Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
#24
Cytat:1.      RAXON, oczywiście są osoby, które podłączają okap kuchenny do rekuperacji ale ze względu na duże stężenie zanieczyszczeń w takim powietrzu (oleje itp.) nie powinno się tego robić. Na pewno rozwiązanie takie wpłynie pozytywnie na sprawność systemu, ale kosztem szybkiego zabrudzenia filtrów, kanałów wentylacyjnych i w niektórych przypadkach wymiennika. Poza tym renomowani producenci piszą w instrukcjach również aby tego nie robić.
Ja osobiście nie będę podłączał okapu do reku, ale nie mam zamiaru krytykować innych rozwiązań, każdy zrobi jak będzie uważał.
 

No właśnie ostatnio czytałem o centrali ze zintegrowanym okapem kuchennym jednego z renomowanych producentów (nie podaje nazwy bo nie chcę bana Wink
I raczej jestem przekonany do takiego rozwiązania. Teraz w bloku mam taki zwykły okap co to tylko niby filtruje i cała kuchnia się lepi od tłuszczu a zapach idzie na cały blok.

Podsyłam link do artykułu:


Cytat:Kiedy pracuje centrala wentylacyjna, ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego jest na ogół taka sama lub staramy się uzyskać w budynku lekkie nadciśnienie, tj. nawiewany kilkanaście % więcej świeżego powietrza niż wywiewamy. 
Nasz budynek nie jest z gumy. Nie nadmucha się jak balon, ani nie skurczy, a ta nadwyżka powietrza nawiewanego wydostanie się na zewnątrz przez nieszczelności budynku, czyli przez szczeliny okien, drzwi, ściany, dach czy przewód dymowy kominka.
Nadciśnienie jest korzystne, bo nie zaburza np. ciągu spalinowego ewentualnego kominka oraz nie pozwala, by kurz z zewnątrz osiadał na uszczelkach i szczelinach okien, co jest charakterystyczne przy wentylacji grawitacyjnej.
 
Kiedy uruchamiamy okap kuchenny z bezpośrednim wyrzutem na zewnątrz, to ta krucha równowaga powietrza zostaje zburzona i odwrócona.
Nagle w budynku robimy podciśnienie i wyrzucamy z niego więcej powietrza niż nawiewamy.
Budynek dalej nie jest z gumy, więc ciągniemy to powietrze z zewnątrz do środka wszystkimi możliwymi szczelinami.
W przypadku posiadania kominka – największą otwartą szczeliną jest jego przewód dymowy.
W skrajnym wypadku, gdy mamy szczelny dom i duży wyciąg, może dochodzić nawet do cofania się spalin z kominka.
Jak rozwiązać ten problem ?
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - przez overmind - 29.05.2017, 11:57

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości
  
Menu