Ankieta: Czy warto zastosować powietrzną pompę ciepła - rozpatrujemy jedynie koszty ogrzewania vs gaz
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Tak
58.82%
20 58.82%
Nie
41.18%
14 41.18%
Razem 34 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koszty pełnej instalacji ogrzewania gaz / pompa ciepła + podłogówka
#11
Tylko nie Brzęczkowski
Odpowiedz
#12
Rozważałem ogrzewanie pompą pw-pw ,ale po przejrzeniu neta mam mieszane uczucia.Jakby ktoś chciał bliżej poznać ten system to jest do poczytania: http://www.forumbudowlane.pl/dom-energoo...a8945aef53
Odpowiedz
#13
W pompie pow-pow jest taki problem, że nie wykorzystujemy niestety zjawiska akumulacji.
Koszty inwestycyjne są niskie, ale eksploatacyjne już niekoniecznie.
Odpowiedz
#14
Zgadza się.
Podsumówując podłogówka z pompa powietrze woda ma tą  przewagę, ze ciepło oddawane   jest nisko w podłodze i akumulowane, temperaturę można dodatkowo obniżyć w tym układzie. Przy pompie powietrze powietrze temperatura w pomieszczeniu mysi być wyższa dla porownowalnego komfortu a to przeklada się na wyższe koszty użytkowania. Dodatkowo tanie pompy powietrze powietrze (a o tą taniość tu chodzi) nie są tak wydajne i przy temperaturze poniżej -7 stponi mogą już zużywać tylko prąd 1 do 1. Pompa powietrze woda przy -7 z 1 kw pradu robi jeszcze ponad 2,5 kw energi cieplnej  przy 35 stopniach Celsjusza wody w podłogówce. Pompa powietrze woda grzeje taniej wodę CWU niż grzałka elektryczna którą trzeba stosować przy pompie powietrze powietrze, latem może być nawet 5 krotniej taniej od typowej grzałki przy zwyklym bojlerze. Wyliczenia odnośnie tych dwoch systemów robiłem dość dawno i wartości podaję w przybliżeniu.
Ja decyduję sie na pompę powietrze woda firmy Panasonic, której ofertę wcześniej już przedstawiłem na poprzedniej stronie tego tematu. 
Tańsza eksploatacja, większa niezawodność systemu ( 5 lat gwarancji na sprężarke). Mimo wiekszych kosztów początkowych  może wyjść taniej w prespektywie czasu użytkowania domu.
Odpowiedz
#15
Generalnie wchodzą bardziej restrykcyjne wymogi energetyczne, po 2020r podobno budowy domów będą droższe ponieważ wejdą normy UE i trzeba będzie budować bardziej pro energetycznie. Ja zainwestuje w pompe woda-powietrze ponieważ powoli wchodzą dofinansowania do fotowoltanike i na to liczę.. W Lubinie były na poziomie 85% czyli dopłata do wymaganej liczby KW aby zapewnić darmowy prąd i ogrzewanie to jakieś 5tys zł (narazie to bardzo ograniczone ilości..). Jeżeli wejdzie za kilka lat w mojej okolicy to wtedy bardzo zyskam, jeżeli nie to większy koszt samej instalacji wyjdzie na "0" po 10 latach hehe :-) Architekt przy adaptacji wspomniała że za kilka lat np nie będzie można ogrzewać domu samym kominkiem. Póki co w mojej okolicy są dofinansowania na wymianę pieców węglowych na instalacje gazowe.
Odpowiedz


#16
co do wypowiedzi Hamera
Pompa powietrze woda przy -7 z 1 kw pradu robi jeszcze ponad 2,5 kw energi cieplnej przy 35 stopniach Celsjusza wody w podłogówce. Pompa powietrze woda grzeje taniej wodę niż grzałka elektryczna którą trzeba stosować przy pompie powietrze powietrze

grzałka elektryczna jest głównie stosowana właśnie w pompach powietrze woda ponieważ sprawność pompy ciepła powietrze woda spada wraz z temperaturą i tu jest największy bul pomp ciepła
dajmy przykład moc 12kW przy 10stopniach jest o dużo za duży od zapotrzebowania(podejrzewam że wtedy zapotrzebowanie to około 2kW) i pompa radzi sobie bez żadnego problemu lecz jeśli temperatura spadnie do -10 wtedy sprawność pompy spada o ponad połowę czyli max moc pompy może wynieść nawet poniżej 4kW a zapotrzebowanie na ogrzewanie jest już większa niż sprawność pompy przy czym COP pompy jest bardzo niski i wcale nie oszczędzamy już w porównaniu do gazu do tego temperatura spada dalej i załącza się grzałka elektryczna po to aby wspomóc pompę a ona ciągnie tyle prądu co oddaje ciepła czyli jak zwykły elektryczny grzejnik

proszę popatrzeć na wykres w linku



https://goo.gl/images/aQxthK
Odpowiedz
#17
(24.08.2018, 20:13)MateuszK napisał(a): co do wypowiedzi Hamera
Pompa powietrze woda przy -7 z 1 kw pradu robi jeszcze ponad 2,5 kw energi cieplnej  przy 35 stopniach Celsjusza wody w podłogówce. Pompa powietrze woda grzeje taniej wodę niż grzałka elektryczna którą trzeba stosować przy pompie powietrze powietrze

grzałka elektryczna jest głównie stosowana właśnie w pompach powietrze woda ponieważ sprawność pompy ciepła powietrze woda spada wraz z temperaturą i tu jest największy bul pomp ciepła
dajmy przykład moc 12kW przy 10stopniach jest o dużo za duży od zapotrzebowania(podejrzewam że wtedy zapotrzebowanie to około 2kW)  i pompa radzi sobie bez żadnego problemu lecz jeśli temperatura spadnie do -10 wtedy sprawność pompy spada o ponad połowę czyli max moc pompy może wynieść nawet poniżej 4kW a zapotrzebowanie na ogrzewanie jest już większa niż sprawność pompy przy czym COP pompy jest bardzo niski i wcale nie oszczędzamy już w porównaniu do gazu do tego temperatura spada dalej i załącza się grzałka elektryczna po to aby wspomóc pompę a ona ciągnie tyle prądu co oddaje ciepła czyli jak zwykły elektryczny grzejnik

proszę popatrzeć na wykres w linku



https://goo.gl/images/aQxthK
Masz Pan jakąś słabą pompę na myśli, która z mocy 12 kW: 
przy -10 ma moc 4kW. No taka pompa ma mniej sensu.
Faktycznie przy Pana pompie grzałka będzie się często włączać.

Proszę popatrzeć na pompę firmy Panasonic i porównać sobie jakie ma parametry z mocy 12 kW: 
przy -15 ma moc 8,9 kW i temperatura na wyjściu wynosi 35 stopni.
przy -15 ma moc 7 kW i temperatura na wyjściu wynosi 55 stopni.
Wartości COP wynosi 2,46 przy temperaturze wyjściowej 35 stopni.

Przy -15 stopniach grzałka nie musi być wcale używana. 

https://budotom.pl/wp-content/uploads/20...7-2018.pdf

Proszę popatrzeć na wydajnośc grzewczą pompy Panasonic 5 kW, którą będę montował w swoim domu. 
Ta pompa z mocy 5 kW:
przy -15 ma moc 4,2 kW i COP 2,16 wiec w tym wypadku spadek ponad połowę sprawności absolutnie nie ma miejsca tak jak Pan przedstawił na swoim przykładzie przy temperaturze -10.


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#18
z tych tabel tak to wynika lecz na dole jest drobny druczek i radził bym do tych danych podchodzić z zapasem
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu