Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiązary - przydatne info
#1
Witajcie  Rolleyes

Trochę skopiuje tekst z głównego wątku:

Zdecydowałem się na wiązary w kwocie za całość 24.000brutto. Pierwotnie była to kwota 22tys brutto ale po uzgodnieniu z architektem zdecydowałem się na zmiany dzięki którym mogę mieć okna dachowe oraz wytrzymałość 200kg/m2 czyli mogę wstawić spokojnie meble łóżko itd itd. I teraz opiszę coś ważnego bo było dużo zainteresowania na forum tym tematem a chodzi o poddasze użytkowe. Dach zostaje u mnie kopertowy, mam wysokie pomieszczenie na górze z racji wymaganej zmiany kąta nachylenia dlatego chce wykorzystać pomieszczenie na pokój rekreacyjny / sypialnie dla gości / domowe biuro. Wg jednego producenta ich wiązary spełniają wymogi poddasza użytkowego czyli 150km/m2 (podobnie jak u drugiej firmy). Trzecia firma dokłada wzmocnienie (różnica w cenie to 1300zł) dzięki czemu mogę mieć już 200kg/m2. 

Inne oferty:
- 21570,76 zł netto, obciążenie 150kg/m2
- 21500,00  zł netto, obciążenie 150kg/m2
- 19094.00 zł netto, obciążenie 150kg/m2 (z tej firmy wziąłem ofertę). Przy obciążeniu 200kg/m2 cena to 20394,00 zł  netto. Natomiast zmiana konstrukcji aby dodać dodatkowo okna dachowe po dwóch stronach domu to koszt j/w czyli 24.000zł brutto.

Zastanawiałem się również nad okapem (spad czy na płasko). Miałem podgląd na dwie opcje ale wybrałem na płasko ponieważ łatwo można wykończyć podbitkę jak również będzie mniej materiału. Teoretycznie ze skosem też robimy na płasko podbitkę ale wychodzi sporo materiału, można też zostawić skos z podbitką na skosach - kwestia gustu itd.


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#2
Ile ostatecznie m2 udało się zrobić na górze? Klatkę schodową masz już zaprojektowaną?
Odpowiedz
#3
Jak się nazywa firma od wiązarów ?
Odpowiedz
#4
Również podpinam się z pytaniem jaką powierzchnie udało się wyciągnąć, ile stopni nachylenie dachu i jaka firma :-) pozdrawiam
Odpowiedz
#5
tobiasz470, jeżeli chodzi o dolny śląsk to oferty otrzymałem od trzech firm: 
1. west-mall z Prochowic (ich ofertę wybrałem ze względu na dobrą cenę przy wiązarach 200kg/m2 czyli wzmocniona konstrukcja)
2. burkietowicz w Jeleniej Górze
3. wiązar-system we Wrocławiu 
4. pytałem też w magbos Złotoryja ale już nie zajmują się wiązarami i odesłali mnie do burkietowicza. 


Oczywiście nie reklamuje i nie faworyzuje żadnej z firm, wyceny są indywidualne w zależności od wymagań inwestora  Wink
Odpowiedz


#6
Witam podpinam się jak kolega wyżej, jaką powierzchnię udało się otrzymać oraz jaki kąt nachylenia dachu, bardzo ładnie zaprojektowany dach. :-)
Odpowiedz
#7
Lubin, Kiczka16, Ad_Zuz, w moim przypadku przy możliwości założenia okien dachowych od wschodu i zachodu powierzchnia wynosi 18m2 (do 20 zależy czy chce z dwóch stron załamanie dachu czyli max wyciągnięta powierzchnia). Ale.. jedna z firm proponowała mi przy 35 stopniach 32m2 ale doświetlenie pomieszczenia tylko przez świetliki od szczytu dachu, niestety chcąc uzyskać 200kg/m2 oraz okno dachowe dawało niezłą sumę w jednej z firm. Dochodził jeszcze koszt wykończenia tych 32m2, 18-20m2 wyjdzie troszkę taniej.

I teraz jeżeli chodzi o wejśćie na górę (bo nie chcę pokusić się o nazwanie pomysłu klatką schodową), mam pewien pomysł ale będzie wdrożony dopiero po montażu wiązarów kiedy faktycznie zobaczę co mogę wstawić. Zaprojektowali mi wiązary tak aby pomieszczenie miało 6m długości  (patrząc na rzut - od komina do sypialni) z myślą o wejściu od jednej krańcowej strony. W tej sytuacji mogę wstawić schody spiralne przy odebraniu kawałka od dużej sypialni (czyli powiększenie wnęki którą widać w rzucie który zamieściłem w innym wątku). Narazie to założenie uzgodnione z architektem wg możliwości i wymiarów schodków spiralnych ale w praktyce może wyjść sytuacja że będzie tylko właz na górę  Smile nie chce być źle zrozumiany ale pomieszczenie nie będzie typowym pokojem lecz biuro i ewentualny pokój do zabawy dla dzieciaków (niech sobie bałaganią na górze), wstawie też łóżko awaryjne (zawsze ktoś może przenocować). Owszem, można zwiększyć rozstaw wiązarów aby było szerokie wejście na górę ale dojdą dodatkowe wzmocnienia i koszty.
Odpowiedz
#8
W jakim celu chcesz uzyskac 200kg/m2?. 150kg/m2 to i tak obciążenie z dużym zapasem.
Odpowiedz
#9
Lubin, różnica w materiale wyszła 1300zł dlatego wziąłem opcje na 200kg. I nawet przy tym wyszła najtańsza oferta z dostępnych. Jeden z producentów wytłumaczył mi że 150kg/m2 spełni oczekiwania poddasza ale muszę uważać z ciężkimi szafami itd. Zawsze mogę sobie wstawić np orbitrek i łąwkę do ćwiczeń z obciążeniem, worek do obijania itd. Mam więcej opcji na przyszłość. Na przykładzie moich rodziców wiem, że jeżeli zainwestuje teraz to zaoszczędze w przyszłości (tu mam 1300zł różnicy i 200kg/m2).
Odpowiedz
#10
Uważam, że ten jeden z producentów nie bardzo ma pojęcie o tym co mówi. Albo ktoś to oblicza i przy 150kg/m2 jest to w pełni poddasze użytkowe z obciązeniem stałym, które można sobie zagospodarować jak się chce albo nie jest to dopuszczone do zamieszkania i robimy z tego stryszek.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu