Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
#22
Witam wszystkich,

1.      RAXON, oczywiście są osoby, które podłączają okap kuchenny do rekuperacji ale ze względu na duże stężenie zanieczyszczeń w takim powietrzu (oleje itp.) nie powinno się tego robić. Na pewno rozwiązanie takie wpłynie pozytywnie na sprawność systemu, ale kosztem szybkiego zabrudzenia filtrów, kanałów wentylacyjnych i w niektórych przypadkach wymiennika. Poza tym renomowani producenci piszą w instrukcjach również aby tego nie robić.
Ja osobiście nie będę podłączał okapu do reku, ale nie mam zamiaru krytykować innych rozwiązań, każdy zrobi jak będzie uważał.
 
2.      ajak77, jedyną pracą jest doprowadzenie źródła powietrza z GWC (jeśli rura ma być doprowadzona pod budynkiem).

3.      ŁukaszSchick, ciekawe rozwiązanie aby położyć GWC w obrębie murów – dopuszcza się takie rozwiązanie i ma to duży sens ekonomiczny. Natomiast trzeba sobie zadać pytanie czy zimą gdy GWC będzie oddawało ciepło z gruntu do domu, nie będzie zbyt mocno wychładzało gruntu przy fundamentach. Jeśli będzie to odległość 1,8-2m od fundamentów to myślę, że może być OK.

4.      pstawik, masz rację, jeśli będzie dużo warzyw/owoców to wyciąg w tym miejscu jest zbędny.

5.      overmind, moim zdaniem tylko i wyłącznie ogrzewanie podłogowe (wodne) na całej powierzchni budynku, nie dajcie sobie wcisnąć grzejników. Gwarantuje to najwyższy komfort użytkowania oraz otwiera nam możliwość zastosowania w zasadzie prawie każdego źródła ciepła (również w przyszłości). Źródło Ciepła ma mniejsze znaczenie, bo i tak po kilku czy kilkunastu latach można zmienić na inne np. bardziej nowoczesne.
Źródło Ciepła:
  A). Pompa Ciepła + CWU preferowane rozwiązanie dla wygodnych użytkowników,
  B). Ekogroszek/Pellet preferowane rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą dużo inwestować i poświęcą swój czas na obsługę pieca i dostawę paliwa.
  C). Gaz – je nie jestem zwolennikiem, ale oczywiście jest to dobre rozwiązanie
  D). Kable grzewcze – odradzam, wysoki pobór prądu (COP=1), brak perspektyw w przyszłości      na modernizację źródła Ciepła.
  E). Panele na podczerwień – warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem (ale nie chciałbym mieć w domu dodatkowych elementów np. na ścianach).
 
6.      Sly12344, propozycja oparta jest na systemie rur np. Ventiflex lub podobnych o standardowej średnicy 75mm z wewnętrzną powłoką antybakteryjną.

7.      Raxon, to nie jest projekt! Tak jak napisałem w pierwszym poście – „propozycja rekuperacji dla domu za 150tyś”. Jeśli uważasz, że „każdy może sobie napisać ile powietrza potrzebuje” to OK., nie będę wchodził dalej w dyskusję.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - przez wind7 - 09.04.2017, 12:40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości
  
Menu