Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jekie centrale rekuperacji polecacie
#31
Idealna to taka co efektywnie będzie działała już od 80m3.
Sąsiad od paru lat w z10 ( ok.126m2) używa brinka i jedynie to
czego mu brakuje to zejścia w dół (120m3 minimum)
Na tym biegu chodzi mu cały rok.
Rodzinka 4 osobowa czyli klasyczna.
Ja buduję rekuperator samodzielnie.
Koszt całkowity to ok 2tyś. Będzie dokładnie dopasowany do moich potrzeb.
Skrzynka z 5cm xps, wymiennik klingenburg, wentyle papst ec króćce 200mm.
Sterowanie sonoffem przez wifi.
Budowa prosta jak cep, jakość jak te po 4500 i więcej.
Odpowiedz
#32
(24.10.2018, 23:22)sierzant napisał(a): ....Sierzant, czyli 250m3 wystarczy do naszego projektu ? Z kim nie rozmawiam(w sensie firmy od rekuperacji) to każdy twierdzi że 350m3 to minimum, co mi się wydało dziwne.

Tak wystarczy. Kiedy realnie potrzebujesz rekuperacji?, zimą. I co będziesz ładował 350m3 powietrza na godzinę.Od razu kup nawilżacze, tak będzie sucho.
Bzdura, spokojnie wystarczy 100m3.
Latem więcej ale te 250m3 również wystarczy. Wymiennik jest efektywny tylko w pewnych zakresach(za żadne skarby nie należy go przewymiarować)
Inna sprawa to opory instalacji itd.Może boją się spierdo... , stąd zabezpieczenie(da się większe obroty i spokój)
Co ci proponują?

Żeby było śmiesznie, to trzy różne firmy proponują ten sam rekuperator, Wanas 350.
Odpowiedz
#33
A ja ci zaproponuję: Zehnder  ComfoAir Q350 R VV TR ERV
też 350m3. Jedynie coś ok 15tyś  Big Grin
Toć to tylko 7tyś więcej jak propozycja. Jak za 2 silniczki,trochę aluminium lub pet,
troszkę elektroniki, malutką grzałkę
i bardzo dużo bajery,cena wręcz rewelacyjna.

Ps. natrafiłem na rekuperator z zabezpieczeniem ciśnieniowym(nowość)
wyłącza się żeby nie wyssać całego powietrza z pomieszczenia.
Człek wszak w próżni żyć nie może.
Odpowiedz
#34
Każda firma proponuje rekuperator z zapasem. Straty na instalacji bywają spore, dochodzi do tego możliwy hałas przy pracy wentylatorów na 100%. Dobrze jest też mieć możliwość szybszej wymiany powietrza w domu przy okazji jakiejś imprezy czy chęci usunięcia nieprzyjemnego zapachu.

(25.10.2018, 20:14)sierzant napisał(a): Idealna to taka co efektywnie będzie działała już od 80m3.
Sąsiad od paru lat w z10 ( ok.126m2) używa brinka

Żaden projektant nie zaprojektuje reku na 80m3. Wszyscy będą się trzymać norm z prawa budowlanego.
Odpowiedz
#35
Ps. natrafiłem na rekuperator z zabezpieczeniem ciśnieniowym(nowość)
wyłącza się żeby nie wyssać całego powietrza z pomieszczenia.
Człek wszak w próżni żyć nie może.

-----
Z tym zabezpieczeniem to nie chodzi przypadkiem o to że jest to zabezpieczenie przed zamarzaniem rekuperatora (oblodzenie może uszkodzić łopatki wentylatora)  lód zasłania wlot i zmienia się ciśnienie w reku  a taki  czujnik powoduje  jego bezpieczne wyłączenie co z kolei powoduje jego bezpieczne rozmrożenie. 
Tak gdzieś doczytałem ale nie wiem czy o to w tym chodzi na 100%
Odpowiedz


#36
Nie chodzi. Jeśli zaburzona jest równowaga przepływu, rekuperator zostaje wyłączony.

Żaden projektant nie zaprojektuje reku na 80m3. Wszyscy będą się trzymać norm z prawa budowlanego.
Napisałem od. Czyli jak wiecie, taka której najwyższy odzysk zaczynał się będzie od 80m3.
Odpowiedz
#37
Ja po długich rozmyślaniach i konsultacjach zdecydowałem się na tą http://........ Byłem u nich w firmie osobiście i oglądałem jak jest wykonana. Nie jest to reklama :Smile nie pracuję dla nich.

Adres na pw. jeśli ktoś zapyta.
Może kolega pochwali się budową
skoro rozgląda się już za rekuperacją.
Odpowiedz
#38
Czy jest już ktoś po montażu rekuperacji ?
Odpowiedz
#39
(16.02.2019, 23:30)fastplayer napisał(a): Czy jest już ktoś po montażu rekuperacji ?

Poprzeglądaj dzienniki np. Michał G ma już założoną ...
Odpowiedz
#40
Radzio, u mnie jest na razie tylko instalacja rozłożona.
Anemostaty montuje się na samym końcu - gdy sufity są już pomalowane.
Centrala też będzie zamontowana dopiero wtedy Wink
Jeszcze miesiąc Wink

Dużo o rekuperatorach udzielał się kolega artur1 (dziennik budowy Inowrocław kuj-pom.).
Tak dużo, że aż swego czasu bana dostał  Big Grin
Tam można o opinię zapytać.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu