Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Połączenie ściany fundamentowej/wieńca z chudziakiem
#1
Witam, napłynęły do mnie ostatnimi czasy skrajnie różniące się informacje to od ekipy budującej, przedstawicieli od izolacji fundamentów i chciałem raz na zawsze rozwiać wątpliwości w tej kwestii ale po kolei.

Wersja wykonawcy:
Ściana fundamentowa z pustaków szalunkowych zalana betonem B25 wodoszczelnym, na ławie fundamentowej, od zewnątrz będzie izolacja ciężka czyli grunt webera + masa Deitermann superflex 10 z siatką AKE i folią kubełkową, od środka ma być EUROLAN 3K tworzący lekką izolację i tu pojawia się pytanie-
Wykonawca pozostawił opaskę od wewnątrz fundamentu na ok 10-15 cm czystego betonu bez izolacji pionowej (gruntu itp) twierdząc że to po to by cyt. "chudziak związał się ze ścianą fundamentową" i że zawsze tak robią a raz kierownik budowy kazał im skuwać izolację kiedy blok budowali i zrobili pionową do samego szczytu wieńca od wewnątrz fundamentów (dziwi mnie takie coś bo to nie monolit tylko pustaki szalunkowe... jak wiadomo niezbyt mocne i czy takie ważne by właśnie z szalunkiem traconym to się połączyło - co to niby da?)

Wersja np WEBERA że izolacja ma mieć zachowaną ciągłość tj. od ławy do wieńca w tym wyoblenie na zewnątrz pod ciężką izolacją

Teraz kogo słuchać na logikę - rozum mi podpowiada że nawet jak chudziak zwiąże się z ścianą fundamentową w postaci pustaka szalunkowego to marne to dla niego podparcie.. a izolacja przerwana przy ewentualnym kapilarnym podchodzeniu wody w górę może się zakończyć np grzybkiem oczywiście nie od razu ale np za 20 lat.. a jak wiemy firmy daja gwarancję an 60mc lol... Na YT wiele filmów widziałem to np folie wywyjają na wieniec, nawet dają jakąś piankę z rolki rozwijaną pomiędzy tą folię a ścianę fundamentową (pewnie jakaś dylatacja) a ja sam nie wiem co o tym myśleć...
Odpowiedz
#2
Jest prosta zasada izolacja musi być ciągła. Tak samo jak ta termiczna czyli styro z wełną
Pytania w sprawie tynków maszynowych http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-338.html
Odpowiedz
#3
Raczej słyszałem o dylatacji chudziaka od fundamentów. Przy tej powierzchni i tak chudziak się oderwie od fundamentów, bo on inaczej może osiadać, inaczej pracuje, na pewno wystąpi jakiś skurcz betonu chudziaka. Jeśli przy połączeniu (bez izolacji) chudziaka z fundamentami nie zrobisz odpowiedniej izolacji p/wilgociowej pod chudziakiem to izolację ławy też sobie możesz darować... bo ławy fundamentowe będą ciągnąć wodę z chudziaka.
Odpowiedz
#4
Chudy beton na podłodze na gruncie ma być luzem, a ściana fundamentowa ma być zaizolowana, a w ogóle to i też powinieneś wiedzieć o tym, że za wibrowanie piasku to rzecz najważniejsza, aby nie usiadło po kilku latach! P.S Jak masz w projekcie chyba tak jak weber mówi Smile
Odpowiedz
#5
(13.10.2017, 19:45)votus napisał(a): Chudy beton na podłodze na gruncie ma być luzem, a ściana fundamentowa ma być zaizolowana, a w ogóle to i też powinieneś wiedzieć o tym, że za wibrowanie piasku to rzecz najważniejsza, aby nie usiadło po kilku latach! P.S Jak masz w projekcie chyba tak jak weber mówi Smile

Moj potencjalny majster zaproponowal:"sciany fundamentowe zrobimy z pustakow szalunkowych, a na gorze zrobimy wieniec zazbrojony, wyciagajac strodur powyzej ostatniego bloczka i zalejemy razem z podloga na gruncie. Zawsze tak robimy i jest super." co sadzicie, pora sie pozegnac?
Odpowiedz


#6
Nie chciałem zakładać nowego tematu więc pytam tutaj Wink
Jaki towar do zrobienia prowadzenia przy zalewaniu chudziaka użył Łukasz kilka dni temu? Chodzi o grubości i odległości.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz
#7
(22.10.2017, 21:05)Wanio_nh napisał(a):
(13.10.2017, 19:45)votus napisał(a): Chudy beton na podłodze na gruncie ma być luzem, a ściana fundamentowa ma być zaizolowana, a w ogóle to i też powinieneś wiedzieć o tym, że za wibrowanie piasku to rzecz najważniejsza, aby nie usiadło po kilku latach! P.S Jak masz w projekcie chyba tak jak weber mówi Smile

Moj potencjalny majster zaproponowal:"sciany fundamentowe zrobimy z pustakow szalunkowych, a na gorze zrobimy wieniec zazbrojony, wyciagajac strodur powyzej ostatniego bloczka i zalejemy razem z podloga na gruncie. Zawsze tak robimy i jest super." co sadzicie, pora sie pozegnac?

Chudziak powinien byc zdylatowany. Nie powinno sie go wiazac ze scianami fundamentowymi.
Odpowiedz
#8
(28.09.2018, 10:37)spedek1 napisał(a):
(22.10.2017, 21:05)Wanio_nh napisał(a):
(13.10.2017, 19:45)votus napisał(a): Chudy beton na podłodze na gruncie ma być luzem, a ściana fundamentowa ma być zaizolowana, a w ogóle to i też powinieneś wiedzieć o tym, że za wibrowanie piasku to rzecz najważniejsza, aby nie usiadło po kilku latach! P.S Jak masz w projekcie chyba tak jak weber mówi Smile

Moj potencjalny majster zaproponowal:"sciany fundamentowe zrobimy z pustakow szalunkowych, a na gorze zrobimy wieniec zazbrojony, wyciagajac strodur powyzej ostatniego bloczka i zalejemy razem z podloga na gruncie. Zawsze tak robimy i jest super." co sadzicie, pora sie pozegnac?

Chudziak powinien byc zdylatowany. Nie powinno sie go wiazac ze scianami fundamentowymi.

jak sama nazwa wskazuje, jest to podłoga na gruncie, ze onaprezeniach nie wspomne, widze ze niektorzy tak robia, nie rpzemawia to do mnieprzy ewentualnym osiadaniu pekniecie takiego chudziaka gwarantowane (jk nie złamanie)
Odpowiedz
#9
"Chudziak powinien byc zdylatowany. Nie powinno sie go wiazac ze scianami fundamentowymi."

W takim razie Łukasz na swoich budowach ma chudziaka związanego ze ścianami fundamentowymi czy nie?
Bo wydaje mi się że zalewa chudziaka równo do bloczków. A poniżej ubity piasek.
Odpowiedz
#10
Chudziak nie jest związany z ścianami i nie powinien być. Na filmach łukasza właśnie tak jest
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu