Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kilka pytań w sprawie ogrzewania
#1
Witam wszystkich. Znalazłem to forum przez przypadek, bardzo ciężko na nie trafić poprzez wyszukiwarkę ale widzę, że jest tu dużo praktyków a nie teoretyk i można się czegoś dowiedzieć. 

Do rzeczy. Od początku dom był budowany z myślą o Ekogroszku, z czasem przyszły wątpliwości czy jest sens pchać się w węgiel. Za pompę ciepła powietrzna w mojej okolicy wolali 30 tys, w głąb Polski taniej ale daleko żeby ktoś przyjechał zrobić itd. Dzisiaj złożyłem podanie o gaz, nikt leci po. Drugiej stronie ulicy. 

Według was dobry wybór? Może jednak Ekogroszek lub PC pw?
Mowa o tym domku https://www.extradom.pl/projekt-domu-ewa...le-WRD2263
Dom z Bk ocieplony 15cm 0.37 styro, posadzki 14cm grafitu a dach 30cm wełny 0.35 lambda. W całości domu podłogowe ogrzewanie do tego okna trzy szybowe. 
Niestety garaż w bryle domu i WG.
Wychodzi takie coś 
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2e3e#
Ciągle bije się z myślami czy nie lepiej Ekogroszek, wiadomo chodzi o koszty inwestycji i ogrzewania. Jeżeli gaz, mam nadzieję że do 4 tys się zmieszcze z cwu za cały rok?

Mam komin z wkładem ceramicznym ale z niskim trojnikiem spalin dla kotła gazowego, hydraulik mówi że nie ma problemu, wytnie nowy a ten zaślepi i włożyć jakis tam wkład. Zastanawiam się czy nie zrobić komina przez ścianę, w razie co zawsze byłby sprawny komin dla paliwa stałego. 
Co o tym wszystkim myślicie? 
Pozdrawiam i życzę wesołych świąt które mamy już za pasem.
Odpowiedz
#2
Pompa ciepła lub gaz. Daj sobie spokój z groszkiem. Chyba, że masz dużo czasu na bycie palaczem.
Jak dobrze poszukasz to znajdziesz oferty na kompletną kotłownię z pompą ciepłą w granicach 20-24k PLN. Jeśli odliczysz koszt kominów i przyłącza gazu wyjdzie Ci niewiele drożej niż kotłownia w oparciu o kocioł gazowy. Koszty eksploatacyjne przy pompie ciepła będą o około połowę niższe niż gaz.
Odpowiedz
#3
Nie bardzo sobie odlicze kominy bo przecież stoją.
Pisalem jakie dostałem oferty, pisałem że dzwoniłem też dalej, było taniej ale nie było chętnych. Koszt wkładu do komina z tysiaka, podłączenie pod dom 5 tys. Kocioł 4, więc mam za 10 tys kotłownie. Nie tak nie wiele, patrząc co mi proponowali
Wiem, że długi był pierwszy post ale myślałem, że tutaj userzy czytają że zrozumieniem Smile
Czyli wychodzi, że gaz. A co z kominem?
Odpowiedz
#4
Dziś słyszałem w radiu, że ponoć ustalono nowe, niższe ceny gazu na 2018r. Czy z węglem będzie podobnie? Powątpiewam...
Co do wyliczeń - bierz dla porównania to, co masz na stronie ciepłowłaściwe x obecna cena i masz mniej więcej koszty. Tego nigdy nie da się wyliczyć na100% pewności, nawet jeśli znajdziesz taki sam dom w swojej okolicy z podobną ilością mieszkańców, ale zawsze jakiś pogląd będzie.
Odpowiedz
#5
(14.12.2017, 22:11)rustin napisał(a): Nie bardzo sobie odlicze kominy bo przecież stoją.
Pisalem jakie dostałem oferty, pisałem że dzwoniłem też dalej, było taniej ale nie było chętnych.  Koszt wkładu do komina z tysiaka, podłączenie pod dom 5  tys. Kocioł 4, więc mam za 10 tys kotłownie. Nie tak nie wiele, patrząc co mi proponowali
Wiem, że długi był pierwszy post ale myślałem, że tutaj userzy czytają że zrozumieniem Smile
Czyli wychodzi, że gaz. A co z kominem?
Są oferty ogólnopolskich wykonawców w cenie sporo niższej niż 30k. W swojej kalkulacji nie przewidziałeś robocizny. Tym, tokiem rozumowania pompa ciepła kosztuje 13-14k.
Czytanie ze zrozumieniem powiadasz? I mówi to osoba, która coś takiego napisała:
"Dzisiaj złożyłem podanie o gaz, nikt leci po. Drugiej stronie ulicy." 
Szczyt hipokryzji  Tongue
Odpowiedz


#6
Piszę z telefonu i wkradł się błąd ale mogę się założyć, że dobrze zrozumiałeś z tą nitką Smile
O jakiej robociznie mówisz? Przyłącza, jest to koszt że wszystkim, materiałem robocizna i projektem.
Robociznie podłączenia kotła? 300zl hydraulik bierze, ewentualnie ta kwotę można doliczyć.

Jakie to oferty bo nie mogę znaleźć, jak masz namiary to podaj, zadzwonię chyba jeszcze mógłbym zmienić ten gaz? Tylko wątpię że ktoś przyjedzie i zrobi to za 23 tys a więcej jakoś mi się nie kalkuluje
Odpowiedz
#7
(15.12.2017, 11:02)rustin napisał(a): Piszę z telefonu i wkradł się błąd ale mogę się założyć, że dobrze zrozumiałeś z tą nitką Smile
O jakiej robociznie mówisz? Przyłącza, jest to koszt że wszystkim, materiałem robocizna i projektem.
Robociznie podłączenia kotła? 300zl hydraulik bierze, ewentualnie ta kwotę można doliczyć.

Jakie to oferty bo nie mogę znaleźć, jak masz namiary to podaj, zadzwonię chyba jeszcze mógłbym zmienić ten gaz? Tylko wątpię że ktoś przyjedzie i zrobi to za 23 tys a  więcej jakoś mi się nie kalkuluje

Chodziło mi o robociznę za instalację kotła i reszty elementów kotłowni.
Napisz do kolegi z forum Wind7 - jest instalatorem i z tego co pamiętam pisał coś o cenie 22k do negocjacji dla forumowiczów.
Zadzwoń ewentualnie do tej firmy, instalują w całej Polsce: http://www.pompymeeting.pl/kontakt

A i najrozsądniejsza w stosunku cena/jakość jest jest pompa LG Therma V 9kW. Ewentulnie panasonic 9kW - ale tu może być z 1000-1500 drożej.
Odpowiedz
#8
Do tej z linku pisałem, nie robią w tym rejonie.
Spróbuję jeszcze do forumowicza o którym wspomniałeś. Instalacja kotła jak pisałem 300zl, pozostałe elementy czy kotłowni czy przy gazie czy przy pompie będą takie same więc ich nie liczę jako różnica w cenią.

A gaz to kiepski wybór według Ciebie?
Odpowiedz
#9
(15.12.2017, 11:48)rustin napisał(a): Do tej z linku pisałem, nie robią w tym rejonie.
Spróbuję jeszcze do forumowicza o którym wspomniałeś. Instalacja kotła jak pisałem 300zl, pozostałe elementy czy kotłowni czy przy gazie czy przy pompie będą takie same więc ich nie liczę jako różnica w cenią.

A gaz to kiepski wybór według Ciebie?
Zaraz przyjdzie tu kolega Sierżant i obali wszystkie moje teorie.
Moje podejście jest takie: Komin kosztuje z 3-4 tysiące z robocizną, przyłącz gazu - sam pisałeś 5000. Przyzwoity kocioł - 4000. Czyli wychodzi - 12000 + robocizna.
Pompa ciepłą kosztuje 13000 + robocizna. Pozostałe elementy wychodzą podobnie. 1000 PLN różnicy zwróci się w 1 sezon.
Owszem można polemizować, że do pompy konieczny jest zasobnik CWU z wężownicą o dużej powierzchni a do gazu można wogóle zrezygnować (choć kosztem komfortu korzystania). Kocioł gazowy może też obejść się bez komina i spaliny można wyrzucać przesz ścianę....

U mnie spraw jest oczywista - nie mam możliwości podłączenia się do gazu.
Dodatkowo mam w planie zamontowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy ok 8 kW, która w 100% powinna wystarczyć na zasilenie pompy ciepła i "prądu bytowego". I jak sprawdzisz archiwum nie zlecę tego oficjalnej firmie bo jest to nieopłacalne. Ale przy własnej pracy można taką instalację na używanych panelach ogarnąć za 15-16kPLN.
Odpowiedz
#10
W przypadku domu do 110 metrów gaz to dobra inwestycja. Później można by było już się zastanawiać nad kosztami.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu