Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przed budową domu
#1
Thumbs Up 
Cześć wszystkim Smile
Dość niedawno natknąłem się na stronę Łukasza, i bardzo zainteresował mnie jego projekt   Big Grin
Wcześniej nie interesowałem się tematem budowy domu ( zwłaszcza w systemie gospodarczym ). Zacząłem od przewertowania strony Łukasza oraz przejrzenia większości filmów z jego kanału na youtube ;p
Generalnie widzę bardzo dużo informacji o kosztorysach, dziennikach budowy a nawet jak samemu wybudować dom itp. ale jako początkujący w tym temacie widzę jak wiele wiedzy brakuje mi z wcześniejszych etapów - sprzed budowy samego domu  Rolleyes
Jeżeli będący tutaj użytkownicy zachcieli by się podzielić swoją wiedzą, chciałbym zadać wam kilka pytań i zebrać wszystko w jeden wątek który będzie można nawet podpiąć.

Obecnie sam jestem na etapie poszukiwania działki pasującej do wybudowania domu według dobrze znanego wam projektu. I nasuwa się pierwsze pytanie, jak zorientować się, czy dana działka pozwala na wybudowanie domu według naszego projektu ( wybaczcie ale zrozumienie surowych zapisów planu zagospodarowania, nie znając terminologii budowlanej jest dla mnie nie możliwe - jedynie się domyślam ale 90% pewności że rozumiem to co jest zapisane max. ).

I tutaj przykład: działka 932m2 ( ok. 35x25m ) - 
zapis z planu zagospodarowania " 3) nieprzekraczalne linie zabudowy: 10,0 m od linii rozgraniczających drogi zbiorczej KDZ i dróg lokalnych KDL; 6,0 m od linii rozgraniczających pozostałych dróg; 5,0 m od rowów i kanałów melioracyjnych; 50,0 m od stopy wału przeciwpowodziowego, z uwzględnieniem § 13 ust. 8 oraz § 21 ust. 6 i 7,"
Nie rozumiem tego za nic w świecie  Big Grin
Za to inny zapis - 
12) rzędna posadzek parteru: minimum 1,0 m nad poziom istniejącego terenu, przy założeniu, że rzędna posadzki drugiej kondygnacji wyniesie minimum 2,5 m n.p.m.,
Rozumiem że podłoga domu musi być 1m na powierzchnią gruntu. 

Jak mieć 100% pewność czy będę mógł wybudować dom na danej działce? Jeżeli się da bezgotówkowo - jeżeli nie to z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
Nie chciałbym kupić działki i projektu a później dowiedzieć się, że sorry ale albo inna działka pod ten projekt albo inny dom na tej działce   Rolleyes

Nie che od razu robić wielkiego wpisu ( a jest jeszcze kilka innych kwestii ). Dlatego jakby ktoś mógł mi wyjaśnić te kwestie, byłbym bardzo wdzięczny  Wink
Na koniec planuje zebrać wszystko w jeden eątek, uporządkować i zostawić dla przyszłych potencjalnych budowniczych Smile
Odpowiedz
#2
Witam.
 Pierwszym na co powinieneś  zwrócić uwagę weryfikując działkę pod wybrany projekt pod względem wielkości, jest minimalna odległość lica ściany zewnętrznej budynku od granicy sąsiedniej działki. Wynosi ona 3m, jeśli w ścianie nie ma otworów okiennych i drzwiowych lub 4 m, jeśli w ścianie są okna lub drzwi. Nie trudno więc obliczyć, że budując przykładowo dom o szerokości 10 m, który od strony jednej z sąsiednich działek ma okna, a po drugiej nie ma,  będziesz potrzebował działki o minimalnej szerokości 17 m. Podana przez Ciebie przykładowa działka spełnia zatem te wymogi pod warunkiem że jest równa a dom będzie posadowiony równolegle do granicy działki. Jeżeli jest usytuowany nierównolegle to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002 r., Nr 75, poz. 690) też to reguluje ustawowo. Sprawdź też w planie zapis dot. rodzaju dachu oraz kąta jego nachylenia, bo nie zawsze jest tak jak byśmy chcieli mieć.
Co do rowów , kanałów, wałów oraz rzędnej posadzki parteru to czy nie są to jakieś tereny zalewowe lub usytuowane w pobliżu cieków wodnych  (rzeki)?
 Co do linii zabudowy, nieprzekraczalnej linii zabudowy oraz posadowienia budynku na działce to Łukasz dosyć dokładnie wyjaśnił to na swoim filmie : https://youtu.be/T4S2ZyGF870 może po oglądnięciu trochę Ci się rozjaśni tak jak mi.
Pozdrawiam
 ..Istota wiedzy polega na tym, by posiadając ją korzystać z niej..
Odpowiedz
#3
Wybaczcie za zwłokę, ale święta, sylwester itp. sami rozumiecie Smile

Oglądałem film jakiś czas temu, generalnie trochę mi rozjaśnił sytuację, ale nie na tyle aby przy tak wielu kryteriach ocenić, czy upatrzona przeze mnie działka pozwoli na budowę domu Smile

Czy mając podstawowe informacje (dostępne bez zakupu projektu), mogę np. w urzędzie uzyskać informację czy dany dom będzie mógł powstać na konkretnej działce?
Koszt całego przedsięwzięcia jest dość wysoki, a nie chciałbym spartaczyć już na samym początku ;p
A może szukać jakiegoś inspektora budowlanego?
Odpowiedz
#4
Aby se dowiedzieć tego o co pytasz musiasz udać się do wydziału architektury urzędu miasta lub gminy. Tam sprawdzisz, czy wybrane miejsce pod budowę domu posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli samorząd w urzędzie posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to przed jego zatwierdzeniem zostało wykonane studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Z dokumentacji tej dowiesz się jakie są plany gminy wobec interesującego Cię terenu, a także terenów sąsiednich. Pozwoli to uniknąć sytuacji, że w przyszłości tuż za ogrodzeniem będziesz mieć np. spalarnie śmieci, albo fermę na 100 tysięcy kurek Smile itp.
Jeśli z kolei nie ma planu to niezwłocznie należy wystąpić o wydanie decyzji dotyczącej warunków zabudowy. Z obu dokumentów dowiesz się między innymi:
  1. o przeznaczeniu działki (budowlana, rolna, czy leśna)
  2. jaki dom można wybudować i w jaki sposób można kształtować zabudowę terenu (np. gabaryty i wysokość budynku, kąt nachylenia dachu, wysokość kalenicy, przebieg linii zabudowy, dostęp do drogi publicznej, itp.)
  3. jaka jest możliwa maksymalna wielkość powierzchni do zabudowy w stosunku do całkowitej powierzchni działki
  4. jakie są ogólne zasady budowy, rozbudowy, bądź modernizacji systemów komunikacji i infrastruktury technicznej
  5. o warunkach przyłączenia do sieci zewnętrznych
  6. o szczegółowych warunkach i zasadach podziału oraz łączenia nieruchomości
  7. czy interesujący nas obszar nie został objęty ochroną konserwatora przyrody.
Prawie wszystko można sprawdzić bezpłatnie a część informacji można znaleźć w internecie. Podstawiając pod uzyskane informacje dane domu z projektu będziesz wiedział czy na danej działce można go postawić. Jeżeli trafisz w urzędzie na miłą panią albo życzliwego pana to na miejscu powie Ci wszystko co chcesz. Nie robią z tego tajemnicy Smile
  1.  
 ..Istota wiedzy polega na tym, by posiadając ją korzystać z niej..
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu