Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
moc pompy ciepła
#21
Jaką moc z sieci pobiera taka PC 9KW? Bo mi się wydaje że tyle co czajnik albo piekarnik. PC to nie ogrzewanie elektryczne że 10KW ciągnie.
Odpowiedz
#22
cytat : to sobie zrób dobre przyłącze z zabezpieczeniem przedlicznikowym co najmniej 32A. Jak masz przyłącze do budynku 12-14 kw to sobie wybij z głowy pompę 1f.

Nie trzeba szykować instalacji na 7KW dla pompy
To że pompa nazywa sie 9KW to chyba oznacza że tylko tyle że max jest w stanie wyprodukować tyle energii
A żeby wyszło z tego ile prądu będzie pobierała to tu trzeba brać pod uwagę wskaźnik COP który właśnie mówi z ilu KW prądu ile KW energii wyprodukuje pompa. (np dla COP=4 z 2 KW prądu wyprodukuje 8KW energii na wyjściu)
No chyba że ta pompa posiada grzałki 9KW na wypadek gdyby COP =1
Poprawcie mnie jeśli się myle bo sam w tym temacie raczkuje.
Odpowiedz
#23
Qwerty nie wprowadzaj ludzi w błąd. Jak planujesz instalację to sprawdź najpierw jakie przekroje przewodów i zabezpieczenia mają być.

Proponuję zapoznać się instrukcja np Panasonica i schematem pomp. Do pompy nawet jednofazowej musisz podłączyć zasilanie pompy i grzałki co obciąża ci dwie fazy. Jak masz przyłącze słabe to powiedz mi jak zapewnisz selektywność zabezpieczeń jak na pompę trzeba dać zabezpieczenie 25A i 16A na grzałki. A gdzie reszta budynku??? Dlatego napisałem i dalej to podtrzymuje że model 1 fazowy ok ale jak masz mocne przyłącze. Maksymalna moc pompy opisana jest w dokumentacji konkretnych modeli ale to nie jest tak że pompa 7 czy 9kw maksymalnie pobierze 2kW bo pobierze ich więcej...

https://www.google.pl/url?sa=t&source=we...jsceghr0Gf
Odpowiedz
#24
hmm nie pisałem nigdzie o przewodach ani o ich przekrojach a już tym bardziej o fazach czy zabezpieczeniach. Ale fakt cytowałem kolegi 32A
Po za tym tak jak pisałem na końcu możecie mnie poprawiać bo dopiero poznaje temat.
Chyba każdy kto to przeczyta wie że wpis nie może być wyrocznią wprowadzającą lub nie w błąd.
Czytaj ze zrozumieniem > z 2KW w nawiasie podałem przykład dla COP 4 a nie max PC w najtrudniejszych warunkach
Maksymalna moc to najczęściej coś koło 3500 Wata czyli 16A czyli nie 7kW a to tylko pisałem wyżej i to bez patrzenia w dokumentacje co zresztą wytykasz.
OK ale cytat z tej że dokumentacji która może coś więcej wyjaśni.

Model

Zalecany przekrój przewodu mm2 i zabezpieczenie A
Zasilanie 1
Zasilanie 2 (grzałka)

Zalecany przekrój przewodu komunikacyjnego mm2 (j.wewnętrzna -> agregat)

Przewód elastyczny (IEC60245) Średnica rury chłodniczych mm (cale)

Dodatkowa ilość czynnika chłodniczego (powyżej 10m instalacji) g/m


WH-SDC07H3E5 WH-UD07HE5 3x4mm2 i 25A 3x2,5mm2 i 16A 4x4mm2 6.35 (1/4) 15.88 (5/8) 30
WH-SDC07H3E5-1 WH-UD07HE5-1 3x4mm2 i 25A 3x2,5mm2 i 16A 4x4mm2 6.35 (1/4) 15.88 (5/8) 30
WH-SDC09H3E5 WH-UD09HE5 3x4mm2 i 25A 3x2,5mm2 i 16A 4x4mm2 6.35 (1/4) 15.88 (5/8) 30
WH-SDC09H3E5-1 WH-UD09HE5-1 3x4mm2 i 25A 3x2,5mm2 i 16A 4x4mm2 6.35 (1/4) 15.88 (5/8) 30

" T-Cap
WH-SXC09H3E5 WH-UX09HE5 3x6mm2 i 32A 3x2,5mm2 i 16A 4x6mm2 9.52 (3/8) 15.88 (5/8) 50


Nie sprawdzałem czym różnią sie poszczególne modele - przekopiowałem cała tabelkę z wybraniem 1 fazowych oraz tych 7KW i 9KW czyli tych co dotyczą domu do 100m :

Jak widać dla pomp potrzeba przewody 4mm2 i 25A zabezpieczenia a dla grzałek 2,5mm2 i 16A
wyjątkiem jest tu wydajniejsza t-cap gdzie dla pompy te parametry są zwiększone do 6mm2 i 32A

Tak więc instalacja powinna być dostosowana do tego aby móc uzyskać na 1 fazie takie obciążenia. (takie są zalecenia)

Mnie zastanawia ile w takim razie makymalnie watt może pożreć taka PC w sytuacji gdy będzie chodziła na max swojej mocy że potrzebne jest aż takie zabezpieczenie
Myślałem że ten max będzie gdy załączą sie grzałki ale widać że same grzałki mają mniejsze wymagania niż sprężarka.
Byłem przekonany że ten max dla sprężarki to przy minus 16 stopniach i COP=2,56 będzie jakieś 3500watt (3,5KW xCOP 2,56=8,96KW czyli produkuje te swoje 9KW)
a 3500wat jak podzielimy na volty to obciążenie natężeniem około 15A
I tu też żeby nie było nie jestem elektrykiem tylko sam kombinuje z tymi wyliczeniami po swojemu. (żeby nie było że znowu wprowadzam w błąd)
a ja tyko pytam czy dobrze kombinuje?
I tu dochodzę do pytania dlaczego zabezpieczenie na pompie to aż 25A (wiadomo jest to zalecane więc może dlatego że zawsze zaleca się ze sporym zapasem?)
Bo patrząc na 25A (25x230=5750Watt) czyli robimy zabezpieczenie na 5750Watt a przy t-cap gdzie jest 32A to juz ponad 7KW
Więc to albo bezpieczny zapas dla pompy która pobierze maks 3500Watt albo ta pompa potrafi pobrać więcej tylko że to staje sie wtedy nie uzasadnione ekonomicznie i wtedy już załączą sie już zwykłe grzałki i nie będzie musiała sie juz tak męczyć? ale na wypadek jakby nie działały grzałki bierze sie taką ewentualność przy zaleceniach? Albo taka PC będzie brała więcej wtedy gdy np. będzie mało czynnika chłodzącego w układzie. Będzie ambitnie pożerała prąd żeby uzyskać wymaganą temperaturę. To już moje dywagacje bo być może wytłumaczenie jest prostsze że po prostu zabezpieczenie musi być zawsze większe niż max obciążenie?
Co o tym sądzicie?
Odpowiedz
#25
(25.09.2018, 08:40)qwerty napisał(a): hmm nie pisałem nigdzie o przewodach ani o ich przekrojach a już tym bardziej o fazach czy zabezpieczeniach. Ale fakt cytowałem kolegi 32A
Po za tym tak jak pisałem na końcu możecie mnie poprawiać bo dopiero poznaje temat.
Chyba każdy kto to przeczyta wie że wpis nie może być wyrocznią wprowadzającą lub nie w błąd.
Czytaj ze zrozumieniem > z 2KW w nawiasie podałem przykład dla COP 4 a nie max PC w najtrudniejszych warunkach
Maksymalna moc to najczęściej coś koło 3500 Wata czyli 16A czyli nie 7kW a to tylko pisałem wyżej i to bez patrzenia w dokumentacje co zresztą wytykasz.
OK ale cytat z tej że dokumentacji która może coś więcej wyjaśni.

Model

Zalecany przekrój przewodu mm2 i zabezpieczenie A
Zasilanie 1
Zasilanie 2 (grzałka)

Zalecany przekrój przewodu komunikacyjnego mm2 (j.wewnętrzna -> agregat)

Przewód elastyczny (IEC60245) Średnica rury chłodniczych mm (cale)

Dodatkowa ilość czynnika chłodniczego  (powyżej 10m instalacji) g/m


WH-SDC07H3E5 WH-UD07HE5 3x4mm2 i 25A 3x2,5mm2 i 16A 4x4mm2 6.35 (1/4) 15.88 (5/8) 30
WH-SDC07H3E5-1 WH-UD07HE5-1 3x4mm2 i 25A 3x2,5mm2 i 16A 4x4mm2 6.35 (1/4) 15.88 (5/8) 30
WH-SDC09H3E5 WH-UD09HE5 3x4mm2 i 25A 3x2,5mm2 i 16A 4x4mm2 6.35 (1/4) 15.88 (5/8) 30
WH-SDC09H3E5-1 WH-UD09HE5-1 3x4mm2 i 25A 3x2,5mm2 i 16A 4x4mm2 6.35 (1/4) 15.88 (5/8) 30

" T-Cap
WH-SXC09H3E5 WH-UX09HE5 3x6mm2 i 32A 3x2,5mm2 i 16A 4x6mm2 9.52 (3/8) 15.88 (5/8) 50


Nie sprawdzałem czym różnią sie poszczególne modele - przekopiowałem cała tabelkę z wybraniem 1 fazowych oraz tych 7KW i 9KW czyli tych co dotyczą domu do 100m :

Jak widać dla pomp potrzeba przewody 4mm2 i 25A zabezpieczenia a dla grzałek 2,5mm2 i 16A
wyjątkiem jest tu wydajniejsza t-cap gdzie dla pompy te parametry są zwiększone do  6mm2 i 32A

Tak więc instalacja powinna być dostosowana do tego aby móc uzyskać na 1 fazie takie obciążenia. (takie są zalecenia)

Mnie zastanawia ile w takim razie makymalnie watt może pożreć taka PC w sytuacji gdy będzie chodziła na max swojej mocy że potrzebne jest aż takie zabezpieczenie
Myślałem że ten max będzie gdy załączą sie grzałki ale widać że same grzałki mają mniejsze wymagania niż sprężarka.
Byłem przekonany że ten max dla sprężarki to przy minus 16 stopniach i COP=2,56 będzie jakieś 3500watt  (3,5KW xCOP 2,56=8,96KW czyli produkuje te swoje 9KW)
a 3500wat jak podzielimy na volty to obciążenie natężeniem około 15A
I tu też żeby nie było nie jestem elektrykiem tylko sam kombinuje z tymi wyliczeniami po swojemu. (żeby nie było że znowu wprowadzam w błąd)
a ja tyko pytam czy dobrze kombinuje?
I tu dochodzę do pytania dlaczego zabezpieczenie na pompie to aż 25A (wiadomo jest to zalecane więc może dlatego że zawsze zaleca się ze sporym zapasem?)
Bo patrząc na 25A (25x230=5750Watt) czyli robimy zabezpieczenie na 5750Watt  a przy t-cap gdzie jest 32A   to juz ponad 7KW
Więc to albo bezpieczny zapas dla pompy która pobierze maks 3500Watt albo ta pompa potrafi pobrać więcej tylko że to staje sie wtedy nie uzasadnione ekonomicznie i wtedy już załączą sie już zwykłe grzałki i nie będzie musiała sie juz tak męczyć? ale na wypadek jakby nie działały grzałki bierze sie taką ewentualność przy zaleceniach?  Albo taka PC będzie brała więcej wtedy gdy np. będzie mało czynnika chłodzącego w układzie. Będzie ambitnie pożerała prąd żeby uzyskać wymaganą temperaturę. To już moje dywagacje bo być może wytłumaczenie jest prostsze że po prostu zabezpieczenie musi być zawsze większe niż max obciążenie?
Co o tym sądzicie?

pompa panasonic 9kw 1 fazowa t-cap WH-SXC09H3E5 WH-UX09HE5
Power Supply 1 : Phase (Ø) / Max. Current (A) / Max. Input Power (W) 1Ø / 29.0 / 6.27k
Power Supply 2 : Phase (Ø) / Max. Current (A) / Max. Input Power (W) 1Ø / 13.0 / 3.00k

sama pompa maksymalnie 6.27kW!!!

sdc 9kw 1 fazowa nie t-cap WH-SDC09H3E5 WH-UD09HE5
Power Supply 1 : Phase (Ø) / Max. Current (A) / Max. Input Power (W) 1Ø / 22.9 / 5.01k
Power Supply 2 : Phase (Ø) / Max. Current (A) / Max. Input Power (W) 1Ø / 13.0 / 3.00k

sdc 7kw 1 fazowa nie t-cap WH-SDC07H3E5 WH-UD07HE5
Power Supply 1 : Phase (Ø) / Max. Current (A) / Max. Input Power (W) 1Ø / 21.0 / 4.59k
Power Supply 2 : Phase (Ø) / Max. Current (A) / Max. Input Power (W) 1Ø / 13.0 / 3.00k

przyłącze, przewody, zabezpieczenie mają być dobrane według tych danych a nie na oko. dane z instrukcji serwisowych powyższych modeli.
Odpowiedz


#26
Witam. Trochę naprostuję obliczenia. Po pierwsze, obliczając moc czynną mnożymy U*I*cosfi, czyli prąd razy napięcie razy współczynnik mocy. Współczynnik mocy dla idealnego odbiornika jakim jest np. grzałka elektryczna wynosi 1, ale już dla silnika elektrycznego często bliżej jest do 0,7 niż do 1. Z tego wynika, że żeby uzyskać określoną moc musi popłynąć odpowiedni prąd bo na przykładane napięcie wpływu nie ma. Stąd wynikają różnice w sprawności urządzeń, silników itp. Co do zabezpieczenia, to musi być dobrane charakterystyką i prądem do prądu rozruchowego urządzenia. Silnik uruchamiany na sztywno (bez falownika) generuje prąd rozruchowy kilka a nawet kilkanaście razy większy niż jego prąd znamionowy. Zabezpieczenie trzeba dobrać tak, żeby rozruch nie powodował zadziałania wyłącznika. Następnym krokiem jest dobór przewodu. Po pierwsze musi mieć obciążalność większą niż zastosowane zabezpieczenie (obciążalność jest bardzo uzależniona od sposobu ułożenia/montażu - chodzi głównie o zdolność odprowadzania ciepła), po drugie trzeba sprawdzić, czy jego długość nie powoduje dużego spadku napięcia bo wtedy trzeba zwiększyć przekrój. Generalnie tym powinien zająć się elektryk, ale jak życie znam żaden nawet do tabelek nie zajrzy nie mówiąc już o robieniu obliczeń.
Odpowiedz
#27
Masz rację.

Mnie chodziło o to, że planując PC trzeba odpowiednio zaplanować instalację elektryczną no i przyłącze bo standardowo ludzie do domków jednorodzinnych zakładają przyłącze 12-14 kW. Później jak widzą różnicę w cenach PC PW 1 i 3 fazowych to kombinują żeby kupić 1 fazową bo tańsze o 2-3 kPLN.

Tauron stosuje takie zabezpieczenie przedlicznikowe w zależności od mocy:
Wartość Moc umowna – Moc umowna –
zabezpieczenia - zasilanie - zasilanie
przedlicznikowego 1-fazowe 3-fazowe
[A] [kW] [kW]
6 1 4
10 2 5-6
13 - 7-8
16 3 9-10
20 4 11-13
25 5 14 - 16
32 6 17 - 20
40 - 21 - 26
50 - 27- 32
63 - 33 - 40

Jak słabsze przyłącze to pompa trójfazowa... Podłączyć wszytko można ale spalone kable w ścianie to średnia rzecz. 20-30A na fazę to nie mało...
Odpowiedz
#28
bo zabezpieczasz bezpiecznikiem nadmiarowo pradom, tak naprawde instalacje czyli kabel, zeby ci nie spłoneła jak bedzie zwkiarcie.
Wielkosc b o bezpiecznika wynnika, oczywiscie z mocy maxymalnej urzzadzenia, a potem z tego przekrój przewodu,
jak rowniez parametr o ktorym sie malo mowi to charakterystyka zabezpieczenia, ktora wynika z rezystancji petli zwarcia, ale tez charakterystyki odbiornika.

bezpiecznik zabezpiecza urzadzenie, owszem ale przede wszystkim zabezpiecza instalacje przed zamienienem sie w grzałke a finalnie w pozar

caly czas mowimy o zabezpieczeniu nadmiarowo pradowym, czyli jak nazwa mowi przed nadmiernym pradem,

MOC elektryczna pompy ciepła a moc cieplna to dwie rozne rzeczy.

Jezeli producent moiw jakie ma byc zabezpieczenie nadmiarowo pradowe to do niego musimy dobrac przekroj przewodu, i charakterystyke zabezpieczenie np B lub C ktora okresla zwłoke w odłaczeniu po zaistnieniu tegoż nadmiernego pradu.
Odpowiedz
#29
A biorąc pod uwagę projekt domu za 150 tysięcy i planowanej tam wg. projektu instalacji to zapewne trzeba pod PC zaplanować lepszą instalacje i zabezpieczenia bo to co w oryginale to za mało? (pytam bo nie sprawdzałem co jest domyślnie w projekcie)
Odpowiedz
#30
Nie chce być złośliwy ale bijemy tu piane. Nie lepiej zapytać firmę w której kupujesz PC jakie masz przygotować zabezpieczenie - oni powinni nawet przez telefon ci to powiedzieć bez obiecanek że kupisz bo to żadna tajemnica. Przewody zawsze lepiej dać grubsze a bezpiecznik czy B20 czy B25 w domu wymienisz kiedy chcesz wiec warto też dopytać o zabezpieczenie przedlicznikowe

Ps. ja polecałbym założyć tak czy owak 3 fazę do domu bo np indukcja czy podgrzewacz lub nawet czasem piekarnik potrzebuje 3fazy a i taniej działa na pewno podgrzewacz wody na 3fazie niż 1 fazowy. Koszt przyłączenia 3 faz zamiast 1 to jakieś śmieszne kwoty wiec ja bym się nawet nie zastanawiał. Masę urządzeń działa na 3fazy i także zapotrzebowanie na moc dajcie se wieksze bo za kazdy KW sie placi jednorazowo a jak dasz 14 i coś później przekroczysz to dopiero są opłaty ja na mieszkaniu mam 21 i mogę sobie w razie "W" spawarkę, betoniarkę itp itd podłączyć i strachu nie ma zabezpieczenie wytrzyma.. koszt większy o nie wiem ~1tys zł dużo mało nie wiem, spokój ważniejszy.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu