Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dzień 4 07.07.2016 - Zalewanie ławy fundamentowej.
#1
Dzisiejszy dzień dość luźny. O godzinie 10 byliśmy gotowi do zalewania. Wyosiowane zbrojenie w szalunkach, podkładki z betonowego gruzu z dachówek. Skręcone zbrojenie słupów i połączone ze zbrojeniem głównym. Z uwagi na fakt, że nie mamy prądu z sieci na budowie i korzystamy z agregatu,, który nie daje rady ze spawarką pojawił się problem przyspawania bednarek do zbrojenia. Zastosowałem połączenie skręcane. Również doskonale się sprawdzi. Kolejnym krokiem było zamontowanie ściągów, aby szalunki się nie rozeszły przy zalewaniu betonem. W jednym miejscu na białej płycie lekko rozepchało (płyta wiórowa/meblowa) Mój błąd.
Następnie od wewnętrznej strony szalunków rozciągnęliśmy sznur traserski i wyznaczyliśmy poziom lania betonu. W miejscu wyznaczenia co 1m wbite gwoździe, które są wyznacznikiem poziomu podczas zalewania.
Ostatnim elementem układanki było zabezpieczenie szacunków od wewnętrznej strony środkiem antyadhezyjnym, który uniemożliwia przywieranie betonu, jednocześnie zabezpieczając drewno od wchłaniania wody. Środek rozpylany ręcznym ogrodowym opryskiwaczem.

Beton dostarczono ok 14.30. Cały proces przebiegł bez większych przeszkód, i o godzinie 16 byliśmy już po robocie.
Pomysł wykorzystania płyt szalunkowych dla mnie jako dla wykonawcy okazał się strzałem w 10 - tkę. Dodatkowe ściągi zamiast szpilek gwintowanych również okazało się rozwiązaniem niemalże doskonałym. Po wczorajszych testach zdecydowałem się na pręt o przekroju 6mm, stal zbrojeniowa (żebro), nawet przy wierceniu przez twardy materiał wystarczy wiertło 7mm.
Przy założeniu, że będziemy wykonywali w przyszłości budowę z silikatów, ma to znaczenie. Każdy kto miał okazje wiercić w tym materiale, wie co mam na myśli.
Kliny (żabki) montażowe są rozwiązaniem bardzo prostym i skutecznym, jednocześnie relatywnie tanim. Dla wykonawcy jest to zakup jednorazowy. Przy odpowiednim dbaniu o wyposażenie będą służyły latami. Dokładnie taka sama sytuacja jest z prętami wykorzystanymi do ściągania.
Poniżej zaprezentowano te rozwiązanie (pierwszy system na filmie)

https://www.youtube.com/watch?v=EtR_d3sXn4s

Zmontowanie wszystkich widocznych na zdjęciach ściągów ok 30 min. Jedynie musimy je stosunkowo szybko je zdemontować, przy zastosowaniu stali żebrowanej.
Przy odp. organizacji również ta czynność nie stanowi żadnego problemu. Ja już w dniu dzisiejszym je zdemontowałem. Czynność ta zajęła dosłownie 15 min. W zależności od pogody, może zaistnieć taka sytuacja , że kolejnego dnia rano już ich nie wyciągniemy bez powierzchownego uszkodzenia betonu.
Możemy zastosować pręty o przekroju 8mm gładkie, wtedy mamy pewność, że następnego dnia pręty wyjdą bez problemu.

W dniu jutrzejszym planujemy zdemontować szalunki, przyciąć i przykleić papę na wymiar ław. W między czasie musimy również zaszalować miejsca pod stopy kominowe i zalać je ręcznie z betoniarki. Na stopy potrzeba ~0,8m3 betonu.


Z czystym sumieniem polecam dostawcę betonu z Deszczna . To informacja dla osób z "okolicy". Szybko, sprawnie i na czas.

http://www.beton.budomex.com/kontakt.html

Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszego dnia.

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_1.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_2.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_3.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_4.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_5.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_6.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_7.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_8.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_9.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_10.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_11.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_12.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_13.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_14.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_15.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_16.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_17.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_18.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_19.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_20.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_21.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_22.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_23.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_25.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_27.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_28.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_29.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_30.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_31.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_32.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_33.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_34.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_35.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_36.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_37.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_38.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_39.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_40.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_41.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_42.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_43.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_fundamenty_44.jpg]
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#2
A jak cenowo wychodze te fundamenty w porownaniu z poprzednia budowa?
Odpowiedz
#3
Bardzo porównywalnie, niemalże identycznie jeśli chodzi o materiał potrzebny do wykonania ławy. Ceny betonu mogą się różnic nieznacznie, stal praktycznie wszędzie sztywna cena na składach.
Tyle samo betonu, tyle samo chudziaka, stali również ilość niezmieniona.
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu