Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
#63
Wink 
(11.11.2018, 21:41)- Czyli rozumiem że budując dom 400 m2 niezależnie od pomieszczeń jakie się w nim znajdują również należy założyć rekuperator 120m3 ? Norma ma  wyszczególnienia ile m3 powietrza ma zostać usunięte z jakiego pomieszczenia wraz z marginesem okresowego zwiększenia krotności wymiany powietrza. Licząc na szybko mamy 106m2 zakładam wysokość pomieszczeń na 270 cm co daje nam objętość 286,2 m3, nawiew i wywiew wg projektu zbilansowane 1:1 czyli 270:270 co daje nam krotność wymiany rzędu napisał(a): - przy piecu z zamkniętą komorą spalania faktycznie nie ma potrzeby, w projekcie jest (sztuka dla sztuki) jednak gdyby został zamontowany piec z otwartą komorą spalania to wentylacja będzie już wymagana.
- na oko nie odważę się na takie stwierdzenia ani na polemikę, trzeba by było wziąć i to rpzeliczyć
- projektu wymagała osoba adaptujaca projekt budowlany, teraz wiem ze u innego projektanta nie byłby potrzebny
- przypuszczam że kierował się tym zapisem:

2.1.3. Okresowe zwiększenie wentylacji kuchni. Zaleca się projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększenie strumienia objętości powietrza usuwanego z kuchni w czasie jej użytkowania, do co najmniej 120 m3/h.
- na równej ilości anemostatów która jak widzę Cię nie przekonuje
- maksymalny przepływ być może do osiągnięcia na takich przewodach natomiast nie przy takim rekuperatorze, o ile dobrze pamiętam to zalecany przepływ powietrza przez przewody to 2 m/s

Jak najbardziej projekt może posiadać błędy jednak ktoś z uprawnieniami go robił, na etapie jakim jestem nie myślę nawet o tym żeby go sprawdzać 1:1 czy to zostało dobrze policzone, co więcej dziwie się ze skoro mamy na forum osoby które ot tak potrafią przeliczyć idealnie bilans wymiany powietrza to do dnia dzisiejszego projekt kompletnej rekuperacji nie został przez nikogo zamieszczony. Ja wrzucam to co posiadam za wszelkie uwagi i sugestie jestem wdzięczny i będę je w miarę wolnego czasu weryfikował.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - przez peater - 11.11.2018, 22:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości
  
Menu