Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 - Fundamenty
#51
Ale szalunek z desek to tylko moment.
Szkoda kasy.
Zaoszczędzone pieniądze staram się inwestować w ulepszanie domu lub sprzęt potrzebny do jego budowy
Odpowiedz
#52
(29.11.2017, 20:58)Artur Stojanowski napisał(a): Ale szalunek z desek to tylko moment.
Szkoda kasy.
Zaoszczędzone pieniądze staram się inwestować w ulepszanie domu lub sprzęt potrzebny do jego budowy
Tak tylko dolicz sobie zbrojenie deski to już 1k zł, kopanie to już własna robota, która też kosztuje siły i zdrowia troszkę. Taki mały fundament to jeszcze jeszcze ale duże domu to już interes nie opłacalny. A narzędzia to się zgodzę bo np. zakup betoniarki na własne potrzeby to lepszy wariant niż z wypożyczalnia tak samo szlifierki ect. Pozdrawiam
Lej wodę, syp piasek nie żałuj materiału.
Odpowiedz
#53
1 raz robiłem z tymi szalunkami. Napaliłem się bo nie miałem styczności z budowaniem i nie chciałem ryzykować obsypania wykopów podczas betonowania. Nie widziałem też szans na robienie z desek szalunków w całości bo to w ch... roboty i czasu. Ławę samodzielnie kompletną z wylaniem w 27 roboczogodzin. Tempo wolne bo robiłem 1 raz i trochę się "spuszczałem" nad tym, a i tak nie wyszło idealnie (brak doświadczenia przy wylewaniu) Podstawa to to że moje plecy w ogóle tego nie odczuły, szpadel używałem tylko 30min żeby podsypać szalunek przed zalewaniem. Ogólnie można robić samodzielnie.

A teraz najlepsze. Nie kupiłbym tego systemu jeszcze raz, mając już jakieś  doświadczenie z budową. Teraz zrobiłbym zbrojenie, koparka szersze wykopy w ziemi, wrzucenie zbrojenia i zalanie w grunt betonu w ładną pogodę (żeby nie zalał deszcz) (w ostateczności 1 deska tak jak Łukasz robi górą) Resztę można wyprowadzić na zaprawie i bloczkach.

Aaaa i tak jak Krzysiek wyżej pisze, deski to też koszt ok 1tys zł, liczyłem to, plus czas/roboczogodzina i wychodziło podobnie jak te szalunki a roboty dużo więcej. Poza tym za robocizne obcą (fachman który miał chęć się fundamentów podjąć) za stan w jakim jest teraz, bez malowania itp itd 3tys chciał + materiał)
Odpowiedz
#54
[Obrazek: f16.jpg]
Odpowiedz
#55
Można prosić więcej fotek z drenażu? Jakie materiały itp
Odpowiedz


#56
(03.12.2017, 18:07)bcgarage napisał(a): Można prosić więcej fotek z drenażu? Jakie materiały itp

Niestety więcej zdjęć nie mam a już wszystko zasypane jest.
Materiał to 50mb rury drenarskiej 100mm, 50mb geowłókniny, rura kanalizacyjna 200mm( na 3 studzienki rewizyjne) i rura karbowana 315mm (na 1 studzienkę zbiorczą).
Odpowiedz
#57
Plan był aby pomalować ścianę fundamentową dysperbitem, założyć styropian XPS, siatkę, klej, folię kubełkową i zasypać.
Niestety już od dłuższego czasu bloczki i dysperbit nie chcą do końca wyschnąć bo pogoda nie pozwala, próbowałem różnych metod od nagrzewania do przykrywania wszystkiego folią... niestety bez efektu.
Ze względu na to, iż zima coraz bliżej, a niskie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na ławę fundamentową (glina) 
podjąłem decyzję aby wszystko zasypać i pozostałe prace izolacji fundamentu wykonać na wiosnę - chcę mieć pewność, że ściana fundamentowa będzie idealnie sucha (bo mokra jest doskonałym przewodnikiem ciepła).

Zamówiłem:
- 160ton piasku zasypowego 2000zł
- koparka 6,5h 600zł
- wypożyczenie skoczka 80zł

Zasyp ścian na zewnątrz gruntem rodzimym oraz w pasie 0,5-1m przy samej ścianie piaskiem zasypowym.
W środku wrzucona i zagęszczona pierwsza warstwa piasku oraz obsypana do okoła ściana aby zabezpieczyć fundament przed mrozami.

Koniec na ten rok Smile
Kolejne prace ruszą na wiosnę...



[Obrazek: f17.jpg]

[Obrazek: f18.jpg]

[Obrazek: f19.jpg]
Odpowiedz
#58
W jaki sposób łączyłeś rury drenarskie z rurami fi 200 i karbowana? Jakoś to uszczelniałeś?
Po co na XPS siatka i klej? Wydawało mi się że jak jest XPS to wystarczy sama folia kubełkowa...
Odpowiedz
#59
Dobrze Ci się wydawało ponieważ parametry xps na ściskanie są duże także nie potrzeba go wzmacniać, a i nasąkliwość znikoma i do tego drenaż opaskowy więc będzię bardzo dobrze.
Lej wodę, syp piasek nie żałuj materiału.
Odpowiedz
#60
(10.12.2017, 09:34)pstawik napisał(a): W jaki sposób łączyłeś rury drenarskie z rurami fi 200 i karbowana? Jakoś to uszczelniałeś?
Po co na XPS siatka i klej? Wydawało mi się że jak jest XPS to wystarczy sama folia kubełkowa...

Po prostu wyciąłem w rurze fi 200 otwór 100mm tak aby rura drenarska bardzo ciasno weszła. Dodatkowo uszczelniłem pianką montażową i owinąłem geowłókniną. 
Tak, wiem, że niby nie trzeba na XPS dawać siatki, ale ja dam chyba siatkę, klej i dysperbit. Dlatego, że prawdopodobnie zrezygnuję z folii kubełkowej - wiem jaki syf zbiera się po kilku latach między folią a fundamentem.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu