Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
#46
(01.01.2018, 19:57)Leszek85 napisał(a): Cześć,

Mam zamiar również zainstalować w swoim domu rekuperację. W związku z tym ma kilka pytań do kolegów po fachu ;]

1) Chce wykonać GWC jednak wizja kopania tylu tunelów oraz możliwość wystąpienia niechcianych zapachów (pleśń, grzyb) skłania mnie ku innemu pomysłowi. Mianowicie rezygnacja z "Gruntowego" na poczet "Piwnicznego" PWC ;]  tzn. w związku  że posiadam częściowe podpiwniczenie budynku chce poprowadzić rury spiro (aluminiowe fi 200 ) pod sufitem piwnicy w nich to następowało by wstępne podgrzanie powietrza.
Jako że ciepło w piwnicy jest ciepłem można by powiedzieć odpadowym (w wyniku grzania (pracy) pieca ) i nie jest aż tak pożądanym może panować tam zimniejsza atmosfera nawet lepiej dla przechowywanych owoców warzyw weków itp. dlatego wykorzystałbym to ciepło.
Co o tym sądzicie ? jak mocno wyziębi pomieszczenie w przypadku mroźnych dni (-15 na zew.) ?  
Dodatkowo wymiany/czyszczenie/odgrzybianie przewodów w porównaniu do GWC to bajka.

2) będę robił kominek poczytałem "powęszyłem" i już wyleczyłem się z kominka z płaszczem wodnym natrafiłem na ciekawy (sprawdzony w praktyce) pomysł z kominkiem ale z zamkniętą komorą spalania (wymóg dla rekuperacji) kominek ten byłby z rozprowadzeniem powierza. Jednak przy wykorzystaniu rekuperacji w taki sposób że dodatkowo w unstalacji (patrz na początku  tego postu schemat ) znajduje się anemostat wyciągowy podłączony do kominka ( z zasuwa regulującą(on/off) przepływ) w przypadku rozpalenia kominka ustawiamy on  ciepło jest wyciągane i przekazywane do rekuperatora celem ogrzania powietrza świeżego zasysanego z zew. po zakończeniu  palenia w kominku zamykamy zasuwę i mamy standardowy obieg. Podsumowując wyciągamy nieświeże powietrze + ciepłe z otoczenia kominka które ogrzewa nam zassane z zew. świeże zimne. Sprytnie tanio i efektywnie rozprowadzane ciepło po całej chałupie

3) W przypadku gdyby rozwiązanie z (pkt 1)  prowadziło do drastycznego wychłodzenia piwnicy. Rozważam zastosowanie nagrzewnicy podłączonej do pieca żeby elektrycznie nie podgrzewać wymiennika ( skoro i tak palę w piecu to mogę tańszym kosztem dogrzać powietrze jak prądem) układ wyglądał by następująco: [rura nagrzewnica rura]   ==<||>== jako nagrzewnice wykorzystałbym np chłodnice klimatyzacji --> tani element ( z passata b4 cena za nową 150 zł)  b. duża powierzchnia wymiany do tego wytrzyma spokojnie ciśnienie z instalacji CO. Jedynie (ewentualnie) wywalił bym lamele co by tak mocno nie dławić przepływu powietrza.

4) Rażony impulsem chwili oraz chwytliwej reklamy "zostały ostatnie dwa" zakupiłem rekuperator od użytkownika "artur1" widzę że użytkownik ten ostatnio otrzymał bana na forum. Czy wie ktoś może czy oferowany ( a zakupiony przeze mnie) rekuperator to faktycznie coś w miarę użytecznego ?  czy może dałem sfrajerować się na totalny bubel  ? Z tego co pamiętam to wydajność niby 350 m3/h  wymiennik krzyżowy 7 stopni regulacji.

Przy okazji życzę wszystkim szczęśliwego nowego roku oraz szybkiej realizacji/dokończenia projektu budowy własnego domu

Pozdrawiam
Przy wentylacji mechanicznej powietrze wyciaga sie tylko z pomieszczen brudnych tj kuchnia i lazienka przy zamontowaniu dodatkowego wyciagu przy kominku bedzie ci ciezko zbilansowac stosunek powietrza nawiewanego do powietrza wywiewanego. W wielkim skrocie bedziesz musial dostarczyc tyle swiezego powietrza ze wentylacja bedzie bardzo glosna i bedzie chodzila na wysokich obrotach... pomysl z gwc podwieszonym pod sufitem to tez jakis niewypal ile masz tej piwnicy ze zmiesci ci sie 50 m rury bez ostrych zakretow aby nie zwiekszac oporow powietrza?
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - przez spedek1 - 01.01.2018, 21:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu