Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
opcje na tanią/szybką budowę
#1
Witam szukam jakie opcje przyśpieszą, zmniejszą koszt budowy albo sprawią że poprostu będzie łatwiej pracować. Napiszcie czy mam racje czy się mylę czy coś byście dodali, oczywiście projekt łukasza. Zakładam że do więńca będę robił sam a dach, instalacje, okna drzwi elewacje ekipa.

+działka: zakładając że mam dostęp do kilku działek o powierzchni około 50 ar są to działki rolnicze 4 klasa, z dostępem do wyznaczonej drogi gminnej bez planu jaka była by najlepsza?
- jakie ukształtowanie? idealnie płaska, z lekkim spadem?
- jaka ziemia? glina, piasek czy co tam jeszcze może być? Na jakim gruncie się najłatwiej buduje?
- jaką wielkość działki żeby był dobry dostęp do sprzętu ciężkiego po porostu żeby się łatwo robiło nie było problemu z dostawami i nie było za ciasno 20-30 ar?

+dach: najtańszą najszybszą opcją jest dach dwuspadowy plus blachodachówka?

+ściany: ściany nośne beton komórkowy,  nad ścianami działowymi zastanawiam się czy warto wchodzić w płyty GK?  Myślałem nad tym i część sanitarną czyli łazienka + kuchnia normalnie z suporexów tutaj nie ryzykowałbym GK, a część gdzie są pokoje zrobić z płyt GK tam nie są narażone na obciążenia i wilgoć

+ogrzewanie: 
- rezygnacja z kominka, komin w schowku tylko wentylacyjny
- czy ktoś sprawdzał czy jest opcja instalacji normalnych grzejników, a zrezygnowania całkowicie z ogrzewania podłogowego? Ta zmiana raczej jest podyktowana tym że żona nienawidzi ogrzewania podłogowego jakoś coś ją grzeje w stopy lubi bardzo zimne podłogi jak płytki najlepiej na boso,
- piec: tutaj wiadomo im mniej wydamy tym mniejszy komfort ale na tym chyba nie warto oszczędzać, nie będę miał napewno dostępu do gazu więc zostają dwie opcje węgiel lub drewno, ekogroszek odpada bo nie wyobrażam sobie tego kurzu teraz mam piec w garażu i cała kotłownia zakurzona od nasypywania groszku, zostaje więc drewno, więc albo: pelet plus boiler albo druga opcja jaką biorę pod uwagę to piec zagaazowujący drewno + bufor 1000l z dwoma węzownicami na solary i cwu + solary
Odpowiedz
#2
co do działki to max 30ar ( z większymi moze być problem z kredytem)
podłoże to się okaże po zdjęciu humusu ale piasek lepszy niż glina
ściany nośne na ten moment to chyba najtaniej wyjdą z ceramiki,
działówki z GK duzo taniej nie wyjdą, osobiście nie chciałbym takich ścian ;p
taniej niż komin wentylacyjny wyjdą rury i grzybki na dachu np.http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-363-page-7.html
Odpowiedz
#3
Ja napisze o działce. Glina i zaniżona działka to dramat. Właśnie to przerabiam. Co do reszty ceny podobne między rodzajem materiału. Piec najtaniej ekogroch. Dach dwuspadowy pokryty blachą wychodzi taniej, ale dla mnie budynek całkowicie traci na estetyce.
Odpowiedz
#4
Zle myslisz o ogrzewaniu podlogowym jezeli myslisz ze podloga jest ciepla w dotyku... podlogowka powinna byc zrobiona tak by nie byla odczuwalnie ciepla wtedy nie ma problemow z krazeniem czy bolem nog... do ogrzewania proponuje pompe ciepla zamiast kotlow, jezeli tak bardzo nie chcecie podlogowki to pomysl o pompie powietrze powietrze ogrzewasz bezposrednio powietrze, latem masz klimatyzacje za relatywnie male pieniadze.
Odpowiedz
#5
jak dla mnie pompa w takim małym domku to dla mnie overkill, szkoda prądu na działanie, kasy na serwis i wysoki koszt na start, wolałbym już kupić 2 klimatyzatory naścienne i jakieś ogrzewanie na prąd
Odpowiedz


#6
Witam
Moim zdaniem z tą pompą ciepła to tak nie do końca prawda, że to overkill. Prądu nie tak szkoda na działanie,  średnio może zużyć 3 razy mniej niż ogrzewanie typowo elektryczne.
Klimatyzatory naścienne też będą pewnie wymagać serwisu.
Koszt pompy ciepła (powietrze- woda) 5kw plus zbiornik CWU, wszystko z montażem to 19460 pln do tego typu domu (zwiekszone nieco parametry izolacyjne plus rekuperator).

Obecny wymóg montażu pieca CO 5 klasy sprawia, że pompa nie jest już na tak wygorowanym poziomie cenowym na początku inwestycji.

Szacuje też, że  po 10 latach użytkowania pompa ciepła może wyjść ogólnie taniej niż ogrzewanie typowo elektryczne plus klimatyzatory naścienne. Energia elektryczna może dodatkowo jeszcze zdrożeć w tym czasie i grzanie pompą ciepła może byc jeszcze bardziej opłacalne.
Wiec można by stwierdzić, że pompę opłaca się nawet całą kompletnie wymieniać  co 10 lat w stosunku do ogrzewania elektrycznego,ale raczej taka sytuacja nie powinna nastąpić.

Ja w swoim domu będę montowal pompę ciepla, gwarancja  5 lat spreżarki i 3 lata na cale urządzenie.

Moim zdaniem pompa ciepła to uproszczenie z powodu braku budowy kominów. Podlogowka będzie bezpośrednio zasilana pompą ciepla. Brak bufora i niepotrzebnych urzadzen mieszajacych, dodatkowych pompek bo temperatura jaką wytwarza pompa jest ideala dla podlogowki, nie ma ryzyka przegrzania podłogi.
Widzę tu tylko problem z przekonaniem się do ogrzewania podłogowego.


Pozdrawiam
Odpowiedz
#7
(03.07.2018, 11:08)Artur_A napisał(a): jak dla mnie pompa w takim małym domku to dla mnie overkill, szkoda prądu na działanie, kasy na serwis i wysoki koszt na start, wolałbym już kupić 2 klimatyzatory naścienne i jakieś ogrzewanie na prąd

Napisalem przeciez o pompie powietrze powietrze... lepiej kupic jedna kanalowa miec nawiew w kazdym pomieszczeniu z kratki czy anemostatu niz splity w 2 miejscach i zawsze otwarte drzwi by cieplo moglo sie rozchodzic. Wysoki koszt na start hmm orientowalem sie jak to jest z tymi cenami konkretnie pod projekt lukasza... pompa powietrze powietrze kanalowa (niektórzy nazywaja to klimatyzacja) wszystkie kanaly do tego rekuperator z kanalami i calym osprzetem i do tego kable grzejne w matach pod plytki czy panele i pompa ciepla pow woda tylko do grzania cwu caly komplet mozna powiedziec srednia polka cenowa (czyli zadna chinszczyzna wytrzyma tyle lat ile powinna i bez placenia za logo) przy zalozeniu wlasnego montazu to koszt 15do17tys zl... gdzie eksploatacja calego zestawu kosztuje mniej niz grzanie gazem.
Odpowiedz
#8
dobra wiadomo że ogrzewanie to temat naprawdę bardzo szeroki i może być wiele opcji, a co z resztą o którą pytałem dach, ściany, działka, ścieki itp co i jak można na tym ugrać
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu