Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolejność formalności
#1
Cześć

Jesteśmy na etapie załatwiania formalności. Nie mamy jeszcze dostatecznej wiedzy o tym, które kroki należy kolejno wykonać, aby dostać pozwolenie na budowę. Proszę o wyjaśnienie kilku kwestii:

1. Czy wykonanie mapy do celów projektowych mam zlecić jeszcze przed uzyskaniem WZ (ich przyszła treść jest nam znana - zgodna z projektem)? Czego potrzebuję, aby zlecić to geodecie?

2. Architekt adaptujący nanosi budynek na mapę zasadniczą i na tym kończy się jego praca w związku z uzyskaniem pozwolenia na budowę, czy konieczne jest również naniesienie  przebiegu mediów (prąd, gaz, woda)? Nie mamy jeszcze mediów na działce, dopiero złożyliśmy wnioski o przyłącza.

Proszę o wytłumaczenie Smile 
Z pozdrowieniami
Odpowiedz
#2
Wszystkimi Twoimi problemami powinien zająć się architekt. Od tego jest i za to płaci się mu pieniądze.
Odpowiedz
#3
Ja zleciłem sam wykonanie mapy do celów projektowych geodecie przed pójściem do architekta adaptującego. Zapewne część architektów jak pisze @Lubin może zlecić sama wykonanie mapy jakiemuś znajomemu geodecie ale nie ma przymusu, że oni mają to robić. Załatwiając samemu mamy jednak trochę większą szansę na poszukanie geodety z dobrą ceną czy szybkim czasem realizacji jeśli się nam śpieszy.

Architekt adaptujący ma znacznie więcej obowiązków oprócz opisanego podpunktu nr 2.
Odpowiedz
#4
Dziękuję za odpowiedzi

(12.08.2018, 22:20)retronora napisał(a): Architekt adaptujący ma znacznie więcej obowiązków oprócz opisanego podpunktu nr 2.

Czy mógłbyś napisać pokrótce jakie to są obowiązki?

Czy zmiana takich kwestii jak: rozmiar okien, czy technologia wykonania ścian działowych również wymaga konsultacji i zgody projektanta adaptującego? Rozważamy budowę działówek z płyt gipsowych i większe okna.
Odpowiedz
#5
Zmiany takie jak wymiar okien, kąt dachu trzeba nanieść na projekt i robi to architekt adaptujący.Co do ścian musisz zapytać.
Odpowiedz


#6
Czy badanie geologiczne są obowiązkowe?
Na szybkiego w Internecie przeczytałem, że nie są wymagane, a jedynie zalecane. Z kolei w cenniku architektów, takie badania figurują jako jeden ze składników końcowej ceny adaptacji.
Odpowiedz
#7
Badania nie są obowiązkowe.
Odpowiedz
#8
Co do badań geologocznich to zależy bo np. w moim powiecie są wymagane ze względu na tereny osuwiskowe. Starostwo u mnie nie wystawi pozwolenia bez wykonanych tych badań. Jeżeli nie jest się pewnym działki na której chce się postawić dom to myślę, że wykonanie badań nie jest złym pomysłem, u mnie kosztowały 600zł co nie jest wielkim kosztem patrząc na pieniądze, które wydam na budowę.

Architekt adaptujący według wyników tych badań geologicznych dostosował fundamenty - powiększył mi wysokość ławy i dostałem dodatkowy wieniec na szczycie ściany fundamentowej (średnie warunki gruntowe). Tak samo podczas wizyty na działce architekt określił ze mną jaki chce poziom zero i gdzie bym chciał aby dom się znajdował. Takie rzeczy jak zmiana rozmiaru okien oczywiście, że może Ci nanieść na projekt lecz pamiętaj, że czym więcej będzie miał roboty tym też koszt adaptacji wzrośnie. Wydaje mi się, że rozmiar okien bez problemu będzie można zwiększyć ale już podczas budowy. Mi architekt usunął drzwi do kotłowni i jedno okno mam przeniesione w inne miejsce. Opracował całą kompletną dokumentację, wykonał plan zagospodarowania przestrzennego i złożył sam całość w starostwie na uzyskanie pozwolenia na budowę.
Odpowiedz
#9
Dziękuję za odpowiedzi.

Czy likwidacja kominów musi być naniesiona na projekt? Będziemy mieli ogrzewanie gazowe + wentylacja mechaniczna, nie potrzebujemy ich - ciekawi mnie czy i to będzie trzeba uzgodnić z architektem.
Odpowiedz
#10
Jeżeli jesteś przed adaptacją, to zlikwiduj te kominy.
Ja tego nie zrobiłem, bo nie bardzo się orientowałem.
Ale kierownik budowy ma "władzę", by zezwolić na rezygnację z kominów.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu