Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dzień 33 - Posadzka na gruncie "chudziak". Zero budynku 06.03.2017 Full HD
#12
(07.03.2017, 12:52)hesus000 napisał(a): Takie rozwiązanie jest słuszne i ma rację bytu ale w ciężkich warunkach gruntowych gdzie całoroczne lub okresowo występuje wysoki stan wód w gruncie. Każdy rozsądny Inwestor stara się budować w miejscach gdzie nie będzie miał problemów z "podchodzącą wodą". 
Kolejna uwaga do proponowanego rozwiązania to dodatkowe nakłady pracy i materiału. Dom za 150 to przede wszystkim tanie rozwiązanie, które wymaga kompromisów.
Chudziak nie zwiąże się trwale ścianą fundamentową (przegrodę stanowi warstwa izolacji przeciw wodnej z dysperbitu).

Oczywiście nie przekreślam tego rozwiązania, jest ono słuszne ale droższe. Wybór jak zawsze po stronie Inwestora i zasobności jego budżetu.

Budownictwo nie stoi w miejscu, ciągle się rozwija i co rusz pojawiają się innowacje. Niektóre rozwiązania są praktyczne i zostaną na lata (np. płyty izolacyjne pir -termano balexu czy górstal), a inne jeśli nie będą generowały przychodu dla producenta zostaną wycofane lub zostaną niszowym produktem dla fanatyków mostków cieplnych (np. isokorb - likwidacja mostka termicznego balkonu). Wielokrotnie obserwowałem taki schemat: nowy produkt->zachwycenie eksperci, zachwycona prasa branżowa, (sponsorowane osoby i artykuły) "szkolenia" architektów->projekty uwzględniające nowe rozwiązania-> inwestor płaci i płacze (a finalnie po wgryzieniu się w szczegóły okazuje się ich innowacyjny produkt jest ułamek lepszy od sprawdzonego rozwiązania a koszt jego zakupu i montażu nigdy się z zwróci).
Zgadzam się z Tobą, że sposób hydroizolacji zależy od warunków gruntowych, ale filmiki, które prezentuje Łukasz dotyczą budowy na jakimś gliniastym podłożu i wg mnie hydroizolacja powinna być trochę lepsza. Rysunek, który dołączyłem dotyczy obciążenia wilgocią i niezalegająca wodą z poziomem wód gruntowych dużo poniżej ław fundamentowych i wg mnie takie właśnie warunki są na tej budowie (zwróć uwagę, że dom stoi dużo niżej niż inne domy, choć nie jest to dolina). Przekonuje mnie podział na hydroizolację lekką (przepuszczalne piachy i wody gruntowe nisko) i ciężką (w innych przepadkach niż lekka); średniej hydroizolacji wg mnie nie ma.
Bardzo trafnie pokazałeś cykl życia innowacji. Wobec natłoku informacji/marketingu/"fachowych porad" ciężko stwierdzić co się sprawdzi na naszej budowie, a stosowanie rozwiązań sprzed 50 lat nie zawsze musi być słuszne...
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Dzień 33 - Posadzka na gruncie "chudziak". Zero budynku 06.03.2017 Full HD - przez pstawik - 07.03.2017, 13:24

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości
  
Menu