Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
#66
Chętnie poznam Twój pomysł na rozprowadzenie rekuperacji. Jeszcze mam czas na wprowadzenie zmian, po to też wrzucam projekt na forum żeby poznać zdanie innych osób.

Opierając się na normie:

2.1.2. Strumień objętości powietrza wentylacyjnego dla mieszkania określony jest przez sumę strumieni
powietrza, usuwanych z pomieszczeń wymienionych w 2.1.1b). Strumienie te, niezależnie od rodzaju wentylacji,
powinny wynosić co najmniej:
- dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnie gazowa lub węgłową - 70 m3/h,
- dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnie elektryczna
- w mieszkaniu do 3 osób - 30 m3/h,
- w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - 50 m3/h,
- dla kuchni bez okna zewnętrznego lub dla wnęki kuchennej, wyposażonej w kuchnie elektryczna - 50 m3/h,
- dla łazienki (z ustępem lub bez) - 50 m3/h,
- dla oddzielnego ustępu - 30 m3/h,
- dla pomocniczego pomieszczenia bezokiennego - 15 m3/h.
- dla pokoju mieszkalnego, w przypadku określonym 2.1.1.b) - 30 m3/h.
Kuchnie bez okna zewnętrznego, wyposażone w kuchnie gazowa powinny mieć mechaniczna wentylacje
wywiewna; usuwany strumień powietrza powinien wynosić 70 m3/h.

W moim przypadku pom. z nawiewem:
- 2 pokoje czyli 2x30m3
- sypialnia 2x30m3
- salon 2x30m3
- kotłownia zakładając możliwość montażu pieca z otwartą komorą spalania 1x70m3 (w przypadku pieca z zamknięta komorą spalania można zaślepić)

Łącznie daje nam to 220 m3


W moim przypadku pom. z wyciągiem:
- kuchnia z kuchenką indukcyjną załóżmy że 1x50m3
- suszarnia z uwagi na dużą wilgotność przyjmuje jak dla łazienki zgodnie z normą 1x50m3
- łazienka 1x50m3
- wiatrołap 1x5m3
- kotłownia 1x70m3 (w przypadku pieca z zamknięta komorą spalania można zaślepić)

Łącznie daje nam to 270 m3

Żeby zbilansować ilości powietrza dostarczane z wywiewanymi należałoby zwiększyć ilość powietrza nawiewanego do budynku aby było 270:270

Kubatura domu tak jak wcześniej pisałem 106m2 x 2,7m (wysokość pomieszczeń) daje nam 286,2m3

Idąc dalej współczynnik krotności wymiany powietrza dla tego przypadku wynosi 270/286,2=0,94 razy na godzinę

Jeśli chodzi o krotność wymiany powietrza w domu na godzinę to widziałem już bardzo różne współczynniki od 0,3 do nawet 2 razy na godzinę jednak najczęściej przedział ten zamyka się w 0,5-1

Podsumowując, wartości przyjęte przeze mnie w poście odbiegają od podanych w projekcie bo opieram się tylko na normie, można by było zejść niżej chociażby przez niewentylowanie kotłowni natomiast nie będzie to zejście z 270m3 na 120m3. Jedną rzecz natomiast bardzo dobrze zauważyłeś a mianowicie prędkość powietrza w kanałach, przy tej ilości rur będzie rzędu 1m/s i można by było pokusić się o uszczuplenie ilości rur doprowadzających i odprowadzających powietrze.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - przez peater - 12.11.2018, 12:42

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości
  
Menu