Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocieplenie Stropu i Poddasza ?
#41
My zdecydowaliśmy się na natrysk piany PUR 25 cm. Membrana została przymocowana na dolnym pasie wiązarów, a piana natryśnięta od góry. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskaliśmy pianowy strop i nie musieliśmy obniżać sufitu :-)

Wygląda to tak: 
   
   

Niestety nie mam zdjęć od góry.
Odpowiedz
#42
Jaki wyszedł koszt piany?
Odpowiedz
#43
Widziałam, że mój wykonawca bierze teraz 50 zł/m2/20 cm.

Ja za kompletne wykonanie, z wykończeniem OSB na strychu i membraną zapłaciłam 10500 zł
Odpowiedz
#44
(14.05.2018, 09:53)marcinur napisał(a):
(13.05.2018, 20:34)Leszek85 napisał(a): Ale ja głupi... A mogłem kupić 3 cm isovera multimax 30. A nie pchać tyle tego. Mniej roboty taniej i jaka lambda Smile No to mam nadzieję że ty nie popełnisz takiej gafy.
3 to może trochę za mało, ale 20-25 jak najbardziej.

To w sumie może trochę wyjaśnienia. Podejdźmy do tematu z perspektywy fizyki i matematyki. I niech każdy sam wyciągnie wnioski.

Najpierw podstawy:
=Dlaczego stosujemy styropian/wełnę mineralną?
- bo izoluje, chroni przed utratą ciepłą
=a dlaczego izoluje ?
- no bo ma w sobie dużo zamkniętego powietrza, a jak wiadomo powietrze jest bardzo dobrym izolatorem
= a dlaczego nie stosować samego powietrza
-ponieważ ciepło przekazywane jest przez a)przewodzenie b)promieniowanie c)konwekcję

Co z powyższym informacji mamy iż dobrym izolatorem było by powietrze nieruchome które nie oddawało by ciepło poprzez konwekcję (jak w przypadku powietrza w pokoju z grzejnikami) a wykorzystanie jego zalety dobrego(bo małego) współczynnika przewodności cieplnej lambda = 0,025 [W/mK] Materiały izolacyjne dostępne na rynku posiadają współczynnik w przedziale od 0,05 do 0,03 [W/mK]
Ponieważ unieruchomienia, bądź utrudnienie przemieszania się powietrza wymaga zastosowania dodatkowego materiału ( w przypadku styropianu - polistyrenu, a wełny bazaltu lub/i piasku kwarcowego) ich współczynniku przewodności są znacznie wyższe co w sumie daje gorszy wynik ja 0,025 czystego powietrza.
Skąd wiec te rozbieżność we współczynnikach niby tych samych materiałów i co z nich wynika?:
W skrócie - rozbieżności biorą się głownie z gęstości sieciowania oraz ilości użytego wsadu materiałowego.Czyli najlepiej jak by było go jak najmniej (wsadu) a jak najgęściej porozkładane włókna ( aby uniemożliwić ruch powietrza w jak największym stopniu).
co może wpłynąć na pogorszenie współczynnika izolacyjności (oprócz samej grubości)
- W przypadku wełny i styropianu jego sprasowanie (bo dość że nam grubość spada to objętość powietrza w stosunku do masy wypełniającej zwiększa i wchodzimy bardziej w pole współczynnika przewodzenia czystego bazaltu/piasku (polistyrenu) a niżeli powietrza)
- zawilgocenie para wodna ( woda) ma również dużo większy współczynnik przenikania ciepłą (dlatego stosuje się folie paroizolacyjne pod warstwą wełny)

a teraz trochę matematyki i wyników w postaci podsumowania:
 Mój lipny Knauf 0,039 [W/mK] grubość 0,3 [m]
daje mi rezultat (teoretyczny) ochrony cieplnej U=lambda / grubość warstwy
Uknauf=0,13 [W/m2K]  <-- czyli moje straty ciepłą

A teraz np. super isover multimax lambda= 0,031[m] grubość 0,02[m] lub 0,25[m]
U1=0,155 [W/m2K]
U2= 0,124 [W/m2K]

Czyli z powyższego isover multimax  ok. 24 [cm] daje nam taki sam wynik izolacji jak mój Knauf 

a teraz "W domu" czy "zad dom"

proszę podstawić wartości ceny dla isover multimac grubość 24 [cm] oraz Knauf 30 [cm] i zobaczyć wyniki.
Wnioski same się nasuną.
Odpowiedz
#45
Odgrzebuje temat,
Jak ktoś skończył albo jest w trakcie ocieplania stropu mógłby wrzucić jaką dokładnie ilość izolacji zastosował o jakich parametrach.
Odpowiedz


#46
Proszę o pomoc w sprawie ocieplenia stropu.

Poddasze będzie użytkowe i od góry poszczególne warstwy wyglądają następująco:
- panele
- pianka pod panele
- styropian 2,5 cm wraz z ogrzewaniem podłogowym
- klej do styropianu
- płyta OSB 22 mm
- filc 6 mm
- wiązar 250 mm (pomiędzy wiązarami wełna lambda 0,44 - 2 warstwy po 15 cm)
- sznurowanie
- tutaj zostaje coś o co się pytam 30 cm

Bezpośrednio pod wiązarami będą prowadzone przewody wentylacji mechanicznej. Do wiązarów zamontuje wieszaki i do nich kratownicę. Do kratownicy oczywiście płyty GK.

1. W tej przestrzeni 30 cm przy wieńcu mam zamiar umieścić 2 warstwy wełny 15 cm, ale czy w większym oddaleniu od wieńca też muszą dawać wełnę, czy można tę przestrzeń pozostawić pustą?

2. Gdzie dać folię paroizolacyjną i czy w ogóle ją dawać jeżeli poddasze będzie ogrzewane?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Proszę też o pomoc w sprawie ocieplenie dachu.

Obecnie mam już położoną dachówkę pod nią łaty kątrłaty i membrana wysoko paroprzepuszczalna.

Przekrój wiązara w załączniku.
odcinek 1-6 i 6-11 ma szerokość 22cm - mam zamiar w tym miejscu położyć wełnę 15 cm lambda 0,44
odcinek 3-4 i 8-9 ma szerokość 22cm + 15cm - mam zamiar w tym miejscu położyć dodatkowo wełnę 15 cm lambda 0,44 (łącznie 30 cm wełny)
odcinek 3-13 i 9-16 ma szerokość 17cm - mam zamiar w tym miejscu położyć wełnę 15 cm lambda 0,44.
odcinek 4-8 ma szerokość 22cm - mam zamiar w tym miejscu położyć wełnę 15 cm lambda 0,44.

W skrócie 2 połacie dachu będą ocieplone wełną 15 cm 0,44 i pomieszczenie użytkowe dookoła dodatkowo 15 cm 0,44

3. Czy tak zrobione ocieplenie wystarczy, czy tam gdzie jest 22 cm lepiej dołożyć 5cm wełny 0,44, czy może jakoś inaczej macie to rozwiązane?

4. Czy na skosach pomieszczenia użytkowego 3-4 i 8-9 (30 lub 35 cm wełny 0,44) mogę zamocować bezpośrednio OSB do wiązara i na to płytę GK czy lepiej robić ruszt; pomiędzy wiązar i na ruszt 5 cm wełny 0,44 i dopiero płytę GK? (łącznie 35 lub 40 wełny 0,44)?

   
Odpowiedz
#47
Po przekroju tego wiązara widać że nie nadaję się ona na poddasze użytkowe, jest za słaby ( no chyba że to jakieś wiązary podwójne)
zadzwoń do KB lub firmy co projektowała te wiązary to powiedzą Ci to samo...
Lepsze na podłogę od OSB bedzie MFP a poza tym musisz zrobić pod płytą ruszt np. z łaty tak co ok 40cm inaczej będzię się mocno uginać... płyta zamontowana na skosie bezpośrednio do wiązara to będzie pękać na łaczeniach + mostek termiczny.
Przemyśl to poddasze bo szkoda żeby ktoś z rodziny ucierpiał jak wiązary nie wytrzymają obciążenia...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu