Budowa domu za 150 tys
Zbrojenie ław fundamentowych - Wersja do druku

+- Budowa domu za 150 tys (http://www.forum.domza150tysiecy.pl)
+-- Dział: Forum budowlane (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-29.html)
+--- Dział: Budowa domu wg. projektu domza150tysiecy.pl SSO (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-14.html)
+---- Dział: Zbrojenie fundamentów (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-44.html)
+---- Wątek: Zbrojenie ław fundamentowych (/thread-238.html)

Strony: 1 2 3


RE: Zbrojenie ław fundamentowych - kuznia - 20.02.2018

(19.02.2018, 16:58)retronora napisał(a): Z innej beczki, kupował ktoś gotowe strzemiona fi6? Myślę właśnie czy aby nie kupić gotowych, tylko kwestia policzenia co się bardziej opłaca. Jeśli ktoś kupował i ma dobre źródło prosiłbym o info.

Ja kupowałem i wyszło taniej, wroclaw.


RE: Zbrojenie ław fundamentowych - Artur Stojanowski - 25.02.2018

(19.02.2018, 16:58)retronora napisał(a): Z innej beczki, kupował ktoś gotowe strzemiona fi6? Myślę właśnie czy aby nie kupić gotowych, tylko kwestia policzenia co się bardziej opłaca. Jeśli ktoś kupował i ma dobre źródło prosiłbym o info.

na ławę robiłem sam, a na wieniec kupowałem.
Kupowane wyszły taniej
Chociażby to, że odpadu nie ma i nie tylko


RE: Zbrojenie ław fundamentowych - santaDe - 25.02.2018

Jakiego odpadu? Drut mozna obliczyc do 1cm.


RE: Zbrojenie ław fundamentowych - Michał G. - 26.02.2018

Możesz mieć odpad.
Dla przykładu:
Mam w projekcie strzemiona w fundamencie 30x30 cm.
Więc muszę pociąć pręt na odcinki 130 cm.
Z pręta 6m wyjdzie mi 4 sztuki i zostaje kawałek 80 cm.
Teoretycznie odpad. Ale z części z nich zrobię strzemiona na trzpienie 17x17 cm (potrzebny odcinek 78 cm) Wink

Dlatego ważne jest, żeby nie sumować mb, tylko od razu zaplanować jak wyciąć odpowiednie odcinki z prętów 6 mb, by zostało jak najmniej odpadu.
Chyba, że ktoś kupi pręt w kręgach...


RE: Zbrojenie ław fundamentowych - santaDe - 26.02.2018

Dlatego wlasnie pisze ze to mozna obliczyc. Ja gialem wszystkie, ale jak kto woli i ile czasu mam


RE: Zbrojenie ław fundamentowych - retronora - 16.07.2018

W projekcie mamy strzemiona na ławę 30x20cm, ja mam zwiększoną ławę w adaptacji do 60x40cm więc strzemiona 30x30, szukałem informacji odnośnie dobierania wielkości strzemion do ławy i zazwyczaj powtarzane jest, że szerokość strzemion nie powinna być większa niż szerokość stawianej później na ławie ściany. Łukasz w filmach (swoim pierwszym i dom w Kaliszu) robi strzemiona 25x20 przy ławie 60x30cm, co by się zgadzało z powyższą teorią. Zwracaliście na to uwagę, czy Waszym zdaniem te 5cm nie zrobi różnicy.

Michał G. widziałem miał identycznie w adaptacji zmienioną ławę jak ja, 60x40, strzemiona 30x30.

Pytam bo chcę jak najwięcej wiedzieć w temacie zanim zapytam o to kierownika budowy (dopiero szukam) a i strzemiona chce kupować gotowe na całą budowę.


RE: Zbrojenie ław fundamentowych - Michał G. - 16.07.2018

(16.07.2018, 12:41)retronora napisał(a): Michał G. widziałem miał identycznie w adaptacji zmienioną ławę jak ja, 60x40, strzemiona 30x30.

Zgadza się.
Tą zmianę naniosła mi architekt na etapie adaptacji.


RE: Zbrojenie ław fundamentowych - retronora - 01.08.2018

Nikt nic już więcej nie pisze więc dam znać dla innych w przyszłości - zostawiłem ten wymiar strzemion 30x30 choć jak pisałem wyżej nawet w temacie budowy w Kaliszu Łukasz pisał: "Strzemiona z pręta gładkiego fi6mm, w ilości 240sztuk. Strzemiona 20x25cm. Istotne jest to przy strzemionach, że szerokość strzemiona powinna być o szerokości samej ściany fundamentowej. Natomiast wysokość taka, aby została zachowana otulina 5cm dołem i górą. "

Zapytałem o to kierownika budowy i on stwierdził, że nie za bardzo o takiej teorii słyszał i jego zdaniem w projekcie jest ok i to wystarczy ale jest to też trochę "przyoszczędzone". Mówił, że najlepiej by było aby strzemiono było szerokości 50cm i dodane jeszcze dwa druty fi12 ale już w tym momencie przestałem słuchać bo musiałbym już chyba stawiać jakiś bunkr a nie małą parterówkę.

Jeśli chodzi o same strzemiona to zamówiłem je dziś gotowe z kilku powodów:
- mam w adaptacji dołożony wieniec na szczycie ściany fundamentowej więc dochodzi mi koło 230 szt. strzemion 17x17, więc roboty byłoby więcej, oszczędność czasu, liczę że pocięcie drutu + gięcie zajęło by mi cały dzień
- wycena wszystkich gotowych strzemion zapakowanych w pudełka + wysyłka wyszła około 130zł drożej niż kupno stali fi6 w hurtowni,
- nie będę miał odrzutów bo z tego co liczę jakkolwiek bym ciął stal na strzemiona wg. projektu to wychodzi coś tam odrzutu chyba, że bym robił dłuższe wąsy,
- nie mam giętarki,
- odpada koszt tarczy, prądu itp.


RE: Zbrojenie ław fundamentowych - gregorrek - 01.08.2018

(01.08.2018, 16:15)retronora napisał(a): Nikt nic już więcej nie pisze więc dam znać dla innych w przyszłości - zostawiłem ten wymiar strzemion 30x30 choć jak pisałem wyżej nawet w temacie budowy w Kaliszu Łukasz pisał: "Strzemiona z pręta gładkiego fi6mm, w ilości 240sztuk. Strzemiona 20x25cm. Istotne jest to przy strzemionach, że szerokość strzemiona powinna być o szerokości samej ściany fundamentowej. Natomiast wysokość taka, aby została zachowana otulina 5cm dołem i górą. "

Zapytałem o to kierownika budowy i on stwierdził, że nie za bardzo o takiej teorii słyszał i jego zdaniem w projekcie jest ok i to wystarczy ale jest to też trochę "przyoszczędzone". Mówił, że najlepiej by było aby strzemiono było szerokości 50cm i dodane jeszcze dwa druty fi12 ale już w tym momencie przestałem słuchać bo musiałbym już chyba stawiać jakiś bunkr a nie małą parterówkę.

Jeśli chodzi o same strzemiona to zamówiłem je dziś gotowe z kilku powodów:
- mam w adaptacji dołożony wieniec na szczycie ściany fundamentowej więc dochodzi mi koło 230 szt. strzemion 17x17, więc roboty byłoby więcej, oszczędność czasu, liczę że pocięcie drutu + gięcie zajęło by mi cały dzień
- wycena wszystkich gotowych strzemion zapakowanych w pudełka + wysyłka wyszła około 130zł drożej niż kupno stali fi6 w hurtowni,
- nie będę miał odrzutów bo z tego co liczę jakkolwiek bym ciął stal na strzemiona wg. projektu to wychodzi coś tam odrzutu chyba, że bym robił dłuższe wąsy,
- nie mam giętarki,
- odpada koszt tarczy, prądu itp.

Witam. Też mam dołożony wieniec pośredni którego jednak robił nie będę gdyż, jak powiedziała architekt adaptująca -".. zrobiłam to bo u siebie w domu też tak mam zrobione dla pewności, ale nie jest on konieczny i robić go pan nie musi Smile  Strzemiona też będę zamawiał gotowe bo zwyczajnie brak jest czasu aby poświęcić na to dzień roboczy Smile


RE: Zbrojenie ław fundamentowych - retronora - 01.08.2018

U mnie argumentacja była odnoście dodatkowego wieńca, że - mają tu wpływ warunki gruntowe (miałem badania geologiczne, tereny osuwiskowe - choć u mnie nie ma dużego ryzyka) i wysokość ściany fundamentowej - podkarpacie i poziom przemarzania gruntu 1,20m.

Najgorsze dla mnie jako dla laika chcącego nauczyć się technik budowy, że wszędzie dostaję inne opinie na temat mojej budowy, każdy radzi inaczej robić a w tym momencie najwięcej w temacie - czemu bloczki fundamentowe a nie monolit.


  
Menu