Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ogrzewanie prądem
#1
Question 
Witam forumowiczów. 
Planuje zakupić projekt dom za 150, działkę już mam, budowę planuje rozpocząć w przyszłym roku na wiosne. 
Mam zawroty głowy przez to ogrzewanie bo sposobów jest milion a znaleźć ten odpowiedni jest ciężko  Big Grin. W poszukiwanie złotego środka wpadłem na piece (grzejniki/kaloryfery) akumulacyjne, oraz na elektryczne akumulacyjne podgrzewanie podłogi. Oba te sposoby czerpią prąd (ładują się) gdy obowiązuje druga tańsza taryfa nocna, i oddają ciepło w dzień. Myślę by zrobić podłogówkę we wszystkich pomieszczeniach, czyli zrobić z tego główne ogrzewanie. Ewentualnie w sypialniach zainstalować piece akumulacyjne, piszę ewentualnie, ponieważ słyszałem że ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe dla użytkowników w sypialniach. Poproszę o wypowiedzenie się na ten temat. Wielu użytkowników ogrzewania podłogowego mówi, że jest niewiele kurzu w mieszkaniu.  Jest wiele zalet tych systemów, można zrezygnować z kotłowni i kominów gdyż stają się one zbędne, są całkowicie bezobsługowe, no i też bezawaryjne (wyczytałem w necie że na podłogówkę gwarancja jest nawet do 20 lat, same przewody nie licząc termostatów i sterowania) . Temperaturę ogrzewania podłogowego można ustawić z dokładnością (podobno) nawet do 0,1 stopnia Celsjusza. Odpada przegląd kominów i pieców gdyż takowych w tym systemie brak. O wadach wyczytałem niewiele np. waga i gabaryty piecy, problem gdy coś z ogrzewaniem podłogowym się stanie ponieważ trzeba ryć posadzkę. 
Może ktoś z forumowiczów posiada takie ogrzewanie albo wiedzę na ten temat? Koszta eksploatacji wbrew pozorom i mitom nie są wygórowane gdyż systemy ładują się w nocy. 
Zapraszam do dyskusji.
Odpowiedz
#2
Prąd.. "złoty środek" ? Owszem, zapłacisz mało za instalację ale drogo później..tak optymistycznie, 2 razy więcej jak za gaz. Ja znam jednego, który kupił grzejniki na prąd, sterowane pogodowo, zachwalał, że cud miód i jako jedyny w bloku, w którym wszyscy przechodzili na indywidualne ogrzewanie, takie sobie zrobił a po pierwszej zimie szybko zdanie zmienił.
Zresztą..jak znasz mniej więcej zapotrzebowanie domu na energię i ceny, to możesz porównać tutaj http://ziemianarozdrozu.pl/kalkulator-zuzycia-ciepla
Ciekaw też jestem, czy w razie braku prądu odpalisz agregat i będziesz miał ciepło? Przy gazowym, czy "kopciuchach" jest to możliwe Smile
Odpowiedz
#3
To chyba zależy kto będzie dostawcą prądu. Jak kWh będzie miał za 30gr to spoko. Gaz niby tańszy ale sprawność niższa, trzeba kocioł serwisować, trzeba płacić opłaty stałe no i trzeba go najpierw mieć i zapłacić za przyłącze. Zamiast grzejników na prąd lepiej zrobić 100% podłogówki a do "kotłowni" wsadzić zbiornik 700l i grzać grzałkami a wodę rozprowadzać całą dobę.
Odpowiedz
#4
Myślę, że porównując cenowo ogrzewanie gazowe i na prąd wcale to nie będzie 2x droższe. Wliczając w to serwis kotła itd. Przyłącze u mnie koło 70 metrów także znowu kasa na instalację wygórowana. W enei taryfa g12 to 37 gr dzienna i 17 gr nocna(brutto) . Tańsza taryfa trwa 10 godzin na dobę. Można wybrać 8 kolejnych godzin trwania tańszej taryfy pomiędzy 22 a 7, oraz 2 godziny w ciągu dnia pomiędzy 13 a 17. Po światach postaram się dokładnie policzyć zapotrzebowanie dla domu na ogrzewanie, biorąc pod uwagę że domek będzie bardzo starannie robiony (chce wyeliminować każdy most termiczny).
A jak wygląda sprawa z ogrzewaniem w sypialni? Podłogowa szkodzi zdrowiu czy to raczej kit/Mit?
Życzę wszystkim spokojnych świąt. Pozdrawiam Wink
Odpowiedz
#5
Pytanie brzmi. Jak może szkodzić podłoga o temp 22 stopnie C? W lecie ma więcej i nie szkodzi.
Odpowiedz


#6
W enei taryfa g12 to 37 gr dzienna i 17 gr nocna(brutto)
Tylko końcowa cena będzie o wiele wyższa za prąd (doliczone różne przesyły, dosyły, i takie tam różne)
Odpowiedz
#7
Witam,
Ja używam takiego ogrzewania w mieszkaniu i jestem zadowolony - wyeliminowałem piec centralny.
co do kosztów ogrzewania to wg. mnie najistotniejsze jest położenie mieszkania w budynku a jeśli chodzi o dom to sposób jego docieplenia.
WYGODA i CENA to przemówiło gdy zmieniałem ogrzewanie podczas remontu.
Miałem do wyboru albo nowy piec na ekogroch grzejniki i nowa instalacja albo zatopić kable grzejne w kleju od płytek. Tak w kleju nie robiłem w posadzce bo w moim mniemaniu zbyt jest to zbyt pasywne. Teraz potrzebuje 30 minut żeby było ciepło.... i nie żałuje że jest to kleju. Ale do rzeczy.
Mieszkanie około 50mkw Parter osobne wejście. tylko dwie ściany zewnętrzne.
Koszt kabli zamontowanych na zamówienie na siatce pod wymiar pomieszczeń. Mam 4 obwody(1.łazienka. 2.salon z aneksem razem. 3Przdpokuj. 4Sypialnia z garderobą razem).
Plus 4 sterowniki, wybrałem te tańsze po ~190zł. Zamknął się w kwocie 5500zł brutto
Koszt montażu praktycznie żaden. a jak płytkarz płacze to weź innego...
Koszt grzania no cóż to zależy co kto lubi i jak kto grzeje.
u mnie przy doliczeniu podgrzewacza wody (3fazowego) i kuchni indykcyjnej, lodówki sidebyside i piekarnika.. itp itd Ogólnie wszystko idzie na prądzie nie mam żadnego innego źródła ogrzewania czy energii.. Rachunki sięgają około 3300-3600 za cały rok licząc wszstko razem.
obstawiam że samo ogrzewanie to 2200-2500 MAX. dodam że lubie ciepło w salonie mam 22,5 na nastawie na noc wyłączam bo spac sie nie da w sypialni 19 dopóki nie było córki teraz 20. co by sie nie zaziębiła. I jest to temperatura na serowniku (z powietrze ją bierze nie z podłogi) Czasówka pozwala na wiele ostawień dzień tygodnia temperatura wsio można ustawiać i personalizować jak w komórce prawie Wink
Ale też nie trzeba można ręcznie ustawiać i raczej tak robię tylko jak nas nie ma to ustawiam jakąś zwłokę.
Wszystko działa już 3 rok. Dystrybutor dostawca Tauron Taryfa G11. Prognoza na 6mc. dla mnie to wygodne a po stanie licznika widzę i tak czy będzie nadpłata czy niedopłata.. w razie pytań piszcie tu odpowiem. W mieszkaniu sobie to chwale ale w domu chce mieć pompę ciepła.. (tak myślę)
Pytanie czy to szkodzi czy warto. Powiem tak mam i używam. Też się bałem a teraz jak do kogoś idę w ziemie i on ma grzejniki to marznę w stopy w domu tylko w lecie w kapciach się chodzi... Czy szkodzi hmm jak postawisz na podłodze zimne piwo bo się ogrzeje.... a ciepłe to już na pewno szkodzi.


Edit.
Wczesniej był zwykły piec na węgiel plus bojler szło około 1.5-2 ton węgla na rok. teraz idzie jak byś chciał tak liczyć około tona więcej - dużo mało sam sobie odpowiedz dla każdego to inaczej. Dla mnie cena ~100 zł/mc za wygodę i brak pyłu kurzu, sadzy z pieca. noszenia węgla składowania go itp itd. To grosze.
Odpowiedz
#8
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź Marekzqz. W przeciągu dwóch tygodni mam spotkać się z przedstawicielami firmy która zawodowo zajmuje się montażem instalacji pod posadzką. Używają przewodów firmy Deviflex. Przedstawię im projekt, poproszę o wycenę za instalację i o określenie kosztów eksploatacji. Zobaczymy co powiedzą Big Grin Nie mam za bardzo co porównywać do Twojego ogrzewania, poniewaz jak zrozumiałem nie jest to system akumulacyjny. Jak już dostanę wycenę to dam znać. Pozdrawiam
Odpowiedz
#9
Jeżeli jeszcze nie rozpocząłeś budowy to dobrze się zastanów nad sposobem ogrzewania. Jeśli chcesz iść w "prund" to musisz znać takie pojęcia jak OZC budynku czy wskaźnik EP. Piszesz o akumulacyjnosci energii cieplnej. Może rozwiązaniem dla ciebie będzie izolowane płyta fundamentowa?
A bzdur nt ogrzewania podłogowego i kurzu nie będę komentować. 
Powodzenia na budowie
Odpowiedz
#10
Witam, czy ktoś faktycznie ogrzewal jeden sezon prądem, i jest w stanie coś się wypowiedzieć na ten temat? Jakie koszty, temperatura itd
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu