Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompa Ciepła LG 9kW Therma V
#91
(04.11.2017, 20:48)jarzyn napisał(a): Bo buduję troszkę większy projekt - prawie 2x. A nawet jeśli - jaka pompa ma moc 9kW przy -15, nie licząc oczywiście tCap, ale ona chyba ciut droższa niż 14k?
Na tym forum z założenia rozmawiamy o domu o powierzchni 106 m2. Nic nie pisałeś, że budujesz dom ponad 200 m2. To chyba oczywiste, że trzeba do tego mocnejszą pompę. A inna sprawa jest taka, że pompy ciepła nie dobiera sie do ekstremalnych temperatur.

(04.11.2017, 10:03)sierzant napisał(a): To ja policze tez moja kotłownie:
Piec JUNKERS CERAPUR COMPACT ZWB 24-1 DE KOCIOŁ GAZ 2-F 4,3tys z montażem na 8%
Sterownik: 59zł sterowany przez internet
Czujka pogodowa uwaga 2,99zł
Komin 159 zł
Koniec kosztów.Reszta wspolna (rozdzielacze, rurki itd.)
Koszt całkowity i realny 4521zł przy czym Marcin moje
elementy to mocna srednia półka.
Wiem, że u Ciebie takie założenia są realne, ale tradycyjnie upomnę się już o koszt przyłącza i kominu (wiem, wiem - zaraz napiszesz, że można spaliny wyrzucać przez ścianę) Smile
Nie wspomniałeś też o kosztach montażu, oraz tego że czujnik pogodowy kosztuje normalnie pewnie z 200PLN - nie każdy potrafi, tak jak Ty dobrać odpowiedni termistor Smile
Odpowiedz
#92
(wiem, wiem - zaraz napiszesz, że można spaliny wyrzucać przez ścianę) Toć napisałem: komin 159zł
Nie wspomniałeś też o kosztach montażu Toć napisałem: 4,3tys z montażem na 8%
czujnik pogodowy kosztuje normalnie pewnie... Toć nie napisałem, ale chetnie pomogę przy konkretnym piecu
Odpowiedz
#93
(05.11.2017, 13:29)sierzant napisał(a): Nie wspomniałeś też o kosztach montażu Toć napisałem: 4,3tys z montażem na 8%
To zauważyłem. Ale myślałem, że to cena za sam kocioł z vate 8%.
To  jest kondensat? Pytam bo w obecnym domu coś mój vaillant szwankuje i być może będzie konieczna jakaś wymiana albo naprawa.

Tak to kondensat
Odpowiedz
#94
Na pewno w przypadku pompy odpada jedno przyłącze. Gaz u mnie (gaz mam w drodze i do skrzynki w granicy mam 7m) gazownia mi wyliczyła koszt przyłącza 2200 netto. Do tego projekt wewn instalacji gazu 600, dokopanie się z granicy/skrzynki do domu tak 1500, geodezja powykonawcza 300, kocioł immergas 4000, zasobnik 1500-2000, sterownik plus podłączenie wszystkiego (ogarnięcie kotłowni z materiałem hydraulika) to tak ze 1000. Komin przez ścianę jest ok ale jak chcesz mieć WM to nie w każdym urzędzie ci to klepną bez wentylacji grawitacyjnej w kotłowni (głupota, wiem że zmieniły się przepisy ale urzędów nie zmienisz sobie na własne życzenie). Komin przez ścianę do 500 PLN, murowany (komin plus robota) to 4000. Jak to podlicze to przy kominie gazowym nad dach wychodzi 16 tysięcy a mam blisko do gazu. Jak komin przez ścianę to powiedzmy 12. Jak porównamy z tanią pompą np LG albo chińczykiem to takiej wielkiej różnicy (taniości) gazu nie ma. Jak chcemy tcap'a to musi być to świadomy wybór. Ja chyba jednak pójdę w pompę ze względu na to że nie będę boksował się urzędnikami o wentylacje mechaniczna w kotłowni bo będę miał mechaniczna w całym domu i niestety robienie zimnej kotłowni w budynku jest bez sensu (u mnie kotłownia będzie pralnio-suszarnia). Wiem że zgodnie z przepisami można przy gazie(kocioł klasy c) mieć tylko mechaniczna ale interpretacje (urzędów) są różne a ponadto trochę racji mają zatwardziali kominiarze co w razie wycieku gazu.... Na razie do pozwolenia na budowe gazu sobie daruje a może w przyszłości zmienię zdanie jak pompą da mi w ciry
Odpowiedz
#95
Hmm.. OK, ale dlaczego do kosztów "gazowych" dodajesz zasobnik? Nie będzie potrzebny przy pompie? Takie, na które trafiałem w różnych kombinacjach z pompami, dalekie były od przedziału cenowego 1500-200 więc jak masz, to proszę o namiary.
Co do przepisów - skoro się je zna i wie, że ma rację, to dlaczego bać się urzędników? Rozszczelnienia inst gazowej? Też są do tego czujniki.
Fajnie by było, by posiadacz pompy wypowiedział się o kosztach całkowitych jej instalacji, to byśmy mieli problem gdybania z głowy, mimo że co fachowiec to i cena inna Wink
Jeszcze jedno... skoro idziemy "po taniości" w temacie pomp to piec kondensacyjny kupimy już za 2100 w marketach Big Grin
Odpowiedz


#96
Przy gazie należy doliczyć jeszcze opłaty stałe naliczane do rachunku albo abonament jak tam go zwał. Przy prądzie mamy to samo, ale prąd raczej każdy i tak podłączy do domu pomimo różnych instalacji grzewczych
Odpowiedz
#97
(05.11.2017, 23:45)Easy Driver napisał(a): Hmm.. OK, ale dlaczego do kosztów "gazowych" dodajesz zasobnik? Nie będzie potrzebny przy pompie? Takie, na które trafiałem w różnych kombinacjach z pompami, dalekie były od przedziału cenowego 1500-200 więc jak masz, to proszę o namiary.  
Nie wiem jak wygląda sprawa w pompa LG ale w Panasonic dla pompy 9kW, jak podaje producent - wystarczająca powierzchnia  wężownicy zbiornika 300l to 1,8 m2. Takie zbiorniki nie są drogie.
Odpowiedz
#98
Witam
Już kilka razy wypowiadalem się co do pompy i gazu. Koszta na dziś są zbliżone raczej i tak niższe dla gazu. Ale pamiętajcie za 10 lat gość który ma gaz kupi piec za ok 4tys bo przyłączę ma i kominy. A wy znowu na pompę wydacie z 20tys...
I nikt mi nie powie że PC będzie działać bezawaryjnie 10lat i dłużej bo nie ma na świecie takiego urządzenia. Widzę to po piecach gazowych elektronice czy samochodach...

Pozdrawiam
Odpowiedz
#99
(06.11.2017, 12:42)Sparrow napisał(a): Witam
Już kilka razy wypowiadalem się co do pompy i gazu. Koszta na dziś są zbliżone raczej i tak niższe dla gazu. Ale pamiętajcie za 10 lat gość który ma gaz kupi piec za ok 4tys bo przyłączę ma i kominy. A wy znowu na pompę wydacie z 20tys...
I nikt mi nie powie że PC będzie działać bezawaryjnie 10lat i dłużej bo nie ma na świecie takiego urządzenia. Widzę to po piecach gazowych elektronice czy samochodach...

Pozdrawiam

Witam. Matematycznie rzecz jasna racja jest po Twojej stronie. Co do awaryjności możemy śmiało założyć że awarie będą się zdarzać jak w każdym pracującym urządzeniu, kocioł gazowy też się na to łapie. Prawda jest taka że pionierzy zawsze mają najgorzej gdyż jakby z definicji przecierają szlaki dla innych Smile  Forum  jest dosyć duże a obiektywnych danych od użytkowników pomp brak. Może dzięki tym którzy decydują się na dość ryzykowny krok dot instalacji w oparciu o pompę ciepła, za kilka sezonów inni będą mieli o niebo mniejszy dylemat w podjęciu decyzji.
 ..Istota wiedzy polega na tym, by posiadając ją korzystać z niej..
Odpowiedz
(06.11.2017, 13:08)gregorrek napisał(a):  Forum  jest dosyć duże a obiektywnych danych od użytkowników pomp brak. 

Zgadza się, choć wieloletnich użytkowników pomp ciepła jest wiele na innych forach (np murator). 
Zgodzę się z twierdzeniem, że ewentualny zakup nowej pompy po awarii będzie dużo droższy niż zakup pieca gazowego. A z drugiej strony powietrzna pompa ciepła, jest zbliżona w konstrukcji do klimatyzatora. A klimatyzatory działają bez problemu po kilkanaśice lat bez awarii. A w razie ewentualnej awarii, nie jest to jakaś kosmiczna technologia i są to urządzenia naprawialne.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu