Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Umowa przedwstępna - zakup działki.
#11
Sprawa o podział leży już bodajże 3 miesiąc w sądzie , ale dosłownie 50m od tych działek co powstaną wybudowany jest podobny dom jak ten z projektu Łukasza.
Więc jest duża szansa że dom za "150tyś" też tam będzie można postawić .Liczyłem na to że kupię tą działkę w tym roku , załatwię wszystkie papiery i ruszę z budową na wiosnę 2019 , ale jak piszecie że wszystko w naszym kraju trwa wieki , to nie wiem czy coś z tego będzie.
Odpowiedz
#12
Z zona wydzielismy z jednej dużej działki 64 ar mniejsza 13ar na której będziemy się budować, po podziale znosiłem również współwłasność aby działka była tylko na żonę, całość operacji zajęć nam 6 msc łącznie z notariuszem, na Twoim miejscu poczekalbym z podpisywaniem umowy aż działka będzie podzielona, Gmina nie musi zatwierdzić podziału jaki sobie wymyślił właściciel działki niestety
Odpowiedz
#13
W skrócie jeśli Ci zależy na tej działce i masz czas by czekać to możesz spróbować. Jeśli chcesz mieć pewność by wystartować na wiosnę szukaj innej działki. Najlepiej z wydanymi warunkami na tą konkretną działkę lub z MPZP
Pytania w sprawie tynków maszynowych http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-338.html
Odpowiedz
#14
Napiszę coś czego jeszcze nikt nie pisał - dotyczy to samej umowy.
W naszym systemie prawnym przeniesienie prawa własności nieruchomości (o ile nie jest orzeczenie sądu) wymaga, co do formy, sporządzenia aktu notarialnego. Dla każdego jest oczywiste, że obie strony muszą iść do notariusza by to zrobić, a później toczy sprawa w postępowaniu nieprocesowym przed Sądem Rejonowym - o wpis do Księdze Wieczystej. Notariusz oczyswiście ma obowiązek przesłać sporządzony akt do właściwego sądu.
Tyle, że to dotyczy jedynie tzw. umowy przyrzeczonej. Czyli tej, która ostatecznie przenosi prawo własności nieruchomości.

Jeśli zawierana jest umowa przedwstępna - UWAGA - ważna jest jej forma:

Zawarta w zwykłej formie pisemnej - można jedynie dochodzić odszkodowania za jej niewykonanie, zwane w języku prawniczym "revocatio in duplum" - dwukrotność zapłaconej kwoty zaliczki, chyba, że sama umowa zawiera inne postanowienia.

Zawarta w postaci aktu notarialnego - można dochodzić jej wykonania przed sądem. Czyli przeniesienia prawa własności w postaci orzeczenia sądu.

Podstawa prawna:
art. 389 Kodeksu Cywilnego
art. 390 Kodeksu Cywilnego
Pozdrawiam
Odpowiedz
#15
1. nie wiedziałem że gmina może nie zatwierdzić podziału gruntów ( jakie mogą być tego powody ? ) .
2.druga sprawa  niby wszystkie media w pobliżu, ale jeśli chodzi o kanalizację jest ona na drodze powiatowej , pani w gminie poinformowała mnie iż przyszły właściciel działki będzie musiał położyć kanalizację na swój koszt ( co jest oczywiste ) ale będzie musiał płacić   ( co miesiąc ) zarządcy drogi za to że jego rura leży na własności zarządcy drogi ( trochę to zagmatwane ale jak to wygląda rysunek poniżej ) .


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz


#16
Moze nie zatwierdzić np jeżeli we wstępnym projekcie podziału jest za wąska droga.... powodów może być więcej...
Odpowiedz
#17
ostatnio przerabiałem temat przyłączy w drodze i za umieszczenie przyłącza (tylko woda) w pasie drogowym mam płacić raz w roku opłatę (około 45 zł). Po podpisaniu umowy z wodociągami istnieje możliwość przekazania im przyłącza wodociągowego / kanalizacji i wtedy tą opłatę będzie na głowie wodociąów.
Odpowiedz
#18
(18.07.2018, 10:21)ronin napisał(a): 1. nie wiedziałem że gmina może nie zatwierdzić podziału gruntów ( jakie mogą być tego powody ? ) .
2.druga sprawa  niby wszystkie media w pobliżu, ale jeśli chodzi o kanalizację jest ona na drodze powiatowej , pani w gminie poinformowała mnie iż przyszły właściciel działki będzie musiał położyć kanalizację na swój koszt ( co jest oczywiste ) ale będzie musiał płacić   ( co miesiąc ) zarządcy drogi za to że jego rura leży na własności zarządcy drogi ( trochę to zagmatwane ale jak to wygląda rysunek poniżej ) .

Innym powodem odrzucenia podziału może być chęć wydzielenia za małych działek w stosunku do działach położonych w najbliższym otoczeniu, Gmina może narzucić ze działki mają być w kształcie prostokąta a nie kwadratu i odwrotnie. Dodatkową sprawa jest czy działka nie leży w obszarze objętym ochronna konserwatora zabytków, jeśli by leżała on również musi wyrazić zgodę na podział... Powodów może być dużo dlatego moim zdaniem lepiej poczekać aż sytuacja się zrobi jednoznaczna
Odpowiedz
#19
Witam,
Sen z powiek spędza mi droga która jest jednocześnie działką (zdjęcie w załączeniu jak to wygląda).
Po kilku wizytach w urzędach i przestudiowaniu ustaw oraz przepisów pożarowych okazuje się, że droga do budynków budowlanych powinna mieć nie mniej jak 3 metry i tak mam 3 do 3,10. Czy ktoś może się wypowie o dostarczeniu materiałów taką drogą, najbardziej mi chodzi o gruchę z betonem, pustaki zawsze z drogi przewieźć można koparką. W drodze są studzienki od kanalizacji dodatkowo utwardziłbym ją żużlem.


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz
#20
Wygląda na to że trzeba będzie wykonać przecisk pod drogą pod kanalizę. W przypadku rury 160 to droga zabawa.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu