Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak wyglądają kosztu ogrzewania :)
#21
(04.03.2019, 01:33)artur1 napisał(a):  mam do tego panele fotowoltaiczne 2,2kw 

Trochę odbiegnę od tematu. Zakładam, ze masz 8 paneli po 275W. Masz jakies zdjęcie rozmieszczenia tych paneli? 
Niestety przy dachu kopertowym nie można poszaleć z ilością paneli i ciekawi mnie ile ich się zmieści na połaci południowej.
Odpowiedz
#22
8 paneli po 270w . nie sa na dachu . sa na stelazu na ogrodzie . na dachu nigdy bym nie zalozyl bo bardzo by to oszpecilo dom. wolalbym nie miec wcale niz na dachu !
Odpowiedz
#23
Z tym masz rację. Kopertowym montaż jest kłopotliwy: jest to mało estetyczne i wiele tych paneli się nie zmieści.
Problemem z montażem na konstrukcji wolnostojące jest wyższy koszt: konstrukcja kosztuje więcej niż system dachowy, VAT wynosi 23% zamiast 8% no i do końca nie jest  pewne czy urzędy skarbowe zgodzą się na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej - gdyż tyczyć ona ma budynków - czy instalacja PV w ogrodzie służąca budynkowi będzie elementem termomodernizacji budynku?

Nie rozważałeś dołożenia większej ilości paneli (pisałeś coś o 3 kW)? Wg moich szacunków - instalacja ok 8kW powinna w 100% zapewnić prąd bytowy oraz zasilić pompę ciepła - wliczając 20% stratę, którą trzeba oddać zakładowi energetycznego w systemie opustów.
Odpowiedz
#24
@marcinur też rozważam fv i powiem Ci że z tymi dofinansowaniami jest trochę słabo jak popatrzysz ile trzeba zapłacić za gotowy zestaw. Reasumując wygląda na to że jeżeli się trochę na elektryce znasz lub masz jakiegoś elektryka znajomego który ci to pomoże poskładać z elementów i później podłączyć to zapłacisz tak czy siak połowę taniej niż z dotacjami i tutaj bym szukał oszczędności. Co do miejsca montażu na 4 spadach słabo będzie a znowu jak pomyśle ze na około 9KW trzeba 9000/280=~32 panele to "łomatkoo pół ogrodu" mi to zajmie a jeszcze niech jakaś piłka albo coś spadnie na panel... hmm
Odpowiedz
#25
(04.03.2019, 12:18)Marekzqz napisał(a): @marcinur też rozważam fv i powiem Ci że z tymi dofinansowaniami jest trochę słabo jak popatrzysz ile trzeba zapłacić za gotowy zestaw. Reasumując wygląda na to że jeżeli się trochę na elektryce znasz lub masz jakiegoś elektryka znajomego który ci to pomoże poskładać z elementów i później podłączyć to zapłacisz tak czy siak połowę taniej niż z dotacjami i tutaj bym szukał oszczędności. Co do miejsca montażu na 4 spadach słabo będzie a znowu jak pomyśle ze na około 9KW trzeba 9000/280=~32 panele to "łomatkoo pół ogrodu" mi to zajmie a jeszcze niech jakaś piłka albo coś spadnie na panel... hmm
Ale ja nie pisze o dofinansowaniu, tylko o odliczeniu w picie od dochodu wydatków poniesionych na instalację fotowoltaiczną.
Zgodzę się z Tobą, że można to we własnym zakresie zrobić stosunkowo tanio.
Najlepszy do tego będzie wolnostojący garaż z dachem dwuspadowym - najlepiej ustawić go w miarę możliwości dachem do południa Smile
Kosztorys samodzielnego montażu wyglądałby mniej więcej tak:
- 28 paneli 280W po 424PLN - 11872PLN
- nowy inwerter Elnix 8kW - 3800 PLN (używany można kupić za jakieś 2000)
- system montażowy do blach trapezowej 28x70PLN - 1960 PLN
- zabezpieczenia, kable i inne - niech będzie 1000 PLN
Łącznie wychodzi ok 18500PLN - wg mnie niewiele jak na całkowite pokrycie prądu bytowego i ogrzewania. Oszczędność wynosi ok 4000PLN rocznie - czyli inwestycja zwraca się w niecałe 5 lat, zakładając brak podwyżek cen prądu - co jest niemożliwe.

Potrzebny jest jeszcze do tego ktoś kto podpisze zgłoszenie do zakładu energetycznego - ale tu nie powinno być problemu - wystarczy osoba ze zwykłymi uprawnieniami SEP 1kV.

No i kupując materiały na faktury można odliczyć od tego 18% w PIT.
Odpowiedz


#26
Wszystko super tylko ile tego dachu będziesz miał dla 28 paneli ? powiedzmy że zrobisz budynek gospodarczy 35mkw jedna strona dachu ile może mieć mkw ? 28*1,5? 42mkw hmm może i się zmieści Smile
Odpowiedz
#27
Można zrobić dach jednospadowy Smile A budynek może być większy - tylko, ze na pozwolenie na budowę.
Technicznie nie ma problemu ze zmieszczeniem ale w takim przypadku koszty będą znacznie większe.
Są panele o wymiarach 1x1,65m o mocy 305W i cenie ok 550PLN.
Są też większe 1x2m o mocy 380-390W ale to temat kompletnie nieopłacalny (cena powyżej 1000zł za sztukę).
Odpowiedz
#28
ja mam w planie oprócz bud. gospodarczego jeszcze to: https://sketchfab.com/3d-models/kamil-st...0807464ea7
(pomysł nie mój ale biorę ciemno wszystko się tam zmieści Wink)
Odpowiedz
#29
Ja nie biore zadnych dotacji ani odliczen wiec wszystko mi jedno . co do stojakow to mi to spawaja pracownicy i cynkuje kolega po kosztach .co do wiekszej ilosci to tak jak pisalem w przyszlosci ( blizszej lub daleszej ) doloze max 12 paneli bo na tyle wystarczy mi miejsca ale to juz na dachu od garazu . mam plan postawic go w tym roku do zimy ale czy mi sie uda to nie wiem bo za duzo rozgrzebanych inwestycji . roboty nie do przerobienia a ludzi brak . nawet Ukraincy nie chca juz pracowac po 10-12h ;Wink poza tym powolutku juz zaczynaja uciekac z PL.
Odpowiedz
#30
Ja założyłem 9,99 kW, trzy strony świata, od listopada 901 kWh wyprodukowane.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu