Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
#47
(01.01.2018, 21:19)Easy Driver napisał(a): Mam syndrom dnia wczorajszego, ale chyba dobrze załapuję, że masz Leszku NOWY podpiwniczony dom?
Skąd się bierze ciepło w piwnicy? W starych, poniemieckich domach, jakich mam wokoło pełno i w jakim do niedawna mieszkałem, brało się ono z gruntu, przechodząc przez NIEOCIEPLONE i nieizolowane niczym ściany. Skąd będzie u Ciebie i w czy wystarczających ilościach? Piec masz w piwnicy ? Jeśli jest to wysokotemperaturowe ustrojstwo, to nie lepiej zamontować nagrzewnicę wodną przed reku i nie kombinować z piwnicą? Co będzie, jak odpukać, z pieca jakieś nieporządane gazy się uwolnią i wciągniesz rekuperatorem do mieszkania

Właśnie  nie wiem czy w wystarczających ilościach (na ile starczy) ;/ dlatego zadałem pytanie na forum, ale faktycznie chyba lepiej będzie po prostu zainstalować nagrzewnice i nie kombinować - ziębić pomieszczenia.

p.s chodziło mi o powietrze czerpane z zew. budynku a jedynie ogrzewane wew. piwnicy.

"Przy wentylacji mechanicznej powietrze wyciaga sie tylko z pomieszczen brudnych tj kuchnia i lazienka przy zamontowaniu dodatkowego wyciagu przy kominku bedzie ci ciezko zbilansowac stosunek powietrza nawiewanego do powietrza wywiewanego."

Dla mnie jest to nie logiczne.  A co w przypadku gdybym miał dwie łazienki ? wentylacja mechaniczna odpada ?

"W wielkim skrocie bedziesz musial dostarczyc tyle swiezego powietrza ze wentylacja bedzie bardzo glosna i bedzie chodzila na wysokich obrotach.."

Natura nie cierpi pustki - zatem nie dokona się jakieś magiczne dławienie.  Według mnie nastąpi porostu zmniejszenie przepływu (wyciągu) w pozostałych czerpniach o wartość proporcjonalną do wielkości zaczerpywanego powietrza z nad kominka.


"pomysl z gwc podwieszonym pod sufitem to tez jakis niewypal ile masz tej piwnicy ze zmiesci ci sie 50 m rury bez ostrych zakretow aby nie zwiekszac oporow powietrza?"

Nie przypominam sobie żebym pisał o 50m rury. Jedynie o materiale " spiro (aluminiowe fi 200 ) " jak powszechnie wiadomo po pierwsze przewodność cieplna tego materiału jest o wiele wyższa od przewodności rur tworzywowych stosowanych w GWC po drugie temperatura w piwnicy była by na wiele wyższym poziomie a niżeli w ziemi wiec dystans również był by o wiele krótszy po 3 rura SPIRO dzięki swojej budowie daje się w sposób elastyczny wyginać nie powodując ostrych załamań (o ostrym promieniu) przez co zmniejszone są straty spowodowane załamaniami. Jedynie charakter jej powierzchni może powodować większe opory przepływu ale tylko w bardzo niewielkim stopniu gdyż powietrze jest mało lepkim medium ( chyba nie potrzeba się tu rozpisywać).


Ale jak już napisał kolega "Easy Driver" po wykorzystaniu ciepła z otoczenia a w wyniku dobrej  izolacji ścian ciężko było by o pozyskanie nowej energii po jej wykorzystaniu - i taki argument ma dla mnie sens wiec zostaje zastosowanjie nagrzewnicy.

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - przez Leszek85 - 01.01.2018, 21:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości
  
Menu