkował swój zestaw to również będę dążył do jego optymalizacji wykorzystując podciągnięcie układu w tańszej taryfie aby w dzień tylko go dogrzać, co przy dużym bezwładzie prawidłowo położonej podłogówki ma spore szanse powodzenia. O ile to brzmi logicznie i ma sens w przypadku pompy która pracuje cały rok o tyle do głowy by mi jednak nie przyszło aby zastanawiać się kiedy włączyć zmywarkę czy upiec kurczaka w piekarniku elektrycznym bo akurat jest droga taryfa. Mimo tego że mam gaz w drodze w odległości około 20 metrów to stawiam na pompę ciepła.  Niewykluczone że może zmienię zdanie jak przyjdzie mi pierwszy kosmiczny rachunek za prąd Smile Tymczasem gromadząc dane z foru, rodziny oraz od wszystkich znajomych i ich znajomych którzy używają instslacji w oparciu o pompy ciepła jestem pełen optymizmu. Nie spotkałem się z niezadowoleniem poza jednym przypadkiem żle dobranej i zainstalowanej jednostk a który to przypadek dotyczy nie kosztów ale samej wydajności pompy i zbyt małego zbiornika wody uzytkowej. Reszta użytkujących (5 domów, woj. lubuskie oraz zachodniopomorskie, każdy powyżej 120m2 do 230m2 w tym 2 domy wspomagane panelami do grzania wody w sezonie letnim)  jest zadowolona i nie zamieniłaby tego systemu na żaden inny. Co do pani Dominiki i jej danych odnośnie użytkowania pompy po pierwszym sezonie grzewczym na które to dane liczy kolega tomi8547 to mogą być to dane mocno nieobiektywne z racji że dom będzie pierwszy raz wygrzewany a użytkownicy będą dopiero kombinować z najlepszymi ustawieniami sterownika. Gdyby jednak okazało się że rachunek za prąd samego układu jest bliski temu o czym mówimy na forum to sprawa będzie naprawdę warta uwagi Smile  Jeśli się nie mylę to po 1 sezonie możemy się spodziewać od naszej małej społeczności danych z pełnej przekrojówki : gaz-pompa-groszek Smile Pozdrawiam
 ..Istota wiedzy polega na tym, by posiadając ją korzystać z niej..
Odpowiedz
#72
Ja naprawdę chcę,żeby to wszystko było prawdą i żeby się okazało,że da sie ogrzac nasz dom i wode pompą za 2tys./rok.
Wiem też,że pierwszy sezon nie jest zbyt miarodahny ale da nam jakis obraz:-)
Odpowiedz
#73
(02.11.2017, 19:57)tomi8547 napisał(a): Ja naprawdę chcę,żeby to wszystko było prawdą i żeby się okazało,że da sie ogrzac nasz  dom i wode pompą za 2tys./rok.
Wiem też,że pierwszy sezon nie jest zbyt miarodahny ale da nam jakis obraz:-)

No to przedstawię Ci suche fakty wynikające z fizyki i matematyki.
Prąd w taniej taniej taryfie kosztuje 0,26PLN za kWh. Zakladając średnio praktyczny COP wynoszący 3 (teoretyczny jest sporo powyżej 4 ale do obliczeń bierzemy to co wynika z praktyki) 1 kWh ciepła kosztuje nas 0,0866PLN. Czyli za 2000PLN kWh wyprodukujemy 23 055 kWh ciepła (2000/0,866). 
Przeliczając kWh na m3 wychodzi nam, że 23 055 kWh to 2100 m3 gazu. Ile kosztuje gaz? Ja teraz płacę ok 2PLN za m3. Czyli wychodzi 4200PLN.
Reasumując: wydając na prąd do pompy ciepła 2000PLN, za taki sam efekt zapłacilibyśmy 4200PLN za gaz.
Wiem, że w szczególnie zimne dni nie da się uzyskać 100% produkcji w traniej taryfie ale możemy śmiało założyć, że 90% będzie przypadało na tanią taryfę a 10% na drogą.
Czyli: 1797PLN w taniej taryfie i 546PLN w drogiej. Razem wychodzi 2343PLN kontra 4200PLN. Czyli koszt ogrzewania pompą ciepła stanowi niecałe 56% kosztów ogrzwania gazem.

Do obliczeń przyjąlem koszt prądu 26 i 71 groszy (http://czysteogrzewanie.pl/2016/07/prad-...ryfa-g12w/)
oraz prosty kalkulator do przelicznia kWh na m3 (http://www.ewe.pl/kalkulator/przelicznik-jednostki)
22 101 m3 101 m3
701 m3
Odpowiedz
#74
Też jestem w trakcie wyboru sposobu ogrzewania. Od 20 lat biegam na gazie - za ostatni rok wyszło mi 3600 z cwu i kuchenką. Ostatnio był instalator na serwisie pieca, to go podpytałem co by założył dla siebie, gdyby nie miał gazu w zasięgu domu i bez zastanowienia odparł - tylko pompa ciepła (woda powietrze). Ekogroszek - problem z jakością produktu, piece trudno wyregulować, a jak źle wyregulowany to pali więcej niż powinien. Pellet - drogi piec i serwis co roku trzeba kilka stówek położyć no i jakość pelletu - też odbiega od normy. A pompa ciepła - najbardziej odpowiednia w tych czasach. Ostrzegł tylko, co by pilnować wykonawców budynku, bo był ostatnio jako biegły na reklamacji systemu ogrzewania, i po badaniu kamera termowizyjną okazało się, że wykonawcy nie przyłożyli się do ocieplenia i wentylacji.  Jak chce się ekogroszek lub pellet, to tak, ale instalację  trzeba przygotować pod docelowo pompę ciepła. Ja tak zrobię, a decyzję podejmę przed montażem.
Odpowiedz
#75
Wszystko sprowadza sie do OZC
Odpowiedz


#76
Ja naprawdę chcę,żeby to wszystko było prawdą i żeby się okazało,że da sie ogrzac nasz dom i wode pompą za 2tys./rok.
Wiem też,że pierwszy sezon nie jest zbyt miarodahny ale da nam jakis obraz

Za takie pieniadze ogrzejesz gazem, nie martw się.
To 106 metrowy mały domek. Czasami nie chce mi się już 
czytać tych postow. Wmówcie mu jeszcze ze  gazem to bedzie
4tys. ale pompa.... Ludzie mam (a raczej mialem do 10 musze sie wyniesc)
mieszkanie w starej nieocieplonej kamienicy 76m gdzie mieszkalem praktycznie
sam(nikt mnie nie dogrzewał od dolu i od gory) i koszty ogrzewania gazem
nigdy nie wykroczyły poza 800-900m3 za rok. W tym woda i kuchenka i piekarnik.
Sasiad tam gdzie sie wyprowadzam, pierwszy rok mieszkania metraz troszeczke wiekszy od naszego
rachunek za gaz 2300zł. Walczycie na kwoty, a ja wam mowie docieplcie dobrze budynek
a grzac bedziecie mogli sobie czym chcecie i bedzie naprawde tanio.
Odpowiedz
#77
A wracając do tych mroźnych dni z temperaturą poniżej -15 stopni dorzucę jeszcze dla porównania dane z dawniejszych lat np 2010 - 2012 (2012 był wyjątkowo mroźny bo takie temperatury były w 3 miesiącach) Ale jakby na to nie patrzeć można by przyjąć dla spokojnego wyliczenia max tydzień mroźnych dni w których trzeba by dogrzewać. Oczywiście o ile w zakresie -10 do tych -15 PC sobie poradzi i w domu będzie +22 a nie  max 19 stopni . A można mieć obawy że już od -10 będzie się powoli dogrzewało. Więc do każdego roku kosztów PC dorzuciłbym od 200 w przypadku jakiegoś brykietu czy drzewa w kominku  do 400zł w przypadku czystego prądu  na dogrzewanie. Te koszty są strzelone na oko nie poparte wyliczeniami. Więc liczył bym np. koszt kotłowni z PC (20tys) podzielone przez np. średnio 15 lat (od 10 do 20 lat będą zapewne realnie padać sprężarki albo jakieś sterowniki) + koszt prądu zużytego przez PC w całym roku (2 tys w tym pewnie po 500zł od listopada do marca i 500zł przez resztę roku na grzanie samej wody) + 400zł na dogrzanie w bardzo mroźne dni. Wyjdzie np. jakieś 3700zł Oczywiście podstawcie sobie swoje kwoty bo to tylko uśredniony mój przykład bez zbędnego hura optymizmu albo bez popadania w demonizowanie PC. Jeśli podobnie wyjdzie z kotłownią na ekogroszek to zdecydowanie lepiej posiadać PC zwłaszcza że wszystko na to wskazuje że w ciągu najbliższych 15 lat można przypuszczać że cena paliw kopalnianych będzie raczej rosła a da energii dla PC pojawią się już teraz  coraz powszechniejsze panele. Dziś może jeszcze mało opłacalne bez jakiś tam ekstra dopłat ale za 10 lat kto wie. Być może opłaci się zainwestować kolejne 10tys w coś co realnie obniży koszty prądu dla PC o połowę. 
A teraz napiszcie mi bo nie śledziłem wcześniej tematów Ten nasz domek 106metrów to ile on potrzebuje energii znaczy jak dużego pieca ile kW? Wystarczy 8kW? a jak to się ma do tych COP PC? które są w granicach 4kWktóre i spadają im bardziej zimno ? Zapewne trzeba zrobić jakieś badania energetyczne budynku już po wybudowaniu żeby wyszło ile tych kW potrzeba rocznie ? 
Pytam bo w zasadzie najmniejsze piece eko czy pelletowe mają po 8Kw i zastanawiam się jak to się ma do PC.


Załączone pliki Obrazki
                   
Odpowiedz
#78
Witam. Podążajcie za ostatnim zdaniem Sierzanta z Jego posta jak Alicja za białym króliczkiem. Dobre docieplenie domu, eliminacja do minimum mostków termicznych, ciepły montaż stolarki jest kluczem do sukcesu w kwestii taniego ogrzewania. Dla przykładu podam dane zużycia gazu od moich dobrych znajomych: Lubuskie, dom około 130 m2 parter + piętro, konstrukcja szkieletowa, rodzina ciepłolubna więc w domu ciepło ponad normę, rekuperator, 2 panele wspomagające grzanie wody w okresie letnim - całkowity koszt gazu w okolicy 1500 zł. Podaję jako w miarę realne dane choć jak wspomniałem ja gazu nie będę zakładał mimo że mam nitkę pod nosem. Pozdrawiam
 ..Istota wiedzy polega na tym, by posiadając ją korzystać z niej..
Odpowiedz
#79
Jestem przerażony... Wink
20-22k za gazowy piec kondensacyjny plus zasobnik, komin, montaż ??
3600pn za sezon grzewczy ?
Możliwe, że macie wielkie chaty obecnie czy w planach...
Moje przerażenie wzrosło, kiedy właśnie porównałem wyliczenia jakie mi podano, że w nowym domu zapłacę 2100pln rocznie za gaz.
Mieszkam obecnie na 100m2 wysokość 2,80m w cholernym zabytku (kamienica) którego nie ma szans ocieplić, co poniekąd jest głównym obok sąsiadów,koniecznych inwestycji itp. powodem chęci budowy domu dla siebie. Strop drewniany sprzed wieku, na górze nikt nie mieszka od 20 lat. Mój ostatni rok to 1230m3 gazu za 1927pln ze wszystkimi opłatami na zwykłym, z otwartą komorą spalania piecu Termet. Do tego z 300pln za drewno do kominka, którego często w sezonie nie spalam.

Jak mam wierzyć w teoretyczne wyliczenia, skoro w ręku mam dowód w postaci rachunku? No chyba że... stary, poniemiecki dom z cegły ma mniejsze zapotrzebowanie na energię niż nowy ze ścianą ytong24cm+17m grafitowego styropianu Big Grin
Nie raz przekonałem się, że papier wszystko przyjmie a życie swoje Wink
Odpowiedz
#80
(03.11.2017, 21:11)Easy Driver napisał(a): Jestem przerażony... Wink
20-22k za gazowy piec kondensacyjny plus zasobnik, komin, montaż ??
3600pn za sezon grzewczy ?
Ja pisałem, że tyle kosztuje kompletna kotłownia z pompą ciepła i zasobnikiem CWU 300l. A jak do pieca kondensacyjnego doliczysz komin, przyłącze to wyjdzie niewiele mniej.
A te wartości było tylko do przykładowych obliczeń. Kolega napisał o 2000 za ogrzewanie pompą - to wyliczyłem ile w takich samych warunkach wyjdzie za gaz.
Przy tym projekcie zakładam, że koszt ogrzewania pompą i CWU nie powinien przekroczyć 1500-1600PLN rocznie.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu