Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pełne szalowanie ławy
#11
Wypada podsumować bo już jest co Smile

Ostatecznie zrobiłem tak jak zaplanowałem.

W 2 osoby, 4 pełne dni + 4x po pracy.

Płyta OSB 25mm, cięcia zabezpieczone folią pakową (przetestowane w deszczu - zdało egzamin), 8 prętów fi8 w rurce PCV fi 16 (pręty 7cm od góry/doły płyt, co 60cm prawo-lewo), w miejscu montażu prętów dodatkowy kawałek OSB. Folia na dnie ławy.

Szalunek zabity na boki gwoździami 30cm - dodatkowo za łeb połączone drutem wiązałkowym z prętami fi8 (ww) aby przypadkiem beton całości nie podniósł - szalunek jest 1-5cm nad ziemią.

Po wylaniu sprawdzę wszystko niwelatorem - obstawiam, że poziom udało się ogarnąć z ok 1cm dokładnością - przy ponad 100mb to byłby chyba spoko wynik jak na dwóch amatorów.

Oczywiście zrobiliśmy przepust na wodę oraz 2 na GWC do rekuperatora - nie wiem czy zamontuje ale w razie "w" będzie.

Fotki wkrótce - niestety ostatnio prace kończone o g. 20 więc zbyt ciemno ..

Dziękuję za udział w dyskusji
Odpowiedz
#12
W ramach podsumowania ...

[Obrazek: 948494274b87c259.jpg]

[Obrazek: 7b6803a4417a212b.jpg]

[Obrazek: 7d5a9b59c04555d5.jpg]

[Obrazek: 4e6b76ae3cf5838b.jpg]

[Obrazek: dfe86a24928992ee.jpg]

[Obrazek: a2f1f8a3c4492aa2.jpg]

[Obrazek: 9e0498af688ff051.jpg]

[Obrazek: 1a775e57ea7150f5.jpg]

[Obrazek: 288d5ef2d07bd79e.jpg]

[Obrazek: d781d3866d64cbfd.jpg]

Zalewanie i zacieranie nie mojego autorstwa.

Odchyłka od zakładanego poziomu góry szalunku to ok -1cm do ok +0.5cm. Jak na dwóch amatorów robiących taki szalunek pierwszy raz w życiu to chyba całkiem spoko. Jakby się dłużej pobawić to pewnie dałoby radę zatrzeć na "zero" i wtedy pewnie odchyłka byłaby kosmetyczna choć jak na 102mb fundamentu jest super.

Ekipa, która będzie murować, kierownik, sąsiad deweloper i kolesie z betoniarni - pod wrażeniem.

Nic nie puściło, nic nie wylało. W 2-3 miejscach minimalnie wybrzuszyło OSB.

Jakby kogoś podobnie "pogięło" i chciał się bawić w pełne szalowanie to mogę opisać co i jak.
Odpowiedz
#13
Robiłeś uziom fundamentowy, wprowadzałeś bednarkę do ławy? Mając ławę "na wierzchu" masz w planach izolować ją przeciwilgociowo po bokach? Mazidło z góry to podkład pod papę?
Odpowiedz
#14
(15.10.2018, 14:33)retronora napisał(a): Robiłeś uziom fundamentowy, wprowadzałeś bednarkę do ławy? Mając ławę "na wierzchu" masz w planach izolować ją przeciwilgociowo po bokach? Mazidło z góry to podkład pod papę?

Bednarki nie robiłem. Zastanawiam się czy robić piorunochron. Na ok 10-15 domów tylko 2-3 mają i są duuużo wyższe.

Nad izolacją pionową ławy się zastanawiam:
- lejąc w gruncie się tego nie robi i jakoś nie stanowi to problemu
- z filmów Łukasza albo Przemka (Haharbud) wynikało, że beton mający kontakt z wilgocią jest dużo mocniejszy niż suchy
- powierzchnia boków ławy to jedyne prawie 100mkw Smile
- beton z którego lałem ławy to C20/25W8 czyli wodoszczelny

Tak czy siak lane w piątek więc ława musi przeschnąć - jeśli już to podziałam najszybciej w przyszły weekend.

Mazidło to Dysperbit Den Bit M.
Odpowiedz
#15
Uziom fundamentowy nie służy tylko do celów instalacji odgromowej ale również do uziemienia roboczego i ochronnego instalacji wewnątrz budynku tj. elektrycznej, teletechnicznej oraz ekwipotencjalizacji wszystkich instalacji wchodzących z zewnątrz tj. wodnej (jeżeli wchodzi rura stalowa), gazowej, CO, CW itp. Odgromówki nikt Ci robić oczywiście nie każe ale jak sobie przeliczysz ile kosztuje jej zrobienie, a ile kosztuje odbudowa domu po "trafieniu" to nawet bym się nie zastanawiał. W takim domu wystarczy zejść z dachu po dwóch przeciległych rogach budynku i przejść przez dach po kalenicach drutem, a przy kominie zrobić 1-2m iglicę i koniec odgromówki. Oczywiście w rozdzielnicy elektrycznej obowiązkowo ochronnik przeciwprzepięciowy klasy I+II.
Odpowiedz


#16
@MMichał Twoim zdaniem uziom jak w projekcie czyli naturalny to wystarczająca opcja jako uziom ochronny? Nikt na tym forum o tym nie pisze a są jednak zdania na necie, że to słabo wykonany uziom w formie bednarki przyspawanej do zbrojenia ławy (że nie ma szans aby wyszedł odpowiedni opór). Mi majstry polecali aby puścić bednarkę dookoła w wykopie ławy ale aby nie była w betonie ale w ziemi pod ławą. Trochę do mnie średnio przemawia to rozwiązanie bo bednarka ocynkowana w ziemi nie wiem czy długo pożyje. Mam wiele doświadczeń ale z rurami ocynkowanymi co szły w ziemi i rdzewiało to na potęgę.
Odpowiedz
#17
przecież wystarczy to zmierzyć tyle gotowych domów to mógłby sie ktos podzielić wiedzą
Odpowiedz
#18
(16.10.2018, 21:56)Artur_A napisał(a): przecież wystarczy to zmierzyć tyle gotowych domów to mógłby sie ktos podzielić wiedzą

Mam zrobione jak w projekcje, Panowie z energetyki zrobili pomiary i wszystko ok jest...
Odpowiedz
#19
ja dałem do fundamentu jak mierzyłem to wartości 2,40  do 2,60. Jeżeli robisz otok i masz też uziom fundamentowy według normy nie można ich łączyć .
Odpowiedz
#20
(16.10.2018, 20:44)retronora napisał(a): @MMichał Twoim zdaniem uziom jak w projekcie czyli naturalny to wystarczająca opcja jako uziom ochronny? Nikt na tym forum o tym nie pisze a są jednak zdania na necie, że to słabo wykonany uziom w formie bednarki przyspawanej do zbrojenia ławy (że nie ma szans aby wyszedł odpowiedni opór). Mi majstry polecali aby puścić bednarkę dookoła w wykopie ławy ale aby nie była w betonie ale w ziemi pod ławą. Trochę do mnie średnio przemawia to rozwiązanie bo bednarka ocynkowana w ziemi nie wiem czy długo pożyje. Mam wiele doświadczeń ale z rurami ocynkowanymi co szły w ziemi i rdzewiało to na potęgę.

Ogólnie nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania i zawsze je odradzam i projektuję uziom fundamentowy sztuczny zawsze. Po pierwsze żeby wykorzystać zbrojenie druty powinny być ze sobą spawane. Dopuszcza się wiązanie lub skręcanie złączami śrubowymi ale zdarza się, że brzy wibrowaniu może takie wiązanie puścić, złącze śrubowe raczej wytrzyma. W przypadku takiego domku raczej wibrowanie nie jest tak intensywne jak przy dużych obiektach więc jak będzie bardzo solidnie skręcone to będzie dobrze. Drut musi mieć ciągłość po całym obwodzie. Czasem jak już stoją fundamenty a uziemienia brak wykorzystuje się siatkę przeciwskurczową w chudziaku ale też musi być grubsza dana i pospawana przynajmniej w 50% drutów. Moim zdaniem najlepiej dać bednarę w ławę w środek zbrojenia ustawioną na sztorc i tyle. Bednarka jest tania.
Majster bardzo źle podpowiada, bo w jaki sposób ją konserwować jak np. zgnije albo piorun ją "wyjmie z ziemi" albo pomiary nie wyjdą i trzeba będzie dołożyć kilka szpilek? Kopać pod łąwą? Bednarkę uziemiającą czyli w tym momencie uziom otokowy układamy 1m od fundamentu na głębokości min. 80cm.
Odnośnie pomiarów powiem Ci tak, przy zastosowaniu różnicówek w mieszkaniu instalacja staje się bezpieczna, i one nie wymagają super uziemienia, ale ochronniki przeciwprzepięciowe w dużej większości potrzebują poniżej 5 Omów. Oporność uziemienia zależy w dużej mierze od gruntu. Nowe uziemienie, nawet szpilka 4-5m wbita w ziemię będzie spełniała wymagania, jak bęzie wpakowana w glinę albo jak mamy wysoki poziom wód gruntowych, ale na suchym piachu albo żwirku nie wyjdą pomiary za nic w świecie. Tak samo możemy dać bednarkę w fundament - uważam za rozwiązanie najlepsze, ale jeżeli planujemy ten fundament otulić grubą folią budowlaną i z każdej strony ocieplić to gdzie te uzmieniene będzie miało styczność z ziemią? 
Przy piachu np. jak nie wychodzą pomiary uziemienia bo wokół wszystko suche jak pieprz wystarczy w szpilkę wlać wiadro wody żeby zięmię zwilżyć i otrzymujemy wynik pierwyj sort Smile to tak w ramach ciekawostki.
Rozwiązanie trzeba dostosować do konkretnych warunków. Uniwersalnego nie ma.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu