Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: Rozplanowanie pomieszczeń.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Też nie jestem fachowcem.Przez kilka lat użytkowałem kocioł bez zasobnika który byl oddalony od łazienki ok.9m i nie było to komfortowe rozwiązanie.Zatem mój argument z pompką bez zasobnika odpada.Osobiście,nie chciałbym mieć kotła w łazience,ale to tylko moje zdanie.Twoje rozwiązanie na pewno jest prostsze,tańsze i zajmuje mniej miejsca.Tylko to jedno ALE z umiejscowieniem.

sierzant

W piecu dwufunkcyjnym pompa nie ma co pompowac, bo nie ma zapasu cieplej wody.
I wracamy do tematu rozkładu pomieszczeń

Porównuję nasze projekty.
1. Wcześniej nie spodobało mi się w Twoim to, że kocioł gazowy jest daleko. Nie chcę dawać zbiornika, więc czas oczekiwania na ciepłą wodę się wydłuża, bo krany i kocioł są rozstrzelone po całej szerokości domu. To mnie martwi najbardziej...
Ale z drugiej strony kocioł chyba potrzebuje wentylacji? U Ciebie można ją zapewnić przez ścianę boczną?
2. To że nasze projekty wydzielają strefę prywatną to podstawa, więc dlatego przyglądam się uważniej Twoim pomysłom i dostrzegłem pewne plusy Wink
3. Też masz ścianę boczną bez okien - metr bliżej do granicy.
4. Małe WC masz rozwiązane też w porządku, za wyjątkiem drzwi. Dałbym otwierane na zewnątrz, bo inaczej to chyba WC i umywalka się nie zmieszczą.
4. Drzwi od pomieszczenia gospodarczego chyba też na zewnątrz, by było bardziej funkcjonalne.
5. Lepiej ode mnie wymyśliłeś kominek. Jest bardziej w salonie, promieniuje na pół domu. Dodatkowo można dać narożny lub od frontu.
6. Masz większy wiatrołap.

Ad1.Masz rację, kocioł jest dosyc daleko od kuchni (reszta w normie) ale bazując na zwyczajach naszej rodziny, tego kranu używa się u nas bardzo rzadko.
Zmywarka zalatwia wiekszosc problemów.Mozna dac ogrzewacz przepływowy, lub zastosowac zbiornik ciepłej wody i dodatkowy obieg wlaczany tylko w godzinach aktywnych.
My tego nie potrzebujemy.
Ad3.Wschodnia sciana(bez okien) U mnie bedzie tam wiata na 2 samochody i wszelkie wejscia rekuperacji gazu wody komin gazowy klima itd.
Ad4. Drzwi w gospodarczym beda otwierane na zewnatrz ale w lazieneczce jak tylko sie da do srodka (estetyka i drozny ciag komunikacyjny)
Ad5.Kominek wpuszczony w sciane (bezpieczenstwo) z dostepem przez lazieneczke do komina. Tam bedzie rowniez wlaz na poddasze (znowu estetyka)
(20.10.2017, 08:44)sierzant napisał(a): [ -> ]W piecu dwufunkcyjnym pompa nie ma co pompowac, bo nie ma zapasu cieplej wody.
I wracamy do tematu rozkładu pomieszczeń

Porównuję nasze projekty.
1. Wcześniej nie spodobało mi się w Twoim to, że kocioł gazowy jest daleko. Nie chcę dawać zbiornika, więc czas oczekiwania na ciepłą wodę się wydłuża, bo krany i kocioł są rozstrzelone po całej szerokości domu. To mnie martwi najbardziej...
Ale z drugiej strony kocioł chyba potrzebuje wentylacji? U Ciebie można ją zapewnić przez ścianę boczną?
2. To że nasze projekty wydzielają strefę prywatną to podstawa, więc dlatego przyglądam się uważniej Twoim pomysłom i dostrzegłem pewne plusy Wink
3. Też masz ścianę boczną bez okien - metr bliżej do granicy.
4. Małe WC masz rozwiązane też w porządku, za wyjątkiem drzwi. Dałbym otwierane na zewnątrz, bo inaczej to chyba WC i umywalka się nie zmieszczą.
4. Drzwi od pomieszczenia gospodarczego chyba też na zewnątrz, by było bardziej funkcjonalne.
5. Lepiej ode mnie wymyśliłeś kominek. Jest bardziej w salonie, promieniuje na pół domu. Dodatkowo można dać narożny lub od frontu.
6. Masz większy wiatrołap.

Ad1.Masz rację, kocioł jest dosyc daleko od kuchni (reszta w normie) ale bazując na zwyczajach naszej rodziny, tego kranu używa się u nas bardzo rzadko.
Zmywarka zalatwia wiekszosc problemów.Mozna dac ogrzewacz przepływowy, lub zastosowac zbiornik ciepłej wody i dodatkowy obieg wlaczany tylko w godzinach aktywnych.
My tego nie potrzebujemy.
Ad3.Wschodnia sciana(bez okien) U mnie bedzie tam wiata na 2 samochody i wszelkie wejscia rekuperacji gazu wody komin gazowy klima itd.
Ad4. Drzwi w gospodarczym beda otwierane na zewnatrz ale w lazieneczce jak tylko sie da do srodka (estetyka i drozny ciag komunikacyjny)
Ad5.Kominek wpuszczony w sciane (bezpieczenstwo) z dostepem przez lazieneczke do komina. Tam bedzie rowniez wlaz na poddasze (znowu estetyka)

Witam. Należy pamiętać, że prawo określa sposób otwierania drzwi do takich pomieszczeń, jak łazienki, kuchnie czy kotłownie, w których instalowany jest kocioł grzewczy. Tu nie możemy zamontować drzwi otwieranych do środka, muszą być one otwierane na zewnątrz, dopuszczalne są także drzwi przesuwne. Otóż w § 79. „Warunków technicznych...", prawodawca zastrzega, że drzwi do łazienek i toalet powinny otwierać się na zewnątrz. A jak przekonywał pewien prawnik – jeśli prawo uznaje, że „powinny”, to należy przez to rozumieć, że „tak być musi”. Smile  Trudno jednak doszukać się sensu w tym przymusie, zwłaszcza że w tym samym paragrafie dopuszcza się, by drzwi do łazienek były np. przesuwne lub składane.
Hej,
Wstawiam swoj pomysl na rozmieszczenie pomieszczen. Jestem ciekaw opinii. 
Pozdrawiam.
Drzwi od wc dałbym od strony korytarza.Goście siedzący przy stole nie muszą oglądać sedesu.Tym samym można by przesunąć ścianę od wiatrołapu powiekszając go.Poza tym podoba mi się.

sierzant

Ja mam jedno zastrzeżenie:
Pomieszczenie techniczne znajduje się
od strony wejścia do budynku. Wywiewki
i inne takie, będziesz musiał lub nie, poukrywać.
Dalej, podobny do mojego.
Dzieki wielkie za opinie. Pomysl z drzwiami od WC jak najbardziej trafiony. Mam pytanie co do pomieszczenia z gazem. Chcialbym dac wyrzut spalin przez sciane (kociol kondensacyjny), poniewaz chce zrezygnowac z kominow (redukcja  kosztow). Czy to dobry pomysl? I teraz czerpnie powietrza do rekuperatora nie bede mogl zamontowac przy wyrzucie spalin. Gdzie polecacie ja zamotowac? 

Pozdrawiam.

sierzant

35m rury 160mm zakopanej w ziemi, załatwia problem czerpni powietrza. U mnie tak będzie, I nie pisać mi ze to za mało.
Wyrzut spalin jak najbardziej trafiony.
Witam,
Moja wizja układu pomieszczeń, budynek powiększony o 0,5m z dwóch stron,
Wzorowane na układzie sierżanta, który najbardziej mi odpowiadał
(21.10.2017, 18:49)dami888 napisał(a): [ -> ]Hej,
Wstawiam swoj pomysl na rozmieszczenie pomieszczen. Jestem ciekaw opinii. 
Pozdrawiam.

Witam. Poprzez przesunięcie ścianki między sypialnią a pokojem na środek korytarza oba pokoje uzyskują wnęki na szafy w zabudowie.