Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jekie centrale rekuperacji polecacie
#41
Bana Michale, to on dostał za handel pompami ciepła.
W temacie rekuperacji jest na razie czysty.  Smile
Odpowiedz
#42
Jeżeli ktoś coś twierdzi to spytaj na jakiej podstawie twierdzi. Niech Ci przedstawi obliczenia. Budownictwo to dziedzina techniczna. Wszystko wynika z obliczeń a nie na zasadzie wydaje mi się.
Odpowiedz
#43
(17.02.2019, 09:08)Michał G. napisał(a): Radzio, u mnie jest na razie tylko instalacja ... 

Myślałem że zostało Ci tylko malowanie bo pisałeś w wątku o farbach...
Odpowiedz
#44
[attachment=4914 napisał(a):radzio pid='15614' dateline='1550382232']
(16.02.2019, 23:30)fastplayer napisał(a): Czy jest już ktoś po montażu rekuperacji ?

Poprzeglądaj dzienniki np. Michał G ma już założoną ...

Ja juz zalozylem rekuperacje w 2 domach i teraz od maja taka same jednostke bede montowal w 3cim domu . poza tym jest tu na forum jeszcze kilka osob , ktore kupiły te same rekuperatory i zamontowały ( lub beda montowac )

Poza tym ktokolwiek w tych czasach bierze sie za budowe nowego domu nawet nie pomysli zeby budowac dom bez rukuperacji z odzyskiem ciepla !jest XXI wiek i kazdy dazy do energooszczednosci domu a bez reku z odzyskiem nie ma mozliwosci sie zblizyc ( chociazby przez same posiadanie kominow wentylacyjnych ! )
tak wyglada zainstalowany rekuperator.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#45
(02.04.2018, 12:19)Lubin napisał(a): Na forum muratora wyczytałem , że ludzie coraz częściej u siebie instalują chińskie rekuperatory i nie mają z nimi żadnych problemów. Czy ktoś miał z tym do czynienia?

ja to montuje w swoich domach i sprzedaje od ok 2,5roku i zero reklamacji na ok 30-33 szt sprzedanych ! chinskie jest teraz duzo lepsze niz europejskie bo chinczycy sa 100 lat do przodu technologicznie niz Europa nie wpominajac o parku maszynowym .W fabrykach ktorych bylem to wyglada jak w bazie kosmicznej a nie jak fabryce .Wszystkie europejskie marki juz sie koncza bo nie nadazaja za chinskimi technologiami ! poza tym europejskie i tak sa produkowane w chinach. np pompy ciepla ktore sprzedaje maja kompresory Mitsubishi ( dual scrol ) czyli najlepsze na swiecie. elektronika Japonska a zawory holenderskie . wiec tylko obudowa , kable i radiatory sa chinskie czyli elementy nieistotne dla jakosci czy zywotnosci !Ludzie maja jeszcze stereotypowe myslenie ze chinczycy w szopach robia za miske ryzu ! moze tak robia ale na polnocy i to produkty bardzo proste z przeznaczeniem na chinski rynek . np w fabryce rekuperatorow w ktorej bylem ( miesci sie na kilkuset hektarach ) odebrali nas z pod bramy autem i do biurowca jechalismy ok 5-6 minut . z 10 hal wielkosci hangarow samolotowych i wysokosci ok 3-4 pietra. poza tym tam np w tej samej fabryce produkuja sprzety dla carriera i panasonica . takze zla chinska jakosc to juz historia , ktora umarla smiercia naturalna .Ja nawet do firmy kupilem koparko ladowarke chinska , ktora niczym nie odbiega od JCB czy CAT oprocz ceny . kosztuje 60% ceny markowych koparek a robote zrobi taka sama za takie same pieniadze .
Odpowiedz


#46
Arturze, zbastuj trochę z tą reklamą twoich rekuperacji.
Chińczyk jak każdy, szału nie robi.
..... i każdy dąży do energooszczędności domu.
Jeśli myślisz że rekuperacja daje oszczędności,
to się grubo mylisz.Rekuperacja ma zapewnić komfort
mieszkania i taki jest jej cel. Mieszkam chwilowo w domu
gdzie nie ma żadnej wentylacji, komfort pomijam, ale szmal
zużyty przez rekuperator zostaje w kieszeni.
Odpowiedz
#47
Tu chodzi w ogole o jakakolwiek rekuperacje ! nie to czy chinska czy japonska tylko o sam fakt .Tak jak napisalem wczesniej. oszczednosci sa wymierne przez sam brak kominow .Po prostu nie ma gdzie uciekac ogrzane powietrze. Do teg wszyscy dąża zeby straty byly jak najmniejsze a przez kominy wentylacyjne czyli klasyczna wentylacje straty sa najwieksze. wiadomo,ze jesli ktos wstawi 2 szybowe okna i 10 cm xps'a na podloge i sciany ociepli 10 cm to mu juz zadna rekuperacja nie pomoze ale czym wiecej wyda sie na budowe tym tansze bedzie utrzymanie domu w przyszlych latach . Ja np dolozylem do tego jeszce panele 2,2kwh i bardzo tanio mieszkam a na jesien chce dolozyc jeszcze 3,3 kwh i bede mieszkal juz calkowicie za darmo ( podatek gruntowy 21 zl na rok ) .Po drugie ,oszczednosci przy samej budowie domu i zaplanowanie wszystkiego z glowa wyjdzie tak ,ze za 15% wiecej ( od pieca na pellet czy ekogroszek ) wyjdzie zalozenie pompy ciepla i rekuperacji. chodzi konkretnie o nie stawianie kominow ( kwota za 2 kominy ok 5 tys zl ) to wtedy dokladasz ta kase do pompy czy reku i masz 2 pieczenie na 1 ogniu .Moj kierownik budowy mowil mi ze od dobrych 2 lat jak prowadzi budowy nie widzial zadnego domu bez rekuperacji ale poza tym to juz staje sie niezbednym minimum jesli chcemy zblizyc sie do domu energooszczednego a do tego cala budowlanka i przepisy zmierzaja
Odpowiedz
#48
Święta prawda co mówisz.
Dom XXI wieku, bez rekuperacji
to nie dom.
Ale zbaczamy z tematu:
"Jakie centrale rekuperacji polecacie"
Odpowiedz
#49
(03.03.2019, 13:39)sierzant napisał(a): Święta prawda co mówisz.
Dom XXI wieku, bez rekuperacji
to nie dom.
Ale zbaczamy z tematu:
"Jakie centrale rekuperacji polecacie"
Wracajac do tematu...
Ja polecam reku z odzyskiem ciepla czyli z wymiennikiem przeciwprądowym z automatycznym bypassem. Z PŁYNNĄ REGULACJA nie z 3 biegami 1-2-3 .Dlatego z płynna ,ze wspólczesna szkola instalatorstwa preferuje ,zeby reku chodzilo 24h na najmniejszych obrotach a nie co jakis czas na maxa ! Ja do swojego domu zalozylem reku na 250m3 i ma wystarczajacy zapas ( 4 pelne wymiany powietrza na dobe przy najnizszych mozliwych obrotach) poza tym mam czujnik co2 w kuchni, ktory jak wykryje jakies piczenie czy smazenie lub np wieksza ilosc ludzi w salonie dluzszy czas to sam podkreca automatycznie obroty rekuperatora do czasu az czujnik ponownie nie bedzie " czul" świeżego powietrza . No i oczywisci ze wzgledow finansowych i JAKOSCIOWYCH polecam Chinske rekuperatory bo sa duzo tańsze od markowych a smiem twierdzic ,ze niczym nie odbiegaja jakością ( jesli nie przewyższają ) Przynajmniej te z ktorymi ja mam do czynienia .
Odpowiedz
#50
Witam serdecznie wszystkich !. To mój pierwszy post na tym forum.

Pracuję w branży chłodniczej od 7 lat a z wentylacją i rekuperacją mam do czynienia zawodowo od 2 lat.

Chcę tylko Was poinformować, że dla osób które mają minimalne pojęcie o budowlance szeroko pojętej i wiedzą jak używać elektronarzędzi i wyszukiwania informacji rzetelnych w internecie to nie dajcie się nabierać na opowieści firm wentylacyjnych (tak również pracuję w firmie która montuje wentylację domową i przemysłową) jaka to skomplikowana sprawa z tą rekuperacją i ile to musi kosztować, bo wcale tak nie musi być tylko trzeba trochę pomyśleć i pokombinować ! a zaoszczędzicie ponad połowę pieniążków przeznaczonych na wentylację mechaniczną w domu.

Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych to takie klocki lego dla dorosłych i przedstawię Wam kilka prostych sztuczek i trików które znacznie zmniejszą Wasz wydatek końcowy na wentylację w (podkreślam) domu jednorodzinnym.

1. Nie polegajcie tylko na jednej firmie która zaśmieci Wam mózg tylko ich rozwiązaniami i opiniami etc. Każda firma z przyjemnością przyjedzie pooglądać Waszą budowę i powie co i jak, większość zrobi to za darmo. Warto wysłuchać 3-4 firm co mają do powiedzenia i sami wyciągniecie konstruktywne wnioski jeżeli macie trochę wiedzy i troszkę więcej inteligencji.

2. Przykładowo dom o powierzchni 120 m2 i wysokość pomieszczeń 2,5 m daje nam kubaturę około 300m3 to zawsze potrzebna jest centrala o te 20-30 % większa. Gdy dobierzemy centralę na granicy wydajności to wentylatory będą głośne (maksymalny bieg) i pobór prądu również będzie większy aczkolwiek jeżeli chodzi o prąd to nie są to porażająco duże koszta.

Pamiętajcie o tym podczas budowy, że gdy decydujecie się tylko i wyłącznie na wentylację mechaniczną i szczelne okna to centrala wentylacyjna jest "płucem" waszego domu i trzeba o nią dobrze dbać i dobrze dobrać.


2a. Najlepiej  jest wybrać taką wydajność centrali wentylacyjnej która na najniższej wydajności będzie zbliżona do kubatury Waszego domu. Proszę wziąć pod uwagę, że są sytuację, kiedy naprawdę w domu przebywa sporo osób i wymiana powietrza jest większa, wtedy używamy zwiększonej wydajności centrali co daje komfort rodzinie, gościom.

3. Bardzo ważnym elementem podczas oględzin jest to jak instalacja będzie wykonana:

3a. Czerpnia i Wyrzutnia MUSI być tej samej średnicy co króćce przyłączeniowe czyli jeżeli firma montuje Wam rekuperator który ma wyjścia średnicy fi 160mm to przypilnujcie aby tak było. To bardzo ważne ponieważ często gęsto spotykam się z sytuacjami że sama centrala ma wyjścia na 160mm a zaraz za tym redukcja na 120. Często się zdarza przy większych centralach że z fi 250mm przechodzą na fi 200 (duży przeskok cenowy sztywnych rur spiro pomiędzy 250mm a 200 mm).

3b. WSZYSTKIE PRZEWODY MUSZĄ BYĆ IZOLOWANE TERMICZNIE. Nie po to wydajecie grube pieniądze na rekuperacje, gdzie przy nie izolowanych przewodach tracicie 80% odzysku. Nie wspominając już o zalanych sufitach czy karton gipsie gdy zacznie się skraplać woda na przewodach wentylacyjnych.

3c. Podstawowa sprawa wygląda tak, że cały szkielet instalacji wentylacji powinien być wykonany w sztywnych przewodach SPIRO izolowanych (sztywne ocynkowane przewody) a odejścia do anemostatów w FLEXach (elastyczne przewody) również izolowanych. 

3d. Montaż anemostatów (nawiewniki, wywiewniki montowane w pomieszczeniach docelowych) powinny mieć średnicę min. 125mm średnicy (standard) i na każdym odejściu do pomieszczenia przy głównej rurze wentylacyjnej powinny mieć zamontowane przepustnice (najlepiej szczelne, z uszczelką) nie dajcie się oszukać że firma powie Wam, że wszystko się reguluje anemostatami. Przepustnice "szczelne" mamy po to aby precyzyjnie dostosować przepływ powietrza nawiewowego i wyciągowego w każdej sekcji. Wpływa to na znacznie na hałas jak i wydajność całej centrali. 

4. Umiejscowienie centrali rekuperatora tylko i wyłącznie w ogrzewanym pomieszczeniu, jeżeli sytuacja zmusza Was do zamontowania na poddaszu nie ogrzewanym to można zastosować tzw iglo (Łukasz pokazał na filmie). Osobiście polecam zamontowanie w kotłowni bądź garażu, nie martwcie się o hałas bo jak dobrze dobierzecie centralę to hałas nie przekroczy 40dB a dostęp do filtrów będzie dużo wygodniejszy co ma duże znaczenie przy dzisiejszych warunkach zimowych. 

To co napisałem to tylko i wyłącznie moje sugestie wyciągnięte z kilkuset przeglądów różnych wentylacji, nie uważam się za "szpeca" w tym temacie ale widzę jak firmy potrafią zepsuć montaże a Wy niestety za to płacicie i to nie małe pieniądze ... 


PS. Jeżeli chcecie to mogę kontynuować swoje przemyślenia poprzedzone doświadczeniem w mojej pracy.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości
  
Menu